Türkiye yanıyor Avrupa donuyor

Türkiye'nin alçak basınç sisteminin etkisindeki batı bölgelerinde sıcaklık mevsim normallerininin üzerinde seyrediyor. Avrupa'da ise kutup soğuğu yaşanıyor...Türkiye'nin batı bölgeleri önceki yılların aksine kış mevsimini ılık bir havada geçiriyor. 2010'u

Türkiye yanıyor Avrupa donuyor

Türkiye'nin alçak basınç sisteminin etkisindeki batı bölgelerinde sıcaklık mevsim normallerininin üzerinde seyrediyor. Avrupa'da ise kutup soğuğu yaşanıyor...

Türkiye'nin batı bölgeleri önceki yılların aksine kış mevsimini ılık bir havada geçiriyor. 2010'un ilk günlerinde Türkiye'nin doğu bölgeleri kar ve soğuk havayla boğuşurken, batı bölgelerinde son 35 yılın sıcaklık rekoru kırıldı.

Uzmanlara göre, bunun nedeni Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sistemi ve şiddetli lodos. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerine göre, önceki yıllarda kış mevsimlerinde Türkiye'de genellikle Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelen ve soğuk havayı taşıyan yüksek basınç sistemi etkili olmasına karşın, bu yıl yurdun batı bölgelerinde Akdeniz üzerinden gelen ve sıcak havayı getiren alçak basınç sistemi etkili oldu.

Uzmanlar, şiddetli lodosun da etkisiyle batı bölgelerinde sıcaklığın zaman zaman mevsim normallerinin 10-15 derece kadar üstüne çıktığını belirtti. Batı bölgelerinin Akdeniz ikliminin etkisinde olduğunu ve bu yüzden bu bölgelerde kış mevsiminin ılık geçtiğini belirten İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Havanın bu kadar sıcak olması ve zaman zaman ani değişikliklerin yaşanmasının nedeni, cephe sistemleri. Lodosla birlikte alçak basınç sistemi sıcak havayı getiriyor” dedi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Dr. Mustafa Coşkun ve hava tahmini uzmanı İlker Koç'a göre,  ani sıcaklık artışının en önemli sebebi sıcak hava cephesi ve lodos fırtınası.

Sağanak yağmur geliyor

Türkiye'nin batı bölgelerinde yarından itibaren sağanak yağmur geliyor. Devlet Meteoroloji İşleri'nden alınan bilgiye göre, başta İstanbul olmak üzere yurdun batı bölgelerinde pazar gününden itibaren hava sıcaklıklarında 6 ile 8 derecelik bir düşüş olması bekleniyor.

Ruslar plajda!

Palandöken Dağı'na gelen Rus Victoria Batrashvili, Teimuraz Batrashvili ve Yulia Yarionova diğer tatilcilerin şaşkın bakışları arasında kar banyosu yaptı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler