Türk kadınının eli değdi

- FATMA KALAY - Samsun'da ağır vasıta otomotiv yedek parça fabrikasında çalışan 173 kadın işçi, Mercedes, Scania, Volvo, Daf, Renault gibi Avrupa markalarının yedek parçalarını üretiyor.  Fabrikanın yönetim kurulu üyesi Şahin Şahinkaya, AA muhabirine yapt

Türk kadınının eli değdi

- FATMA KALAY - Samsun'da ağır vasıta otomotiv yedek parça fabrikasında çalışan 173 kadın işçi, Mercedes, Scania, Volvo, Daf, Renault gibi Avrupa markalarının yedek parçalarını üretiyor. 

Fabrikanın yönetim kurulu üyesi Şahin Şahinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994 yılında kurulan fabrikada otomotiv yedek parça üzerine, ağırlıklı olarak Avrupa menşeli araçların hemen hemen tüm süspansiyon ve fren aksamlarının üretildiğini söyledi. 

Almanya, Romanya, Çin ve Rusya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde depoları bulunduğunu anlatan Şahinkaya, 116 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti.

Fabrikalarında 15 bin farklı yedek parça üretildiğini dile getiren Şahinkaya, "Mercedes, Scania, Volvo, Daf, Renault gibi büyük Avrupa menşeli markaların ağır vasıtalarının yedek parçalarını üretiyoruz. 904 çalışanımız var. Bunların arasında da 173 bayan çalışanımız bulunuyor. Bayan tercih etmemizin nedeni, çok titiz olmaları ve işlerine sahip çıkmaları. Gözlerinden detay kaçmıyor. Çok titizler" ifadelerini kullandı.

- Otomotiv fabrikasında bir kadın şef

Üretim şefliği yapan 34 yaşındaki Hamide Er, 9 yıldan bu yana fabrikada çalıştığını belirtti.

Yüzey işleme aşamasında değişik versiyonlarda kaplama yaptıklarını anlatan Er, "(Otomotiv fabrikasında çalışıyoruz) deyince insanların gözünde araç canlanıyor. Yedek parça ürettiğimizi söyleyince bu kez daha hayranlıkla bakıyorlar. Erkeklerin hakim olduğu bir sektörde bayan yönetici olduğumu söyleyince tepkiler daha da olumlu oluyor" dedi.

Bu bölüm için özellikle seçildiğini aktaran Er, "Ürettiğimiz parçalarda görsellik çok önemli. Erkeklere göre bayanların daha çok görüş açısı var. Onların göremediklerini fark ediyoruz. Sahanın işletilmesi, tertip düzeni, haftalık bakımların yapılması, temizliği çok önemli" diye konuştu.

- "Sen yapabiliyor musun, kadınsın' diyorlar"

Çocuklarının eğitim masraflarını çıkarmak amacıyla fabrikanın paketleme bölümünde 4 yıldır çalışan Gülderen Akman ise daha önce bir tekstil fabrikasında görev yaptığını söyledi.

Eşinden ayrıldıktan sonra üniversite okuyan 2 kızının ve liseye giden oğlunun eğitim masraflarını karşılamakta zorlandığına işaret eden Akman, "İhtiyacım olduğu için düzgün bir işe girmem gerekiyordu. Bu işte çalıştığımı duyanlardan şaşıranlar oluyor. 'Sen yapabiliyor musun, kadınsın' diyorlar. Küçük parçalar ürettiğimizi söyleyince o zaman anlıyorlar" ifadelerini kullandı.

Elmas Kaba da arkadaşının tavsiyesiyle otomotiv sektöründe çalışmaya başladığını kaydetti.

Evli olduğunu ve 3 kızı bulunduğunu dile getiren Kaba, "2 kızım üniversitede okuyor. Maddi açıdan aileme çok faydam oluyor. 5 yıldır burada çalışıyorum. Böyle güzel bir işte çalıştığım için çok şanslıyım" değerlendirmesinde bulundu.

Fabrikada malzemelerin çapaklarını temizleyen 46 yaşındaki Safiye Tüfekçi, evde oturmak yerine çalışmayı tercih ettiğini ifade ederek, "Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu işi buldum. Evde boş boş oturuyordum. İşimi zevkle, severek yapıyorum. Eşim de beni destekliyor" diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler