Tesbih namazının kılınışı

"Mevlid kandili bu yıl hangi güne geliyor?" sorusunun yanıtını ve Mevlid Kandili ile ilgili bilinmesi gereken bilgileri sizler için derledik... Müslüman alemi için en önemli günlerin balarında sayılan Mevlid Kandili bu yıl 22 Aralık Salı gecesine denk gel

Yaşam 17.12.2015, 15:36
Tesbih namazının kılınışı

"Mevlid kandili bu yıl hangi güne geliyor?" sorusunun yanıtını ve Mevlid Kandili ile ilgili bilinmesi gereken bilgileri sizler için derledik...

Müslüman alemi için en önemli günlerin balarında sayılan Mevlid Kandili bu yıl 22 Aralık Salı gecesine denk gelmektedir. Pekibu çok özel gün "Mevlid Kandili"nin anlamı nedir, Mevlid Kandili'nde yapılan ibadetler nelerdir? İşte detaylar

mevlid-kandili-ne-zaman.jpg

Mevlid Kandili peygamberimiz Hz. Muhammet'in(s.a.s) kutlu doğumudur. Mevlidin sözlük anlamı doğum günü manasındadır. Mevlid Kandili'nde Peygamberimiz H.z Muhammed (S.A.S) dünyaya teşrif günüdür. Yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili'nde dualar ve ibadetler de bir okadar önem arz etmektedir. Yapılan ibadet ve duaların kabul olduğu mübarek bir gündür. Mevlid gecesi için Hazreti Ebu Bekir "Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur" demiştir.

REBİÜLEVVEL AYI'NIN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Rebiülevvel ayı müslümanlar için önemli bir gelişmenin yaşadığı aydır. İslam aleminin Peygamber'i Hz.Muhammed (s.a.v)  doğumu bu ayda gerçekleşmiştir. Rebiülevvel ayı aynı zamanda hicri takvimin üçüncü ayıdır. Hz.Muhammed (s.a.v) Rebiülevvel ayı içerisinde Mekke'de dünyaya gelmiştir. Miladi Takvim'e göre bu yıl Rebiülevvel ayının 12. gecesi Aralık 2015'in 11-12'sine denk gelmektedir. Hz.Muhammed (s.a.v) dünyaya gelmeden önce dünya kötü bir durumda idi. Heryerde ahlaksızlık çoğalmış ve kötülükler artmıştı. Peygamber efendimizin dünyaya gelişi bunların sonu olmuştur. Hz. Muhammed'in doğmasıyla batıl duygular zail oldu, hak ve hakikat kail olmuştur. Hz.Muhammed (s.a.v) doğumunu konu eden ve Ünlü Türk alim Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınan "Vesîletü'n Necât" (Kurtuluş Vesilesi) eserinde peygamber efendimiz ile ilgili "Semavat ve zemin O’nun doğuşu ile nura gark olmuştur." Hakikatı arayan insanlar peygamber efendimizin sancağı altında yürümüş ve halen de yürümeye devam etmektedir. Kıyamete kadar da yürümeye devam edecektir. Rebiülevvel ayının fazileti bu ay içerisinde efendimizin dünyaya gelmiş olmasıdır.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Müslümanlar için özel olan Mevlid Kandili'nde Tesbih Namazı kılınabilir. Günahların affı dilendiği tesbih namazı 4 rekattır.Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

"Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır. Yukarıdaki tesbih: 

-"Sübhâneke..."'den sonra 15 kere, 

-Zamm-ı sureden sonra 10 kere, 

-Rükûda 10 kere, 

-Rükûdan doğrulunca 10 kere, 

-Secdede 10 kere, 

-Secdeden doğrulunca 10 kere, 

-İkinci secde de 10 kere, okunur. 

Böylece birinci rekat kılınmış olur.

İkinci rekata kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 kere, diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır. Mevlid Kandili tesbih namazının diğer tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. 

İkinci rekatte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..." den sonra, "Allâhümme salli..." ve "Allâhümme bârik...", üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır. 

HATM-İ ENBİYA NASIL YAPILIR? 

Mevlid Kandili için islam alimleri Hatm-i Enbiya yapılmasını öneriyorlar. Peki Hatm-i Enbiya nasıl yapılıyor?  Hatm-i Enbiyâ yapmak için, önce 1 Fâtiha-i şerîfe, 3 İhlâs-ı şerîf okunur. Sonra: "Eûzu billâhis-semî'ıl-alîmi mineş-şeytânir-racîm. Rabbi eûzu bike min hemezâtiş-şeyâtıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûn"

Şu âyet-i celîle okunur ve buna göre hareket edilir: 

-"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. Yâ eyyühellezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekullâhe lealleküm tüflihûn. Sadekallâhül-azıym"

Bundan sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alen-nebiy. Yâ eyyühellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ. Sadekallâhül-azıym"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:"Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lena ve terhamnâ lenekûnenne minel-hasirîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:"Rabbi ennî messeniyed-durru ve ente erhamür-râhimîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa:"Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"

100 defa: Salevât-ı şerîfe, okunur. Sonra duâ yapılır.

İşte her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler:

1. Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. 2. Peygamber Efendimiz (sas)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. 3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. 4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah"ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. 5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli. 6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. 7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

tesbih-namazi-nasil-kilinir.jpg

8. Mü"minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. 9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli. 10. Kişi kendine ve diğer Mü"min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli. 11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli. 12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. 13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı. 14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va"z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı. 15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı. 16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk"a niyazda bulunulmalı. 17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli. 18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli. 19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Yorumlar (2)
ali duran 5 yıl önce
Ah ah ah Peygamber Efendimize inanmayan iman etmeyen o kadar müslüman varki günümüzde gidiyorlar Kemal Paşanın kurduğu gevur nizamını hoş görüp İslam nizamına tü kaka deyip aşşağılıyorlar Rusun Komünizmini bile reva gören müslümanlar var günümüzde
ali duran 5 yıl önce
Yarın Kur'an okumalıyız tesbih namazı kılmalıyız Allaha bol bol tövbe istiğfar getirmeliyiz günahlarımızın bağışlanması için Şehidlerimize Yasin'i Şerif Hatmi okuyup islam nizamının ülkemize geri gelmesi için bol dua etmeliyiz.Dünyayı yeniden hakimiyetimiz altına almak için tüm adaletsizlikleri ortan kaldırmak için Osmanlı ruhunun geri gelmesi için Cenab'ı Allaha du etmeliyiz.Müslüman aleminin sistematik katliamlardan kurtulması için ülkemizi islam alemine yeniden baş olması için yüce Allaha dua edip yalvarmalıyız.Kadirin dediği değil Kaderin dediği olur gerçeğini unutmamalıyız

Gelişmelerden Haberdar Olun

@