Suçu önlemek için hayvan sevgisi şart!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi  ile Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) işbirliğinde “Bu Dünya Yalnız sizin değil hepimizin!” başlıklı konferans Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anad

Suçu önlemek için hayvan sevgisi şart!
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi  ile Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) işbirliğinde “Bu Dünya Yalnız sizin değil hepimizin!” başlıklı konferans Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.
 
Etkinliğin açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz, gerçekleştirdikleri etkinlikle insan hakları kadar önemli olan ve dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların da hakları olduğunu,  bu anlamda bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını vurgulayarak, “Hayvanların sağlıklı yaşam haklarına saygılı bir toplum olamazsak insan haklarına saygıyı da bekleyemeyiz” dedi.
 
Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, derneklerinin temel hedefinin dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanların yaşam haklarını güvence altına almak ve bu konuda toplumda duyarlılık yaratmak olduğunu kaydederek, “Hayvana şiddet  olan yerde, insana da şiddet vardır. Sevgi olan yerde şiddet yoktur. Ancak hayvana şiddet varsa insana da şiddet vardır. Bilinen seri katillerin hemen hemen hepsinin küçükken hayvanlara eziyet ettiği, hatta öldürdüğü biliniyor. Suçla mücadelenin ilk basamağı, hayvanlara yönelik ihmal, istismar ve her türlü şiddetin durdurulmasıdır” dedi.
 
17617.jpg
 
Kurban, hayvanların itlaf edilmesinin çok yanlış bir yöntem olduğunu da kaydederek, “Hayvanların sayısı ne kadar çok artarsa bakımevlerinin şartları, dolayısıyla orada yaşamak zorunda olan hayvanların yaşam koşulları o oranda kötüleşecektir . Kısırlaştırılmayan sokak hayvanları kontrolsüzce çoğalmaktadır. Hayvanları katletmek değil, kısırlaştırmaktır çözüm” diye konuştu.
 
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfiye Kul da yaptığı konuşmada hayvan hakları konusunda duyarlılık oluşturulmasını amaçlayan bu etkinliğin okullarında yapılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu kaydederek, “Bu eğitim sayesinde hepimiz çok şey öğrendik. Dilerim bu çalışmalarınız daha çok gence ulaşır ve onlar da bu konuda bir farkındalık kazanırlar" dedi.
 
Konuşmaların ardından öğrencilere TTSO AB Bilgi Merkezi tarafından çanta, defter ve kalem hediye edildi.
 
17620.jpg
 
17618.jpg
 
17619.jpg
 
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler