Sivas Katliamı yine dava edildi

Sivas olayları davası hükümlülerinden bazılarının yakınları, "Dönemin mülki amiri ve yöneticileri hakkında hiçbir işlem yapılmadığı" gerekçesiyle Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.Sivas Adliyesi önünde toplanan hükümlü yakınları adın

Sivas Katliamı yine dava edildi

Sivas olayları davası hükümlülerinden bazılarının yakınları, "Dönemin mülki amiri ve yöneticileri hakkında hiçbir işlem yapılmadığı" gerekçesiyle Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sivas Adliyesi önünde toplanan hükümlü yakınları adına basın açıklaması yapan Mehmet Soykök, 2 Temmuz 1993'te yaşanan olaylarla ilgili asıl faillerin yakalanamadığını öne sürerek, "Asıl faillerin yakalanmaması ve suçlu olmadıkları halde cezaevinde yatan mağdurlar adına, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) yayınlamış olduğu raporun işleme konulmaması ve Sivas olaylarının yaşandığı dönemin mülki amir ve yöneticileri hakkında hiçbir işlem yapılamamasından dolayı Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak için toplanmış bulunuyoruz" diye konuştu.

Olaylar sırasında, kalabalığın dağıtılmasına yönelik herhangi bir tedbire başvurulmadığını, otelin önünde bekletilen kalabalığa her türlü eylem yapma imkanı verildiğini, sağlık teşkilatının alarm durumuna geçirilmediğini, delillerin toplanmasında ve muhafazasında yeterli ve gerekli özenin gösterilmediğini iddia eden Soykök, "37 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir olay ve ağır ihmaller zincirinde ilin emniyet, asayiş ve genel yönetiminden sorumlu tek bir kamu görevlisi bile herhangi bir adli takibata maruz kalmadığı gibi, en hafif bir disiplin cezası bile almamıştır. Bunun aksine içeride yatan sanıkların aleyhlerine çelişkili şahitlikler yapılmıştır" dedi.

Soykök, DDK'nın olaylara ilişkin raporuna değinerek, otelde ölenlerden 8'inin kesin ölüm nedeninin belirlenemediğinin kaydedildiği raporda, "Otelde öldürülen 35 kişi dışında 2 kişi daha hayatını kaybetmiştir. Söz konusu 2 kişi güvenlik görevlilerince göstericilerin dağıtılması sırasında ateşli silahla vurularak öldürülmüştür. Söz konusu olayın faillerinin tespitine yönelik herhangi bir adli süreç işletilmemiştir" ifadelerinin yer aldığını anımsattı.

Basın açıklamasının ardından adliye binasına giren Soykök ve beraberindekiler, "Dönemin mülki amiri ve yöneticileri hakkında hiçbir işlem yapılmadığı" gerekçesiyle Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Hükümlü Cafer Tayyar Soykök'ün oğlu Mehmet Soykök, Sivas olaylarıyla ilgili olduğunu öne sürdüğü görüntülerin yer aldığı CD'yi "delil" olarak savcılığa teslim etti.

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda, 37 kişi yaşamını yitirmişti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler