alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Satranç’a diyanet fetvası; "Zeka geliştirici ve caizdir"

Satranç ile ilgili BİMER'e soru gönderen kişiye bakın nasıl cevap geldi.

Yaşam 18.02.2017, 13:10 18.02.2017, 14:12
Satranç’a diyanet fetvası; "Zeka geliştirici ve caizdir"

Haber61/Haber Servisi - Levent Ustabaşı - Cüppeli Ahmet Hoca’nın sözleriyle bir anda güneme gelen ‘satranç’ konusunda Diyanet bir vatandaşın sorusunu yanıtladı. Hayri Öztürk adlı vatandaşın BİMER Dini Sorular ve Cevaplar birimine gönderdiği mail üzerine cevap aldı.


Hayri Öztürk’ün sorusuna Diyanet şu şekilde cevap verdi;

"Fıtrat dini olan İslam, insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını göz önünde bulunduraraki bunlara dair ilkeler koymuştur. Bu husustaki temel ilke, meşgul olunan işin dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamasıdır. Satranç, eğlenme türü bir oyun olmasının yanında zeka geliştiri boyutta bulunan bir enstrümandır. Buna göre kumara vesile yapılmaması, ibadetlere engel olmaması ve aşırı derecede zaman israfına yol açmaması durumunda satranç oynamak caizdir. Çünkü sayılan bu mahzurları taşımayan oyunlar, ‘eşyada asıl olan mubah oluştur’ ilkesi gereğince dinimizde genel olarak mubah kabul edilir. ‘Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da ‘domuz eti yemiş’ gibidir’ şeklinde söylenen, söz hadis kaynaklarında yer almamaktadır. Ayrıca Hz. Peygamber (S.A.S)’den satranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir." 

Satranç’a diyanet fetvası; Zeka geliştirici ve caizdir

Satranç’a diyanet fetvası; Zeka geliştirici ve caizdir

Yorumlar (17)
Pendik 5 yıl önce
Yanmayan kefen satmaktan iyidir.zeka geliştirir.ama siz zeka geliştiren.sorgulayan insanlar istemezsiniz.
pendik 5 yıl önce
bilip bilmeden konuşuyorsunuz yanmayan kefen diye bir şey yok o sohbeti biz biliyorum ne diyor cübbeli 3 ismi şerif var bunları kefene yazabilirseniz onların hürnmetine Melekler azap gazap gözüyle bakmazlar kabirde rahat edersiniz diyor o kadar
Vatandaş 5 yıl önce
Bari milletin günahını alma kim satıyormuş o yanmayan kefeni. Bir iki tane din tüccari yüzünden bütün din adamlarını aynı kefeye koymayın ayıptır günahtir
Arif Güzel 5 yıl önce
Abartmamak kaydıyla neden günah olsun, Hilafetin Osmanlıya geçişine vesile olan ve Osmanlının ilk halifesi olan Yavuz Sultan Selim Hazretleri bile Şah İsmail ile Safefi devletinin Sarayında satranç oynayıp ve onu mat etmiştir.Sabah akşam oynamamak kaydıyla oynanabilir beyin sporu olduğundan bir sakıncası yok
ŞEHZADE 5 yıl önce
Satranç oynama diye dinde geçmez zaten.
misafir 5 yıl önce
Buhari ve Müslim'de uydurma Hadislerdir siz onlari okusunaz anlarsiniz hadisde bile deve sidgi icmek sebabdir yaziyor
Evet 5 yıl önce
Bir haber duyduğunuz zaman, hemen inanmayın. Araştırın, kaynağından doğruyu öğrenin ondan sonra ınanın der dinimiz.
Evet 5 yıl önce
Müslüman ömrünü nasıl geçireceği konusunda ASR SÜRESİ- VAKIA SÜRESİ meal ve tefsirlerine bakarsak, dünyaya bakış açımızı daha iyi değerlendiririz. Yaralışımızın gayesi daha iyi anlaşılır. Diyanet meal ve tefsirine bakılabilir.
Evet 5 yıl önce
İnancımız ve İslamı yaşantımız konusunda malesef hiç bir gayretimiz, bilgimiz, hassasiyetimiz yok. Dünya hayatı adeta bir oyun, eğlence oldu bize. Müslüman olarak ahirete bir hazırlığımız yok. Ne karşılayacak bizi orda, hiç merak ediyormuyuz?
Evet 5 yıl önce
Dinimiz: İnsanları hakka çağıran bir ümmet olmamızı bizden istiyor. Bu emri yapanlara teşekkür etmek, uymak yerine, eleştiriyoruz. Hiçbir bilgimiz olmadığı halde.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@