RTÜK'ten Kanal D'ye 410 Bin Lira Ceza

Yarışma programında erkek yarışmacıların tanımadıkları yabancı kadınlarla dans ettirilip, eşlerinin kıskandırılması üzerine rtük, Kanal D'ye 3. kez para cezası verdi. rtük, Kanal D televizyonunda İlker Ayrık'ın sunduğu, "Ben Bilmem Eşim Bilir" adlı Yarışm

Yaşam 19.12.2014, 22:09
RTÜK'ten Kanal D'ye 410 Bin Lira Ceza

Yarışma programında erkek yarışmacıların tanımadıkları yabancı kadınlarla dans ettirilip, eşlerinin kıskandırılması üzerine rtük, Kanal D'ye 3. kez para cezası verdi. 

rtük, Kanal D televizyonunda İlker Ayrık'ın sunduğu, "Ben Bilmem Eşim Bilir" adlı Yarışma programı hakkında yeni bir ceza kararı aldı. Erkek yarışmacıların eşlerinin gözü önünde başka kadınlarla dans ettirilmesi, ardından eşlerinin bütün kıskançlık belirtilerine rağmen yarışma adı altında genç kadınların ayakkabılarının giydirilmesiyle ortaya çıkan görüntünün eleştirildiği raporda, şunlara yer verildi:
 
"ALDATMAYA TEŞVİK EDİYOR"
 
"Erkeklerin eşlerini aldatmaya teşvik edici ve aile huzurunu bozucu bir ortam sunmaktadır. Bu genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı durum sunucu ve dolaylı olarak yayıncı kuruluş tarafından gayet normal ve eğlenceli bir format olarak izleyiciye empoze edilmiştir. Yarışma etabının amacı yeni tanışılan kişi adını, kıyafetini vb. hatırlayabilme becerisi olmaktan çıkarılıp, kıskançlığın alaya alınır bir duygu olduğu algısının oluşturulmasına vardırılmıştır."
 
Yarışma formatının aile yapısını zedeleyici nitelikte olduğu ve kadınların cinsel bir objeye indirgendiği dile getirilen raporda, kadınların aşağılandığına dikkat çekildi.

"AİLE YAPISI TEMELDEN SARSILACAK"

Aldatma algısının eğlence unsuru olarak sunulmasının doğru olmadığına kanaat getiren Üst Kurul, Türk aile yapısını temelden sarsabilecek ve genel ahlakın bozulmasıyla sonuçlanabilecek bir sürece yol açabileceği görüşünü benimsedi.
 

 

Üst Kurul, bu doğrultuda, Kanal D televizyonuna rtük mevzuatının, "yayınlar toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" hükmünün ihlal edildiği gerekçesiyle para cezası kesti. Kanal D, "Ben Bilmem Eşim Bilir" programındaki, "dansöze para yapıştırma" nedeniyle 200 bin TL ve "Beni başkasıyla hayal et" sözünün yer aldığı motivasyon sahnesi nedeniyle de 502 bin TL ceza almıştı.

Kanal D, bu kez bir önceki ayın Reklam gelirlerinin yüzde 1'i oranında yani 410 bin TL'lik ceza aldı.
 
RTÜK'ten Kanal D'ye 410 Bin Lira Ceza


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@