banner518

Karadeniz'in ortasında can pazarı!

İstanbul'dan yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan aralarında 15'i çocuk, 2'si hamile 20 kadının bulunduğu 82 kaçak göçmen, Karadeniz'de İstanbul'un 24 mil açığında 15 metrelik teknede terk edilmiş halde bulundu. Afganistan, Suriye ve İranlı 82 ka

Yaşam 04.09.2014, 15:21
Karadeniz'in ortasında can pazarı!
İstanbul'dan yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan aralarında 15'i çocuk, 2'si hamile 20 kadının bulunduğu 82 kaçak göçmen, Karadeniz'de İstanbul'un 24 mil açığında 15 metrelik teknede terk edilmiş halde bulundu.
 
Afganistan, Suriye ve İranlı 82 kaçak göçmen, yasa dışı yollarla çıktıkları deniz yolculuğunda teknenin arızalanması sonucu Karadeniz'de kaderlerine terk edildi. Para karşılığı Romanya'ya götürülmek istenen kaçaklar 2 gün boyunca denizde aç susuz yardım bekledi.

YAKTIKLARI ATEŞİN DUMANIYLA FARK EDİLDİLER

Kapasitesi 50 kişi olan 15 metrelik tekne, aldığı 82 yolcuyla Karadeniz açıklarında arızalandı. Teknenin kaptanı, göçmenlere yardım getirmek için geri döneceğini söyleyerek başka bir tekneyle ayrıldı. İki gün boyunca kaptanın dönmesini aç susuz bekleyen kaçak göçmenler, fark edilmek için ateş yaktılar. Yaktıkları ateşin dumanı Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na yol alan bir ticari gemi tarafından fark edildi. Kaçak göçmenleri taşıyan tekneye yanaşan gemi durumu anlayınca Sahil Güvenlik Komutanlığı'yla iletişime geçti. Saat 10.30'da ihbarı alan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı 88 numaralı bot, hızlıca olay yerine gitti. Bu sırada ihbarı yapan gemi de Sahil Güvenlik botunun gelmesini bekledi. Bu anlar kameraya da kaydedildi. Görüntülerde teknenin güvertesine çıkan göçmenler kendilerini kurtarmaya gelen Sahil Güvenliği bekliyor.

GÖÇMENLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

Buradan Sahil Güvenlik botuna alınan göçmenler, Çayırbaşı'ndaki iskeleye getirildi. İskelede bir ambulans hazır bekletildi. İndirilen göçmenlerin burada su ve yiyecek ihtiyaçları karşılandı. Sağlık kontrolünden geçirilen göçmelerin durumunun iyi olduğu belirtilirken göçmenlerin Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edileceği öğrenildi. 82 kişiyi denizde ölüme terk ettikten sonra kayıplara karışan tekne kaptanının ise yakalanmasına yönelik çalışmalar ise devam ediyor.

Arızalanan teknenin de Kıyı Emniyeti tarafından çekildiği belirtildi.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@