Karadeniz'de zehirli gaz

Şimdilik deniz canlılarını yüzeye yakınlaşmaya zorlayan gazların yüzeye çıkma ihtimali korkunç felaketlere yol açabilecek.Karadeniz'in derinliklerinde zehirli gazların giderek artması sonucu, deniz canlıları, su yüzeyi ile 100 metre derinliğe kadar olan b

Karadeniz'de zehirli gaz

Şimdilik deniz canlılarını yüzeye yakınlaşmaya zorlayan gazların yüzeye çıkma ihtimali korkunç felaketlere yol açabilecek.

Karadeniz'in derinliklerinde zehirli gazların giderek artması sonucu, deniz canlıları, su yüzeyi ile 100 metre derinliğe kadar olan bir alanda yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldı.

Bilim insanları uyarıyor...

"Zehirli gazların yüzeye çıkması veya yaklaşması halinde, hidrojen sülfür içeren çok zehirli gazların, kuvvetli dalgaların da etkisiyle Karadeniz çevresine yayılma tehlikesi var. Bu durumda deniz içindeki ve çevresindeki yerleşim birimlerinde yaşayan insanlar da dahil tüm canlıların zehirlenebilirler."

Karadeniz'de, zehirli gazın yükselip yükselmediğini anlamak için ise bir araştırma başlatıldı.

Türk, Alman, Ukraynalı ve Rumen bilim adamları, 11 Kasım'dan bu yana, Karadeniz'de, İstanbul Üniversitesi'nin Arar araştırma gemisiyle incelemeler yapıyor. Bilim adamları, belirli derinliklerden çamur ve su örnekleri alarak zehir seviyesini ölçüyor. Araştırma ekibi üyeleri, “Biz 150 metre olarak biliyorduk ama, zehirli gazlar 50 metre daha yükselerek, yaşama alanını su seviyesinden 100 metreye kadar düşürmüş” diyorlar. Bu arada 150 metre derinlikte ölü salyangozlara rastlanırken, alınan çamur örneklerindeki metan gazı da fokurdayarak tüplerin kapaklarını patlattı.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler