Kaliteli bal nasıl belli olur?

Batman’ın Sason ilçesinde, bu sene yapılan Bal Ceviz ve Çilek Festivali’nde en iyi bal ödülünü alan Recep Kandemir, kaliteli bal ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kaliteli balda doğal kekik kokusu vardır, insanlar buna bakarak bal alsın. Ayrıca televizyonla

Yaşam 17.12.2014, 10:54
Kaliteli bal nasıl belli olur?
Batman’ın Sason ilçesinde, bu sene yapılan Bal Ceviz ve Çilek Festivali’nde en iyi bal ödülünü alan Recep Kandemir, kaliteli bal ile ilgili yaptığı açıklamada, "Kaliteli balda doğal kekik kokusu vardır, insanlar buna bakarak bal alsın. Ayrıca televizyonlarda satılan ucuz ballara itimat edilmemeli. Sahte ballar, çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur" dedi.
 
Televizyonlarda reklamı yapılarak çok ucuza satılan ballara itimat edilmemesi gerektiğini belirten Kandemir, kendi balını hiç bir katkı maddesi olmadan üretmeye çalıştığını söyledi. Sason bölgesinde, bal üretimi yapılan diğer bölgelere nazaran nem oranının daha yüksek olduğunu ifade eden Recep Kandemir, dolayısıyla daha az bal üretilmekle beraber, çok daha kaliteli bir balın ortaya çıktığını dile getirdi. Kandemir, Sason balının kaliteli olmasındaki en büyük etkenin çiçek oranı ve çeşitliliğinin fazlalığı olduğunu aktardı. Kandemir, hakiki balı anlamak için evvela tatmak gerektiğini ifade ederek, "Şekerli balda doğal kekik kokusu yoktur, sadece hakiki balda bu doğal koku vardır" diye konuştu.
 
"SAHTE BAL KANSER YAPABİLİR"
 
Vatandaşların, televizyonlarda dönen reklamlarda tanıtılan ucuz ballara itimat etmemesi gerektiğini vurgulayan Kandemir, "Onlar kesinlikle bal değil, bana göre onlar şeker bile değil. Doğal yollarla üretilmeyen ve tamamen doğal olmayan ballar tehlikelidir. İnsan sağlığına çok zararlıdır, kanser dahi yapabilir. Kesinlikle itibar edilmesin. Şimdiye kadar devam eden kaliteli ve şekersiz Sason balının, bu doğal kalitesini bozmamak için vatandaşımızdan, bundan sonrada katkı maddesi kullanmamasını rica ediyorum" şeklinde konuştu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@