Kadın askerler...

Kamplar maddesi kaldırıldı "Ordu pazarları" ile ilgili düzenlemenin yer aldığı ‘'Ordu pazarları hususi kanunlara göre teşkil edilerek yürütülecektir" ifadesi ile ‘'Orduevleri ve askeri gazinolar" başlıklı maddenin ‘'Subaylar, askeri memurlar ve astsubayla

Yaşam 27.12.2014, 13:22
Kadın askerler...
Kamplar maddesi kaldırıldı
 
"Ordu pazarları" ile ilgili düzenlemenin yer aldığı ‘'Ordu pazarları hususi kanunlara göre teşkil edilerek yürütülecektir" ifadesi ile ‘'Orduevleri ve askeri gazinolar" başlıklı maddenin ‘'Subaylar, askeri memurlar ve astsubaylar ile bunların emeklileri orduevlerinin ve askeri gazinoların tabii üyeleridirler" hükmü dışındaki diğer hükümler yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelikteki, ‘'subay, askeri memur ve astsubaylarla ailelerinin dinlenme ve moral ihtiyaçlarını temin maksadıyla mahalli ve özel kampların tesis olunabileceğine, bu kampların ne zaman ve nerede açılacakları, süreleri özel veya mahalli olacaklarının, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından tespit edileceğine, kampların işletilmesinde askeri nakil vasıtaları ve askeri eşyalardan istifade edileceğine" ilişkin hükümler ile ‘'bir garnizona tayin edilerek gelen subay, askeri memur ve astsubayları karşılamak ve lojman veya boş olduğu tesbit edilen meskenlere yerleştirilmelerini veya girebilmelerini temin maksadı ile ekiplerin kurulmasına" ilişkin hükümler de kaldırıldı.
 
Kişisel bilgilere özel koruma
 
Askeri kimlik kartının kapsamı, içeriği, kullanılacak fotoğrafların özellik ve niteliği, hak sahipleri, şekli, ebadı ile yürürlük, değiştirme ve geçerlilik tarihleri, şahsi dosyalarda muhafaza edilen veya personel bilgi sistemlerinde bulunan kişisel veriler ve kayıtlar gizli olacak. Belirlenen amaçlar dışında kullanılamayacak. Bu yönetmelik ve ilgili diğer kanun ve yönetmelik esaslarına uygun olarak işlenmiş olan kişisel veriler, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde, resen veya ilgili kişinin talebi üzerine veri sorumlusu tarafından silinecek veya yok edilecek. İlgili kişi tarafından talep edildiğinde verilerin silindiğine dair belge düzenlenecek ve ilgilisine verilecek.
 
Spor kulüpleri kurulabilecek
 
"Derneklerle münasebet" hükümlerini düzenleyen maddede yapılan değişikliğe göre, TSK mensupları kendi kıta, karargah ve kurumları içinde amatör askeri spor kulüpleri kurabilecek ve bu kulüplerde faaliyette bulunabilecekler. Kurulan amatör spor kulüplerinde faaliyet gösteren TSK mensuplarının asli hizmet ve vazifelerini aksatmalarına müsaade edilmeyecek.
 
Kadın subaylara kuaför özgürlüğü
 
Subay, askeri memur, askeri okul öğrencileri ile devlet memuru bayan personelin makyajı, aksesuar ve saç tuvaletine ilişkin esasları düzenleyen maddeye ‘'astsubay" ifadesi de eklendi. Bayan subay ve astsubayların saçları, isteğe bağlı olarak kısa veya uzun olabilecek.
 
Asker ‘mesai' bitiminde evine gidecek
 
Yönetmeliğin "İzinler" ile ilgili maddesinde yapılan düzenlemeye göre, noksan hizmetlerini tamamlamakta olan erbaş ve erlere, noksan hizmetin tamamlatıldığı birlik/kurumun bulunduğu il/ilçe mülki sınırları içinde ikamet ettiklerini yazılı olarak bildirdikleri kanuni yakınları yanına, ilgili fıkradaki gün sınırlamasına bağlı kalınmaksızın noksan hizmet sürelerinin her günü için ulaşım imkanları dikkate alınarak, noksan hizmetin tamamlatıldığı birlik/kurum amirliği tarafından mesai bitiminden ertesi günün mesai başlangıcına kadar gece yatısı izni verilebilecek


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@