kebir reklamı

IŞİD'in bir numaralı hedefi Cübbeli Ahmet Hoca

IŞİD'in yerli networkünün izini sürdü. Küçük bir masa ya da sehpanın ardında hararetli bir konuşmacı alaycı bir dille Türkiye'deki Müslümanların davranışlarını eleştiriyor. Arkasında dini kitaplar, dernek afişleri; masada anlattıklarını kaydeden akıllı te

IŞİD'in bir numaralı hedefi Cübbeli Ahmet Hoca

banner197
IŞİD'in yerli networkünün izini sürdü. Küçük bir masa ya da sehpanın ardında hararetli bir konuşmacı alaycı bir dille Türkiye'deki Müslümanların davranışlarını eleştiriyor. Arkasında dini kitaplar, dernek afişleri; masada anlattıklarını kaydeden akıllı telefonlar var. Terör örgütü IŞİD'in kafa kesme görüntülerinde kullanılan Hollywood'vari efektler burada yok ama dijital teknoloji, sosyal medyaya üretim yapmak üzere tam tekmil devrede.
 
ORAL SEKS CAİZ Mİ, ÇOCUKLARI OKULA GÖNDEREN DİNDEN ÇIKAR MI
 
Görüntüye girmeyen izleyicilerin yönelttiği sorulara göre konuşmacı kâh "çocuklarını bilerek devlet okullarına gönderenlerin dinden çıkıp çıkmadığını" kâh "oral seksin caiz olup olmadığını" cevaplıyor. Aralarında Facebook'ta on binlerce fanı olan, videosu milyon kez izlenenlerin bulunduğu bu kimseler, son yıllarda adeta IŞİD'in Türkiye'deki ‘popstarları' gibi örgütün fikirlerini yayıyor, ‘network'ünü oluşturuyor. IŞİD'e biat eden, örgüt yararına legal alanda faaliyet yürüten bu isimler, Türkiye'deki propaganda faaliyetlerini ağırlıkla sosyal medya, yasal dernek, internet siteleri ve açık toplantılarla yapıyor. Türkiye'deki İslam'ı ‘şirk' olarak niteleyip giderek büyüyen bir kitlenin yaşam biçimini ‘Selefi' anlayışla değiştiriyor. İşte o dosya çalışmasından bir bölüm:
 
İDEOLOJİK ALTYAPI
 
Bu ortamlarda ‘Selefilik' ise Irak'ta öldürülen El Kaide lideri El Zerkavi'nin fikri rehberi olan Muhammed El Makdisi ile Afganistan'da öldürülen Abdullah Azzam'ın görüşlerinden hareketle anlatılıyor. Faaliyetlerini ‘Tevhide Çağrı' olarak niteleyen IŞİD biatçıları, örgüte destek niteliğinde çağrılar yapıyor.
 
FİKİR BABASI MAKDİSİ MUHAMMED
 
el Makdisi ile Abdullah Azzam, uluslararası bir Radikal hareket yaratma fikrini ortaya atan isimler. IŞİD sempatizanları arasında Azzam'ın kitapları ilgi görüyor. Makdisi'nin de Türkiye'ye farklı tarihlerde geldiği ve başta İstanbul olmak üzere gittiği illerde toplantılar düzenleyip konuşmalar yaptığı belirtiliyor. Mezhepleri reddeden ve Şia'yı tamamen İslam dışında gören Selefiler, demokrasi ve parlamenter sistemi küfür olarak kabul ediyor. Selefilere göre farz kabul edilen bir ibadetin herhangi birini yapmamak koşulsuz kâfir olmak demek. Bu durumda da kâfirleri öldürmek, malları ve kadınları helal kabul ediliyor. Selefi anlayışta bir kabirde dua etmek de kâfirlik. IŞİD bu nedenlerle türbeleri havaya uçuruyor.
 
‘TÜRKİYE İÇİN SELEFİLİK TEHLİKESİ SÖZ KONUSU'
 
Selefilik üzerine araştırmalar yapan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Hilmi Demir, bu isimlerin Selefilerin görünen, popüler isimleri olduğunu söylüyor. Yasal şekilde dernek ve yayınevi çatısı altında yapılan faaliyetlerin, şiddetin teolojik dilini meşrulaştırdığını savunan Prof. Demir, durumu "Öğretileri Hambeli ve Vahhabi kökenden geliyor. Bu popüler isimler yaptıkları faaliyetlerle Selefiliği yayıyor. Bu, Türkiye'nin gelecekte çok uğraşacağı bir konu. Faaliyetlerle radikal, cihatçı örgütler için eleman bulmak, devşirmek daha kolay oluyor. Mevlânâ, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Halid-i Bağdadi gibi Sünniliğin binbir rengini Anadolu'da nakşeden insanlardan IŞİD gibi Selefi bir örgüte destek veren kimseler çıkar hale gelinmesini düşünmek gerekir" diye yorumladı.
 
1 NUMARALI HEDEF: CÜBBELİ AHMET
 
IŞİD'e biat eden isimlerin bir numaralı hedefi, Cübbeli Ahmet Hoca. Ama pek çok İslami yazarı da ağır ifadeler kullanarak eleştiriyorlar. Sebep, Selefiliğe uymayan, aslında IŞİD'in aşırılıklarını eleştiren İslami anlayışa sahip olmaları. Ebu Enes bir konuşmasında, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Mahmut Ünlü'ye şöyle diyor: "Ey sapık adam. Seni tövbeye çağırıyoruz. Doğru yola gel. Böyle gidersen müşrik olarak öleceksin."
 
CÜBBELİ: BUNLAR MÜSLÜMAN OLAMAZ
 
Selefilerin ağır sözler söylediği Cübbeli Ahmet Hoca ise bu kişilere ve IŞİD'e tepki gösteriyor. "Bunlara ‘Cihat yapıyorlar' diyerek destek verenler cehennemliktir" diyen Ahmet Hoca, şunları söylüyor: "Bunlar Müslüman olamaz. Sokakta geçeni tara, sıraya dizerek tara, yak yık. Sakalı uzatmışlar, suratlarında meymenet yok. Dünyayı ehli sünnete düşman etmek için büyük bir Oyun ile karşı karşıyayız. Bunları ‘cihattır, mücahittir, şehittir' diye düşünmeyin. Bunlar haricilerin devamıdır, cehennem köpekleridir. Hz. Ali'yi bile ‘Allah rızası için' diye öldüren haricilerin devamıdır. Bunlar tekfircidirler. En büyük özellikleri kâfir damgası yapıştırmaktır." 
Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kasım Cismani - 3 yıl önce
Bu iş böyledir. Sen birilerinin dindarlığın beğenmezsin, birileri de senin. Ancak şurası bir gerçek, adam öldürüp cennete gideceğine inanan adamı yolundan hiç bir güç çeviremez.... Cennete gitmek isteyenler, dünyayı Cehennem'e çeviriyor