İran Türkiye'ye nota verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barı

Yaşam 30.03.2015, 08:41
İran Türkiye'ye nota verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini belirtti.

Afham, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin 'Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun' bakanlığa çağrılan Türk temsilcisine iletildiğini kaydetti.
Erdoğan'ın sözlerinden üzüntü duydukları ve buna olan İran'ın itirazını Maslahatgüzar Barış Saygın'a aktardıklarını ifade eden Afham, Ankara'dan bu konuda 'ikna edici ve açık' bir yanıt istediklerini ifade etti.

Afham, "İran'ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye'nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçi Rıza Hakan Tekin'in İran'da olmadığından dolayı yerine Maslahatgüzar Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtildi.

İRAN'DA 'ERDOĞAN GELMESİN' GİRİŞİMLERİ

İranlı bazı politikacı ve milletvekilleri de açıklamalar yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek ay İran'a yapmayı planladığı ziyaretinin iptal edilmesini talep ettiler. Bazı milletvekilleri ise konuyu meclise taşıyacaklarını ifade ettiler.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
ali duran 6 yıl önce
Bölgeye barış ve istikrarmı getiriyormuş bu İran hiç gülesim yoktu.Yalanınız batsın Suriyeye silah gönderdiğiniz yetmiyormuş gibi bide Komtanlar Askerler gönderiyorlar Yemen'deki iş İran destekli bölfedeki Husi Şii isyanları İran entelcansı desteği olmadan sesini bile çıkaramaz İslam Alemine Şiilerden baş olmaz tarihi araştırın hiç olamamış zaten zaten Allah nasip etmez.Bunların Tarih boyunca hiç bir Hıristiyan ülkeyle Harbi olmamış tarihlerni araştırın hep müslüman Sünni kanı dökmüştür İslam alemine baş olabilmek hayaliyle bu çirkefliği hep yapmış bir kere bunlara Allah nasip etmeş baş olmayı Muta nikahını bir araştırın Hz.Ali nin yasakladığı islam öncesi cehaleti daha hala uygularlar üstelik sünni olan Hz.Ali bu çirkefliği yasaklamışken

Gelişmelerden Haberdar Olun

@