7m


7m

hyundai

İlk Cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2022 Cemre düşme tarihleri

Baharın müjdecisi olduğuna inanılan 'cemre’nin 2022 yılında hangi tarihlerde düşeceği merak konusu oldu. İlk cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2022 Cemre düşme tarihleri ve daha fazlası bu sayfada.

Yaşam 15.02.2022, 10:10
İlk Cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2022 Cemre düşme tarihleri

Kışın sona ermesi, baharın gelmesi, sıcaklıkların artarak doğanın uyanmasının sembolü olan 'cemre’nin, ilk olarak havaya, ikinci olarak suya ve üçüncü olarak da toprağa düşeceğine inanılıyor. Herkes cemrelerin ne zaman düşeceğini merak ediyor. İlk Cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2022 Cemre düşme tarihleri ve bütün detaylar…

İlk Cemre ne zaman, nereye düşecek? İşte 2022 Cemre düşme tarihleri

Halk arasında kış aylarından çıkış ve baharın müjdecisi olduğuna inanılan cemrelerin ilki havaya düşüyor. Diğerleri de birer hafta arayla suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. 2022 yılında cemrelerin düşeceği tarihler belli oldu.

2022 CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

İnanışa göre Kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemreler düşmeye başlıyor. Birer hafta arayla düşen cemrelerin ilki 19-20 Şubat’ta havaya düşecek. İkinci cemre 26-27 Şubat’ta suya, üçüncü cemre ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek. 

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@