İlginç uygulama: Damat adayları gelinlere...

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Bademci köyünde damat adaylarının, evlenmek istedikleri gelin adaylarına sosyal güvenlik sigortası yaptırmaları gerekiyor.Köy muhtarı Yılmaz Akarsu, köylerinden gelin olup giden genç kızların yıllardır mağduriyetine t

Yaşam 03.01.2015, 14:11
İlginç uygulama: Damat adayları gelinlere...

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesine bağlı Bademci köyünde damat adaylarının, evlenmek istedikleri gelin adaylarına sosyal güvenlik sigortası yaptırmaları gerekiyor.

Köy muhtarı Yılmaz Akarsu, köylerinden gelin olup giden genç kızların yıllardır mağduriyetine tanık olduğunu söyledi.

Buna son vermek için sigorta zorunluluğu uygulamasının başlatıldığını belirten Akarsu, şöyle konuştu:

"Bundan sonra Bademci köyünden evlenmek isteyen damat adayları kızlarımıza sigorta yapmadan köyümüzden gelin alamayacak. Bu uygulama köyümüzden ilçemize, ilçemizden ilimize, ilimizden de Türkiye'ye yayılacak hamle olacaktır. Bu önerimizi ilk olarak Sayın Kaymakamımız Zafer Coşkun'a ilettiğimde çok olumlu yaklaştı. Hatta 'bana böyle fikirlerle gelin' dedi. Daha sonra ben de bu uygulamayı başlatma kararı aldım."

Akarsu, ilk uygulamanın Hüseyin Atlı ve Müzeyyen Yıldız çiftinin düğünüyle başlatıldığını anlattı.

"Artık gelin kızımız da sigortalı, sosyal güvencesi, hakları var" diyen Akarsu, "İlk sigorta ücretini biz yatırdık. Düğününde kızımıza sigorta sicil kağıdını takı olarak verdim. Bence en değerli takı da buydu çünkü Allah erdirirse 2034 yılında bu kızımız emekli olduğunda ne o düğünde takılan paralar ne de altınlar kalacak. Ellerinde kalan tek şey emeklilik olacak. Yaş itibarıyla o günleri görmem gibime geliyor ama bu kızımız emekli olduğunda, 'köyümüzde muhtar Yılmaz Amca vardı. Allah ondan razı olsun, vesile oldu, emekli olduk' derse ne mutlu bana" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@