enbüyük

kebir

'Ermeni çeteleri 519 bin Müslüman Türk'ü katletti'

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 1915 olaylarına ilişkin, Ermenilerin 519 bin Müslüman Türkü katlettiğini belirterek, 1986 yılı itibarıyla başladıkları kazı ve arşiv çalışmalarıyla bilim adaml

'Ermeni çeteleri 519 bin Müslüman Türk'ü katletti'

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 1915 olaylarına ilişkin, Ermenilerin 519 bin Müslüman Türkü katlettiğini belirterek, 1986 yılı itibarıyla başladıkları kazı ve arşiv çalışmalarıyla bilim adamları olarak, asıl katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu belgeleriyle ortaya koyduklarını söyledi.
 
Ermeniler tarafından yapılan katliamlar nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok büyük Müslüman kayıplar olduğunu anlatan Kürkçüoğlu, bölgede toplu katliamlar yapıldığını dile getirdi.
 
Asıl soykırıma, katliama uğrayanın Müslüman Türkler olduğunu vurgulayan Kürkçüoğlu, "Katledilenler de sivil ahalidir. Birinci Dünya Savaşı ile alakası olmayan, doğrudan doğruya sivil ahali katledilmiştir. Bilhassa Birinci Dünya Savaşı'nda Rusların Bolşevik ihtilaliyle bu bölgeden çekilip ülkelerine dönmeleri neticesinde bu bölgede Ermeni çeteleri, gönüllü Ermeni birlikleri ve bunların başında komutanları var. Ermenilerin o dönemde yaptığı katliamları herkes çok iyi biliyor" diye konuştu.
 
Başta Erzincan olmak üzere, Erzurum, Van, Iğdır, Ardahan ve Kars'ın o dönemde tamamen işgal altında olduğunu anlatan Kürkçüoğlu, Ermeni çetelerinin, işgal altındaki bölgelerde Müslüman ahaliye yönelik yoğun katliamlar yaptığını belirtti.
 
185 toplu mezar tespit edildi
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 185 toplu mezar tespit ettiklerinin altını çizen Kürkçüoğlu, "Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Iğdır, Trabzon, Kilis, Adana, Osmaniye, Antep, Bayburt, Ünye, Maraş başta olmak üzere birçok ilde sivil ahaliye yönelik toplu katliamlar olduğunu tespit ettik" ifadelerini kullandı.
 
Kürkçüoğlu, 519 bin sivil ahalinin katledildiğinin arşiv belgesi olarak var olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Hatta 1919'da Paris'te toplanan Paris Konferansı'nda köy köy, kasaba kasaba 519 bin rakamını rapor olarak ortaya koyduk. Erzurum, Ermenilerin ve Rusların hedef şehirlerinden birisidir. Tarihe baktığımız zaman Erzurum, üç defa Rus işgali altına girmiştir. Bu yüzden de en çok katliam Erzurum'da yapılmış şüphesiz. Erzurum'da 50 bin, Van'da 45 bin, Kars'ta 17 bin, Iğdır'da 15 bin, Erzincan'da 13 bin, Diyarbakır'da 12 bin, Muş'ta 10 bin olmak üzere birçok yerde toplam 519 bin sivil ahali Ermeni çeteleri tarafından katledilmiş."
 
Atatürk Üniversitesi bilim adamları ve Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi olarak bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Kürkçüoğlu, "1986 yılı itibarıyla başladığımız kazı çalışmalarıyla asıl katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu belgeleriyle ortaya koyduk. Sadece kazı çalışmalarıyla değil, başta Rusya olmak üzere birçok ülkenin arşivlerinden, Osmanlı arşivlerinden tespit ettiğimiz kadarıyla en fazla katliam yapılan yer Erzurum'dur" şeklinde konuştu.
 
Kendisinin Rus kaynaklarını da çalıştığını belirten Kürkçüoğlu, Erzurum Rus İkinci Topçu Alayı Komutanı Yarbay Twerdo Khlebov, hatıratında ve çektiği telgraflarda, "bölgede Ermeni çetelerinin Müslüman ahaliye yönelik katliamları" olduğunu ifade ettiğini dile getirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Altındereli - 3 yıl önce
Türkiyeyı ERMENİ ÇETELERİ İDARE EDİYOR yani devletimizin parası ermenilere gidiyor onlarda daha çok istiyorlar Türkiyrnin sahibi yok bizans ayaklandı haklılar osmanlıyıda böyle yemişlerdi ozaman bir ATATÜRK vardı şimdi oda yok
Avatar
ali duran - 3 yıl önce
Ermeni Türk katletmedi müslüman Kürtleri katletti.Bakıyom da bütün Doğuyu Türk yaptınız.Tamam bende Türküm ama bu kadarda olmaz Kürt milletini yok saymaya hakkınız yok gülünç oluyorsunuz
Avatar
erdem aksoy - 3 yıl önce
Bana göre önemli olan ümmet dir.Herkez Adem ve Havva dan olma değilmi bu katliam nedir .Ne demiş HZ.MUAMMED sv Arabın Arap olmayandan farkı üstünlüğü yok Beyazın da Siyahdan farkı yok