Ehliyette Yeni Dönem Başladı

Manisa'nın Salihli ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı, yurtdışında da geçerli olacak yeni ehliyet döneminin başladığını söyledi. Çipli ehliyetlerin 31 Aralık 2020'ye kadar değiştirilebileceğini kaydeden Taşçı yeni ehliyetlerle Türk sürücülerinin 84 ülkede a

Yaşam 13.01.2016, 10:55
Ehliyette Yeni Dönem Başladı

Manisa'nın Salihli ilçe Emniyet Müdürü Mehmet Taşcı, yurtdışında da geçerli olacak yeni ehliyet döneminin başladığını söyledi. Çipli ehliyetlerin 31 Aralık 2020'ye kadar değiştirilebileceğini kaydeden Taşçı yeni ehliyetlerle Türk sürücülerinin 84 ülkede araç kullanabileceğini belirtti.

Çipli ehliyet başvurularının Salihli'de başladığını ifade eden Taşcı, mevcut sürücü belgelerinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirileceğini söyledi. Taşcı, yeni tip sürücü belgeleri ile vatandaşların uluslar arası sürücü belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabileceğini vurguladı.

BANKA DEKONTU OLMADAN İŞLEM YAPILMAYACAK

Mevcut sürücü belgelerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak İlçe Emniyet Müdürü Taşcı, banka dekontu olmadan kesinlikle emniyette bir işlem yapılamayacağını ifade ederek, "Sürücü olur sağlık raporu (tek hekimden), 1 adet 50x60 mm ebadında arka fonu beyaz son altı ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf, 1 adet 15 TL tutarında anlaşmalı bankalara yatırılmış değerli kâğıt ve vakıf bedelini gösterir makbuzu alıp, evrakları tamamladıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğüne gelerek başvuru yapabilir" dedi.

Taşcı, parmak izi alınacağını, daha önce sistemde parmak izi bulunan vatandaşların parmak izi kontrolü yapılacağını vurgulayarak ayrıca kan grubunu gösterir belge alınacağı, fakat sağlık raporunda kan grubunu gösterir yazılı beyan bulunanlardan bunun istenmeyeceğini söyledi.

"YENİ EHLİYET ADRESE GÖNDERİLECEK"

Taşcı, belgelerin eksiksiz olarak kontrol edildikten sonra sisteme ekleneceğini belirterek "Yeni sürücü belgeleri Ankara'da sürücü belgesi tanzim merkezinden kart halinde kişilerin adreslerine posta yoluyla gönderilecek." dedi. İlçe Emniyet Müdürü Taçcı, İlk defa sürücü belgesi alanlardan ve yabancı sürücü belgesi değişimi yapanlardan şoförler odasından alınan dosyaların kabul edileceğini de söyledi. Taşcı ayrıca, ilk defa sürücü belgesi alacak olan kişilerin 2 yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@