Çocuklardan Putin'e protesto

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Kafkasya kökenli bir grup çocuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gelişini protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan İnsani Müdafaa ve Kardeşlik Derneği'nin (İMKANDER) muhacir okullarında okuyan Çeçen

Yaşam 02.12.2014, 16:17
Çocuklardan Putin'e protesto
İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde Kafkasya kökenli bir grup çocuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye gelişini protesto etti.
 
Galatasaray Lisesi önünde toplanan İnsani Müdafaa ve Kardeşlik Derneği'nin (İMKANDER) muhacir okullarında okuyan Çeçen, Tatar, Dağıstanlı ve Kırımlı yaklaşık 50 çocuk, "İşgalci Rusya, Çeçenistan'dan defol", "Çocuk katili Putin", "Boyun eğmeyeceğiz" ve "İşgalci Rusya, Kafkasya'dan defol" dövizleri taşıyarak, eylem yaptı.
 
İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemci çocukların, Kafkasya'dan Türkiye'ye sığınmış olan ailelerin çocukları olduğunu söyleyerek, Putin'in Türkiye ziyareti nedeniyle protesto gösterisi yapmak istediklerini söyledi.
 
Rusya'nın 42 bini çocuk 250 bin insanı Çeçenistan'la savaşında öldürdüğünü kaydeden Özer, bugün o ölen insanların anısına sessiz yürüyüş gerçekleştireceklerini dile getirdi.
 
Özer, bunca insanı öldüren Putin'e ses çıkarmayan, kararmış vicdanların sahibi dünyanın sessizliğini de protesto ettiklerini vurguladı.
 
Açıklamanın ardından çocuklar, Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar yürüyerek, ellerindeki dövizleri konsolosluğun kapısına bıraktı.
 
Daha sonra, Çeçen çocuklardan Muhammed Tarzuev ile Fatma Chankaeva Türkçe ve Rusça birer konuşma yaptı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@