"Bütün Türkiye'ye kardeşlik mesajı veriyoruz"

Başbakan Davutoğlu, Balıkesir Kuvayı Milliye Meydanı'nda Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan 114 tesisin açılış törenine katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan tesislerin 2010'de 110, 2011de 111, 2012'de 112, 2013'de 113'

Yaşam 30.11.2014, 19:25
Başbakan Davutoğlu, Balıkesir Kuvayı Milliye Meydanı'nda Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan 114 tesisin açılış törenine katıldı.
 
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan tesislerin 2010'de 110, 2011de 111, 2012'de 112, 2013'de 113'ünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde açıldığını aktaran Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, bu yılki 114 tesisin açılışının nerede yapılacağını sorduğunda, hiç tereddüt etmeden Balıkesir Kuvayi Milliye Meydanı dediğini söyledi. Davutoğlu, "Çünkü buradan iki mesajı bütün milletimize iletmek istiyoruz. Bir kardeşlik mesajı. Kardeşlik, kardeşlik, kardeşlik" dedi.
Hiç tereddüt etmeyin Balıkesirliler, artık güneş yükselmeye başlamıştır. Yükselen güneşi durdurmaya, karanlığı, eski Türkiye'yi getirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Şunu söylüyoruz: Türkiye'nin her bir köşesinde bazıları var biliyorsunuz Doğu'ya gidiyorlar, Batı'ya gidemiyorlar. Bazıları Batı'ya gidiyor, Doğu'ya gidemiyor, bazıları İç Anadolu'ya gidiyor, başka yerlere gidemiyorlar. Ama biz son iki aylık programımızla son bir haftalık programımızla gösterdik ki bu ülkede milleti temsil etmek zorunda olanlar, temsil makamına talip olanlar, milletin huzuruna her yere gidecekler."
 
1954'ten 2011 yılına kadar 461 gölet yapıldığı söyleyen Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Şimdi 3 yılda binbir gölete imza attık Hükümet ve Orman Su işleri Bakanlığımız olarak. Binbirincisi de sembolik. Binbirincisi, KKTC'de açıldı. Anavatandan yavru vatana, denizin altında su götürme projesi gibi tarihi proje yanında bir de bin gölet Türkiye'ye inşa edilirken, binbirincisini de yavru vatanımız, kardeşimiz KKTC'ne inşa ediyoruz.
Bu gölette, 6 baraj, 13 gölet, 36 gölet ve sulama, çok sayıda sulama projeleri, fidanlar, ormanlıklar, milli parklar projeleri ile 28 vilayetimizde 114 dev esere bugün imza atıyoruz."
 
"TÜRKİYE'YE KARDEŞLİK MESAJI VERİYORUZ"
 
Açılışlar için Kuvayı Milliye Meydanı'nı seçtiklerini dile getiren Davutoğlu, "Bir taraftan 62. Hükümet olarak yeni Türkiye'yi inşa etme yolunda Kuvayı Milliye Meydanı'nda kuvayı milliye öncülerine söz verirken, 'bundan sonra bu topraklar hep bağımsız olacak' derken, diğer taraftan da burada açtığımız tesislerle bütün Türkiye'ye kardeşlik mesajı veriyoruz" diye konuştu.
 
Davutoğlu, artık Türkiye'nin doğusunun batı ile kuzeyinin güneyi ile bu projelerle birleştiğini belirterek, projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
"BİZİM DÖNEMİMİZDE 3 MİLYAR 250 MİLYON FİDAN DİKİLDİ"
 
Yürüttükleri bir başka kampanya hakkında da bilgi veren Davutoğlu, "Bizim dönemimizde 3 milyar 250 milyon fidan dikildi bu topraklara. İnşallah kısa zamanda dünya nüfusu kadar fidan, Anadolu ve Trakya topraklarına dikilmiş olacak" dedi. Davutoğlu, bu topraklarda dünyadaki her bir insan için bir fidan olacağını anlatarak, gelecek nesillere yeşil bir Türkiye bırakmak istediklerini söyledi.
 
Balıkesirlilerin, çok şanslı olduğunu, Türkiye'nin en yeşil arazilerinin, en zengin doğal kaynakların burada bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, Marmara ile Ege denizini birleştirdiklerini anlattı. Davutoğlu, "En önemlisi, kuvayı milliye ile bir milletin gönlünü ve ruhunu birleştiriyorsunuz" dedi.
Balıkesir'in, buraya yapılacak hizmetlerle, doğudan batıya, kuzeyden güneye giden herkesin kesişeceği yer haline geleceğini ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İstanbul-İzmir otobanı tamamlandığında Çanakkale geçişiyle Çanakkale köprüsü-Edremit-Balıkesir bağlandığında, hepsi biraraya geldiğinde en hızlı trenlerin ve otobanların kesiştiği merkez şehir Balıkesir olacak.Herkes Balıkesir'e girerken Kuvayı Milliye şehitlerine Fatiha okuyarak girecek ve selametle yoluna devam edecek."
 
"BU TOPRAKLARDA YEPYENİ FİDANLAR YETİŞTİRİYORUZ"
 
"Bugün yapılacak açılışla 250 milyon fidan, bu aziz topraklar üzerinde yükselmeye başlayacak" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Geçen sene Gezi provokasyonunda, bazı ağaçlarımızın ki -her ağaç bizim için kutsaldır- sadece yayalaştırma işlemi dolayısıyla bir yerden bir yere taşınması -bakın kesilmesi, yok edilmesi değil, taşınması için- kıyameti koparanlar, Türkiye sokaklarını, İstanbul, İzmir, Ankara sokaklarını vandalizme boğanlar, şimdi ders almalılar.
 
Biz, bu topraklarda yepyeni fidanlar yetiştiriyoruz. Binlerce değil, onbinlerce, yüzbinlerce, yüzmilyonlarca değil milyarlarca fidanı bu toprağa ektik ve onun gölgesinde gelecek nesiller inşallah şen ve özgür yaşayacaklar."
 
"Şimdi halkı tahrik eden Sayın Kılıçdaroğlu'na sorma vakti değil mi?" diyen Davutoğlu, "Şu toprağa diktiğin tek bir fidan var mı? Tek bir taşı, bir taşın üstüne koydun mu?" diye sordu. Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Biz devleti biliriz" dediğini aktararak, "Biz, devleti nasıl bildiğini iyi biliriz. SSK'da neler yaptığını; O'nun döneminde SSK'nın ne hallere düştüğünü bu millet çok iyi biliyor. Bir televizyon muhabiri karşısında mahcup mahcup mahcup başını önüne eğerek konuşmasını çok iyi biliyor" diye konuştu.
 
Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"SSK Genel Müdürü olduğun dönemde ne yaptın ki şimdi Başbakanlığa talipsin. 'Bana dört yıl verin' diyor. Bu millet CHP'ye on yıllar verdi ama seçme şansı olmadığı için. Bilerek vermedi; tek parti döneminde baskıyla aldınız bu milletten yılları. Biz, o yılları telafi etmeye çalışıyoruz.
 
Bu milletin bırakın 4 yıl, 4 dakika bile sana bu ülkeyi teslim etmez bu millet Kılıçdaroğlu. Teslim etmez, dört dakikada batırırsın sen, dört dakikada milleti millete düşman edersiniz siz."
Davutoğlu, "Şimdi Kılıçdaroğlu'na sorma vakti değil mi Balıkesirliler? Soralım mı? Yalova'da ne oldu? Yalova'da o asırlık çınarları kim kesti? CHP kesti. Yalova Belediye Başkanı kesti. Yalova milletvekili de çıktı özür diledi" diye konuşmasını sürdürdü.
 
Başbakan Davutoğlu, "Şimdi Taksim'de, Gezi Parkı'nda taşınan, kesilmeyen 10 ağacı, buradan hareketle milletin gecesini gündüzünü zindan edip Türkiye'yi dünyaya en kötü şekilde tanıtmaya çalışan CHP'lilere söylüyorum. Bir şekilde bir muhasebe yapın. Yalova'daki o asırlık çınarlara, Atatürk'ün emaneti olan o çınarlara, o yeşillere ne oldu? Kim kıydı onları? Aziz Balıkesirliler, CHP'liler sadece yıkmayı bilirler, tahrip etmeyi bilirler" ifadesini kullandı.
 
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Aynen şimdi Diyarbakır'da bir de yeni koalisyonun haberciliğini veriyor. Diyor ki birisi soruyor. 'HDP ile koalisyona girecek misiniz?" diye. 'Siyasette 24 saat bile uzun ne olacağı belli olmaz' diyor. Yani Kobani'den hareketle Diyarbakır, Van, Bingöl, Bitlis sokaklarını vandalizme boğanlarla, Gezi olaylarını bahane ederek oradaki İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i vandalizme boğanlar koalisyon yapmak istiyorlar. Bunun adı yıkım koalisyonu. Ama millet, bütün bu koalisyonlar karşısında 30 Mart'ta ne dediyse, 10 Ağustos'ta ne dediyse, 2015 Haziranında da aynı sözü söyleyecek ve diyecek ki 'Kim ne yaparsa yapsın, biz sadece kuvayı milliye gönüllülerine destek veririz. Milleti birleştirenlere destek veririz. Ülkeyi inşa edenlere destek veririz'. İşte onun için aziz Balıkesirliler, sizden bir söz duymaya geldim. Kuvayı milliye ruhunu ayağa kaldırmaya hazır mısınız? Kuvayı milliye ruhuyla Türkiye'nin her bir köşesini kardeş kılmaya hazır mısınız? Balıkesir kongrelerine 1919'da gelen Ege'nin yiğitlerine, zeybekleriyle efeleriyle aynı günlerde Erzurum Kongresi'nde bir araya gelen dadaşları, doğulu yiğitleri hep beraber birlikte olmaya, çağırmaya hazır mısınız?"
Başbakan Davutoğlu, "Allah bu milletin birliğini, beraberliğini daim etsin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Allah bugün hizmete açtığımız, Türkiye'nin her bir köşesindeki 114 tesisi bereketli kılsın, barajlarını rahmetle doldursun, göletlerini, sulama tesislerini bereketle, toprakla buluştursun. Oralarda yetişecek olan fidanları, genç nesil fidanlarımız gibi büyüyen bir çınar haline getirsin" diye konuştu.
Davutoğlu, konuşmasını "İşte bizim yolumuz budur, sizin duanız budur. Allah yolumuzu hayır eylesin, menzilimizi hayır eylesin, vaktimizi hayır eylesin. Yeni Türkiye hayırlı, mübarek olsun. Allah'a emanet olun. Allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek tamamladı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@