7m

7m

hyundai

Boğa sevdası, kariyerinin önüne geçti!

Muğla’da, 23 yaşındaki üniversite mezunu Sedef Çoban, fizyoterapistliği tercih etmeyerek boğa yetiştiricisi oldu.

Yaşam 04.05.2022, 15:03
Boğa sevdası, kariyerinin önüne geçti!

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Çiftlik Koyu'nda yaşayan Sedef Çoban, 2019 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden mezun oldu. Çoban, mezuniyetinin ardından çocukluk hayali olan boğa yetiştiriciliği için memleketine döndü.

Öğrenim gördüğü 4 yıllık üniversite döneminde yaz tatillerini Marmaris'te geçiren Sedef Çoban, zamanının büyük bölümünü 2016'da satın aldıkları Çoban Efe ismini verdiği boğasına ayırdı. Güzelliği ile dikkat çeken Sedef Çoban'ın, 1 yaşından buyana elinde büyüttüğü Çoban Efe, katıldığı güreşlerde 4 birincilik kupası kazandı. Çoban, kışı ahırda geçirmesi nedeniyle hareketsiz kalıp, kilo alan 1 tonluk boğasına, haftanın her günü yarım saat boyunca yürüyüş yaptırarak güreşlere hazırlıyor.

Boğa sevdası, kariyerinin önüne geçti!

Pansiyon işletmeciliği ve hayvancılık yapan Koray - Canser Çoban çiftinin 3 kızından en küçüğü Sedef Çoban, "Yörük olduğumuz için hayvancılık bizim olmazsa olmazımız. Muğla bölgesinde boğa güreşleri bir gelenektir. Babam için vazgeçilmez bir hobiydi. Her boğa güreşi organizasyonuna gider, döndüğünde büyük bir keyifle anlatırdı. Ben de büyük heyecan duyardım. Daha sonra internetten boğa güreşleri, boğalar, bakımları, yetiştirilmeleri hakkında çok şey öğrendim. Üniversite öğrenimi gördüğüm zamanlarda bile derslerde 'Çoban Efe' hiç aklımdan çıkmıyordu. Mezun olup, Marmaris'e döndüğümde boğamla ilgilendim. Bilgilerimi daha da tazeleyip çalışmalarımızı hızlandırdık. Ula ve Datça'da boğa güreşlerine katılıp, 4 birincilik kupası ve 10 bin lira para ödülü kazandık" dedi.

Çoban, atalarından kalan bir geleneğin devam etmesine katkıda bulunduğum için mutlu ve gururlu olduğunu belirtti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@