7m


7m

hyundai

Beklenen kar yurda giriş yaptı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan uyarıların ardından, beklenen kar yurda Edirne'den giriş yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, bu akşamdan itibaren etkili olması beklenen soğuk hava ve gelecek hafta ortasına kadar süreceği tahmin edilen kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için bir dizi önlem aldı.

Yaşam 21.01.2022, 16:06
Beklenen kar yurda giriş yaptı

Günlerdir uyarısı yapılan kar yağışı Edirne'de başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü de, Marmara Bölgesi'nde bugün başlaması ve 23 Ocak'ta şiddetini artırarak hafta sonuna kadar etkili olması beklenen soğuk ve yağışlı havaya karşı uyarıda bulundu.

Edirne’nin Lalapaşa ilçesinin Bulgaristan’a sınır köylerinde sabah saatlerinde başlayan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı. Etkili olan kar yağışıyla birlikte her yer beyaza büründü. Lalapaşa ilçesinde bulunan Balkanlara açılan sınır kapısı Hamzabeyli yolunda da kar yağışı etkili oluyor.

Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunun trafiğe kapanmaması için karayolları ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Kar yağışının etkisini artırarak devam edeceği tahmin ediliyor.

UYARILAR PEŞ PEŞE GELMİŞTİ

Günlerdir İzlanda kışı geliyor deniliyordu. Beklenen kar yurda giriş yaptı. AKOM ve AFAD günlerdir uyarısını yapıyordu.

İSTANBUL'DA BEKLENEN YAĞIŞA KARŞI ÖNLEMLER ALINDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre de, kentte ana cadde ve meydanların açık tutulması için İstanbul'da 7 bin 421 personel, 1582 karla mücadele aracı ve iş makinesi görev yapacak. Kentte 350 farklı noktada kurulan istasyonlarda, 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam 1290 ton solüsyon da karla mücadele için hazır bekletiliyor. İETT otobüsleri, raylı sistemler ve vapurlar da talep olması durumunda ek sefer konulacak. Tramvay hatlarında ve açıktaki metro istasyonlarında tuzlama çalışmaları yapılacak.

METROBÜS HATTINDA İŞ MAKİNELERİ GÖREV YAPACAK
Metrobüs güzergahı boyunca iş makineleri ortaya çıkabilecek olumsuzluklara müdahale için hazır bekleyecek. Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da görev başında olacak.

YİYECEK DAĞITIMI YAPILACAK

İBB ekipleri, trafikte yaşanması muhtemel aksaklıkların önüne geçmek için 42 araçla sinyal bakım onarımı için sahada olacak. Beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanması muhtemel olumsuzluklara karşı 10 mobil büfe sahada çay, çorba, yiyecek dağıtımı yapmak için hazır bekleyecek.

Genel trafik akışının aksamaması için 12 çekiciyle Beylikdüzü, Küçükçekmece, Şirinevler, Merter, Mahmutbey, Haliç, 1. Köprü, Vatan Caddesi, Bostancı, Çamlıca, Pendik ve Kavacık bölgelerinde 24 saat kesintisiz hizmet verilecek.

MİSAFİRHANELER EVSİZLERE AÇILDI
İBB, sokaklarda yaşayanlar için de hazırlıklarını tamamladı. Erkekler için Esenyurt'ta bulunan 300 kişi kapasiteli bakım merkezi, kadınlar için de 100 kişi kapasiteli Kayışdağı'ndaki misafirhane hizmet verecek.

SOKAK HAYVANLARI İHMAL EDİLMEYECEK

İBB Veteriner Hizmetleri, soğuk günlerde sokak hayvanları için çalışmalarına ara vermeden sürdürecek. Belirlenen iki bakımevinde gece çalışması kapsamında sahipsiz hayvanların muayene, tedavi ve bakımları yapılacak. 500 noktada günlük yaklaşık 2 ton mama ile sahipsiz hayvanlara gıda desteği sağlanacak.

İGDAŞ ekipleri de olumsuz hava şartları karşı İstanbullulara güvenli ve sürdürülebilir doğal gaz hizmeti için 7 gün 24 görev başında olacak.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@