Batum - Trabzon sanat buluşmaları başladı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon ile Batum’un kardeş şehir oluşunun 15. yıldönümü münasebetiyle Batum-Trabzon Sanat Buluşmaları çerçevesinde Batum’da bir dizi temaslarda bulundu.    Program çerçevesinde Trabzon’lu

Yaşam 16.12.2015, 15:18
Batum - Trabzon sanat buluşmaları başladı!
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon ile Batum’un kardeş şehir oluşunun 15. yıldönümü münasebetiyle Batum-Trabzon Sanat Buluşmaları çerçevesinde Batum’da bir dizi temaslarda bulundu. 
 
Program çerçevesinde Trabzon’lu sanatçı Ekrem Kutlu’nun resim sergisi öncesinde Acara Bölgesi Hükümet Başkanı Arçil Khabedze ve Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakov ile öğle yemeğinde bir araya gelen Başkan Gümrükçüoğlu, şehirlerde gerçekleştirilmekte olan belediyecilik çalışmalarıyla ilgili olarak fikir alışverişinde bulundu.
 
20151216aw605904_04.jpg
 
Burada yaptığı değerlendirmede Trabzon’da altyapı çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydeden Gümrükçüoğlu, belediyecilik çalışmalarının yanında Trabzon’da hafif ve orta ölçekli sanayi geliştirme gayreti içinde olduklarını dile getirirdi. Batum heyetine Trabzon ile ilgili bilgi takdiminde bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon’un dört bin yıla dayanan bir tarihi var. Trabzon’da tarihi eserleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Mesela Ayasofya. Etrafında çarpık kentleşme vardı. Hepsinin parasını ödedik ve orayı çok güzel bir hale getirdik. Zağnos Köprüsü’nü İskenderpaşa camisini restore ediyoruz. Tarihimize sahip çıkıyoruz” diye konuştu.
 
Batum’da gerçekleştirilmekte olan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakov ise, “Beş semtte çok yoğun su ve kanalizasyon çalışmalarımız var. Yoğun yağışlardan şehrin etkilenmemesi için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunları yaz aylarında turizm sezonu olduğu için yapamadık” şeklinde konuştu.
 
20151216aw605904_03.jpg
 
Başkan Gümrükçüoğlu, Khabedze ve Ermakov’a ziyaretin anısına kazaziye işlemeli şekerlik ve Trabzonspor forması hediye etti. Khabedze ve Ermakov da Gümrükçüoğlu’na Batum konulu tablo takdiminde bulundu.
 
Batum-Trabzon Sanat Buluşmaları kapsamında Trabzonlu sanatçı Ekrem Kutlu’nun 10. kişisel resim sergisi Batum-Acara Sanat Müzesi’nde ziyarete açıldı. Açılış töreninde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Acara Bölgesi Hükümet Başkanı Arçil Khabedze ve Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakov’un yanı sıra Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Seyfullah Kınalı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Yoloğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız ve Türkiye Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan da hazır bulundu.
 
20151216aw605904_01.jpg
 
Burada yaptığı konuşmada 10. kişisel resim sergisini Batum’da açmanın gururunu yaşadığını ifade eden sanatçı Kutlu, Başkan Gümrükçüoğlu’na teşekkür etti. Batum Belediye Başkanı Ermakov ise konuşmasında Trabzon ve Batum’un yakın ilişkilerine dikkat çekerken Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu konuşmasına tüm Trabzon halkının Batum’a selamlarını ileterek başladı. Trabzon ile Batum’un iki kardeş ülkenin iki kardeş şehri olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Bu güzel toplantıyı, bu güzel sergiyi yapan ve iki halkın kucaklaşmasına vesile olan bütün sanatçılarımızı yürekten kutluyorum” dedi.
 
Başkan Gümrükçüoğlu katılımcıları Trabzon’u göremeye davet etmeyi de ihmal etmedi. Batum Acara Bölgesi Hükümet Başkanı Arçil Khabedze de konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine dikkat çekti.
 
Protokol konuşmalarının ardından resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Aynı etkinliklerin Trabzon ayağı ise Batumlu sanatçılar ve protokol mensuplarının yoğun katılımıyla iki hafta önce icra edilmişti.
 
20151216aw605904_02.jpg
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@