banner526

banner533

banner513

Başkan Edebali’den ‘Sessiz Katil Karbonmonoksit’ Uyarısı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaya davet etti. Özellikle kış aylarında artan ısınma ihtiyacının beraberinde getirdiği karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran

Yaşam 29.11.2015, 14:06
Başkan Edebali’den ‘Sessiz Katil Karbonmonoksit’ Uyarısı

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaya davet etti.

Özellikle kış aylarında artan ısınma ihtiyacının beraberinde getirdiği karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmeyen karbonmonoksit gazı ölümlere sebebiyet veriyor. Özellikle havaların soğuması ile artan soba kullanımı zehirlenme vakalarını artırmakta. "Sessiz katil" olarak anılan karbonmonoksit konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz" dedi.

Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba ve de baca zehirlenmelerinin özellikle son günlerde Yıldırım genelinde de yaşanan alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çeken Başkan Edebali, alınabilecek basit ve önemli önlemlerle bu gibi üzücü olayların önüne rahatlıkla geçilebileceğini belirtti.

"KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİ HAFİFE ALINMAMALI"

Bursa'nın "lodos şehri" olduğunu vurgulayan Edebali, "Havaların soğuması nedeniyle soba kullanımı çoğaldı. Sevdiklerimizin can güvenliği bizim için her şeyden önce gelir. Her konuda olduğu gibi zehirlenme konusunda da alacağımız basit tedbirlerle hayatımıza mal olacak hataların önüne geçebiliriz" şeklinde konuştu.

Kaliteli kömür kullanımı, sobaların usulüne göre yakılması, doğalgaz havalandırılmalarının kapanmaması, boru ve bacaların nizami olması gerektiği vurgusunu yapan Edebali, "Soba bacalarının temizlenmesi, ev ve iş yerlerinde havalandırma sistemlerinin bulundurulması ve uyumadan önce sobanın içindeki odun ve kömürün sönmesinin beklenmesi gerekir. Hemşehrilerimizin daha dikkatli olmasını ve karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunu hafife almamasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkan Edebali’den ‘Sessiz Katil Karbonmonoksit’ Uyarısı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@