Alkışlar Saadet öğretmen için!

Okul müdürünün 6 kız çocuğuna uyguladığı cinsel istismarı ortaya çıkaran ve müdürün ceza almasını sağlayan Saadet öğretmene 'Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü' verildi.

Yaşam 29.03.2017, 19:07 29.03.2017, 19:41
Alkışlar Saadet öğretmen için!

İzmir'de okul müdürünün öğrencilerine cinsel istismarını ortaya çıkarıp tutuklanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan'a ABD'den ödül geldi. Özkan, ödülünü First Lady Melanie Trump'tan aldı. 


İzmir'in Menderes ilçesinde iki yıl önce, yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel içerikli film izlettirmek ve istismarda bulunmakla suçlanan okul müdürü Adil Ş.’nin tutuklanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan’a ABD’den ödül geldi. Özkan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’ne layık görülen isimler arasında yer aldı.

Ödülünü Trump'ın eşinden aldı 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, barış, adalet, insan hakları, cinsiyet eşitliğini savunan, bu konularda olağanüstü cesaret ve liderlik örneği sergileyen kadınlara verdiği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’ne layık görülen öğretmen Saadet Özkan, düzenlenen törenle ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump ve Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Thomas A. Shannon’dan aldı. 


Ödülü "eğitimci ve cinsiyet eşitliği" dalında

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2007 yılından bu yana, başkalarının yaşamların iyileştirmek için uğraşan kadınlara ödül veriyor.

Saadet Özkan, Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’ne dünya çapında bu yıl için seçilen 13 isim arasında bulunuyor. Özkan, "eğitimci ve cinsiyet eşitliği" dalında ödüle layık görülürken, ödül kazananlar arasında "zorla evlilikle mücadele"de Bangladeş’ten Sharmin Akter, Botsvana ve Yemen’den "insan hakları eylemcileri" Malebogo Molefhe ile Fadia Najib Thabet, Irak’tan ‘Kadınların Özgürlüğü Örgütü’ müdür yardımcısı Jannat Al Ghezi de bulunuyor.


Necip Hablemitoğlu ödülü verilmişti

Saadet Özkan’a, geçtiğimiz yıl Türkiye’de Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü’nün çalışmaları doğrultusunda, topluma bireysel ve kurumsal emekleri ile katkı sağladığı için Necip Hablemitoğlu ödülü verilmişti.

Özkan burada yaptığı konuşmada, ‘Neden bu ülkede çocuklar parklarda oynamıyor, niçin güvende değiller, niçin istismarcıların ellerinde oyuncak oluyorlar. Lütfen, hepinizden tek ricam var, biliyorum ki buradaki insanların çığlıklarını duyun, onlar için tek yürek olalım. Onlara güzel, aydınlık yarınlar kuralım. Eğer onlara sahip çıkamazsak hepimiz bu karanlık tünelde yanar gideriz. Yüreklerimiz yanıyor ve ben bu yangının bitmesini istiyorum" demişti.

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Gerçekler 4 yıl önce
Adam olmak budur işte. Hocamın önünde saygı ile eğiliyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@