12 Yaşındaki Suriyeli Yasin'in dramı!

Rize’de yaşayan Suriyeli Yasin’in yaşadıkları Suriyeli ailelerin Türkiye’de karşı karşıya kaldıkları sorunların sadece bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.    Suriye Savaşı'ndan kaçarak iki yıl önce Rize’ye yerleşen Elahmet Ailesi'nin en büyük çocukları o

Yaşam 10.12.2015, 11:19
12 Yaşındaki Suriyeli Yasin'in dramı!
Rize’de yaşayan Suriyeli Yasin’in yaşadıkları Suriyeli ailelerin Türkiye’de karşı karşıya kaldıkları sorunların sadece bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Suriye Savaşı'ndan kaçarak iki yıl önce Rize’ye yerleşen Elahmet Ailesi'nin en büyük çocukları olan Yasin Elahmet (12) ailesinin yaşadığı ekonomik zorluklardan dolayı eğitim hayatına ara verip sokaklarda çalışarak para kazanmak zorunda kaldı.
 
İki yıl kadar önce Suriye’nin Halep kentinde yaşayan Elahmet Ailesi'nin babası Şadi Elahmet taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağlıyordu. Savaşın başlaması ile ikamet ettikleri köyleri bombalandı. Bir çok komşularını ve akrabalarını kaybettiler. Aile hayatta kalabilmek için iki yıl önce Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldı. İki yıl önce Türkiye’ye yerleşen 6 kişilik aile de bir baba anne ve üç de çocuk bulunuyor. Çocuklardan ikisi Rize İmam Hatip Lisesi’nde eğitim görürken 12 yaşındaki en büyük çocuk olan Yasin, ekonomik sıkıntılar çeken ailesine destek olabilmek için iki hafta önce çok sevdiği okulundan ayrılmak zorunda kaldı. Yasin iki haftadır elinde baskül ile sokaklarda gezip insanları tartarak kazandığı para ile aile bütçesine destek olmaya çalışıyor. Yasin’in Küçük kardeşi İbrahim’de (8) okuldan arta kalan zamanlarda ağabeyi ile aynı işi yapıyor.
 
20151210aw600224_01.jpg
 
BABA ELAHMET “MECBUR KALDIK”
 
Elahmet Ailesinin babası Şadi Elahmet, Rize’de geçinmekte zorluk çektiklerini bu nedenle Yasin’i okuldan alarak çalıştırmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Suriye’de çok sıkıntı var. Orada artık yaşamak çok zor. Türkiye Suriye'ye göre çok iyi. Ancak burada hayat çok pahalı. Geçinmekte zorluk çekiyoruz. Mesleğim şoförlük. İş bulamadığım için seyyar satıcılık yapıyorum. Günde 25 TL kazanıyorum. Ancak bununla kira ve faturaları karşılamakta güçlük çekiyorum. Bu nedenle Yasin’i okuldan almak zorunda kaldık. Düzenli bir iş bulabilirsem yeniden okula göndereceğim” dedi. 
 
Suriyeli baba, annesi ve babası dahil olmak üzere bir çok yakınından aylardır haber alamadıklarını da sözlerine ekledi.
 
20151210aw600224_02.jpg
 
OKULUNA DÖNMEK İSTİYOR
 
Yasin ise Suriye’de bombardımanda bir çok akrabasının ve arkadaşlarının öldüğünü ifade ederek "Ben okulumu çok seviyorum. Ancak bırakmak zorunda kaldım. Çünkü çalışmaya mecburum. Eğer babam iş bulabilirse yeniden okula başlamak istiyorum” diye konuştu.
 
Yasin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da çok sevdiklerini hatırlatarak “Rize’ye geldiğinde mitingine gittim. Ama onunla konuşamadım. Onunla konuşabilseydim onu evimize davet edecektim. Onu çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Yasin bırakmak zorunda kaldığı okulunu ziyaret ettiğinde ise onu özleyen arkadaşları çevresini sararak onunla hasret giderirken, arkadaşları Yasin’i çok sevdiklerini ve okula geri dönmesini çok istediklerini dile getirdiler.
 
20151210aw600224_03.jpg
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@