100 kilometre 3 liralık maliyetle katedilebilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, otomobille şehir dışında akaryakıtla çalışan küçük bir jeneratör aracılığıyla elektrik üretilerek bataryaya aktarılmak suretiyle uzun mesafe yolculuk yapılabil

Yaşam 30.11.2014, 19:29
100 kilometre 3 liralık maliyetle katedilebilecek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, otomobille şehir dışında akaryakıtla çalışan küçük bir jeneratör aracılığıyla elektrik üretilerek bataryaya aktarılmak suretiyle uzun mesafe yolculuk yapılabileceğini söyledi.
 
Jeneratörün ihtiyaç duyduğu birkaç litrelik benzin ya da motorinle sürekli seyahatin sağlanacağını ifade eden Işık, yerli otomobille şehir içinde 100 kilometrelik mesafenin 3 liralık maliyetle katedileceğini, yerli otomobilin menzili artırılmış elektrikli hibrit araç olacağını belirtti.
 
Yerli elektrikli otomobilin hem uzun mesafe gidebileceğini hem de çok tasarruflu olacağını vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
 
"Şu anda piyasada olan içten yanmalı motorlu en iyi yakıt tasarrufu sağlayan araçlardan ortalama yüzde 40 daha ekonomik olacak. En iyi olana göre yüzde 35-40 tasarruf var, kısacası her durumda avantajlı bir modele yoğunlaştık. Ar-Ge departmanı olacak. Burada TÜBİTAK lider olacak, dizayn ve mühendislik katmanı içinde de TÜBİTAK olacak ama daha çok özel sektör yapacak. Şu anda bunu yapan Türk firmaları ile işbirliği gayretindeyiz. Üretim ve pazarlama tamamen özel sektörde olacak, babayiğit o noktada ortaya çıkacak."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
adil türk 7 yıl önce
Alternatif ucuz,doğa dostu ve kalitedli teknolililere önem vermeliyiz.Arge çalışmalarımıza hız vermeliyiz.

Petrpl bizi adeta sömürüyor.
MURAT BAŞKAN 7 yıl önce
bakanın bahsettiği 3 tl yaklaşık 3 yıl sonra 20 tl olur..:) önce yay sonra sonra SAR
Kasım Cismani 7 yıl önce
Seçim yaklaştı, gene başladı 'Mazot 1 Ytl' eşleniği palavralar. Hayırlı olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@