banner556

Trabzonspor'un FİFA'ya başvuracağı dosyanın içeriği belli oldu

Trabzonspor'un FIFA'ya sunacağı dosyanın içeriğinde "TFF bağımsız ve tarafsız değil" vurgusu yapıldı.

Trabzonspor 06.03.2021, 08:21
Trabzonspor'un FİFA'ya başvuracağı dosyanın içeriği belli oldu

Şikayet dosyasının en önemli maddesi: Türkiye Futbol Federasyonu, FIFA’ya üye olan federasyonların görevlerini yerine getirirken uyması gereken ‘bağımsız ve tarafsız davranma’ ilkesine aykırı hareket ediyor

Trabzonspor, Türkiye'de sonu gelmeyen mağduriyetler, PFDK tarafından verilen hak mahrumiyeti cezaları, yaşanan hakem hataları için TFF'nin ve kurullarının kararlarının adaletsiz olduğu ve bunun asıl sebebinin kurulların oluşum esasları olduğu gerekçesiyle TFF'yi pazartesi günü FIFA'ya şikayet edecek.

Bordo-mavili yönetim kurulunun uzun bir süredir üzerinde çalıştığı şikayet dosyasının tüm detaylarına ise FOTOMAÇ ulaştı. İşte Trabzonspor'un şikayet dilekçesinin temelleri ve vurgulanan bazı önemli konular:

1-Trabzonspor'un eski oyuncusu Ömer Rıza, TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurumu'na oynadığı dönemde alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle başvuruda bulunmuş ancak UÇK sözleşmesini haksız feshettiğini gerekçe göstererek, futbolcuyu haksız bulmuştu.

Bunun üzerine AİHM'ye başvuran Ömer Rıza için alınan karar ise Türkiye için birçok oyuncuya emsal oldu. AİHM, gerekçeli kararında Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun "bağımsız, tarafsız bir organ olmadığı" ve "yapısının değiştirilmesi gerektiğini" vurgulamıştı.

2-Bordo-mavililer kendi aleyhine olan bu karara da atıfta bulunarak geniş kapsamlı bir dosya hazırladı ve Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurarak yine Türkiye'deki spor yargılaması konusunda KDK'nın tavsiye kararını istedi.

KDK'ya yapılan başvur uda da "Türkiye'de cezaların bir standardı yok", "Cezalar kişiler ve kurumlara göre değişiyor, örneğin 75 günlük bir ceza almak için hangi açıklama yapılmalıdır, bunun bir dayanağı yok", "Oyunculara verilen cezaların standardı kurumlara göre değişkenlik gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

Bunun üzerine Kamu Denetçiler Kurumu ise 20 sayfalık bir tavsiye kararı verdi. Bu tavsiye kararını alan KDK'nın TBMM'ye bağlı olarak çalışması da dikkat çekti.

3-Hazırlanan raporda tıpkı AİHM'nin vurguladığı gibi, TFF'nin kurullarının bir bağımsızlığının olmadığı vurgulanarak, "Hak mahrumiyeti veren şahısların bağımsızlığından söz edemeyiz. Çünkü federasyon göreve geldiğinde bu kişi ve kurumlardaki değişimler atama ile yapılıyor. Federasyonun iradesi ile oluşan kurumların bağımsızlığı gibi bir durum söz konusu olamaz" ifadelerinin yer verildiği bir tavsiye kararı hazırlandı.

4-Karadeniz ekibinin yönetimi de hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hem de Kamu Denetçiliği Kurumu'nun hazırladığı tavsiye kararının ve aldığı kararları esas alarak, FIFA'ya iletmek üzere bir şikayet dilekçesi hazırladı.

AİHM ve KDK'nın tavsiye kararlarının da bulunduğu şikayet dilekçesinin esasını ise TFF'nin FIFA'ya üye olma kriterlerinin en önemli maddesi olan, bağımsız ve özgür hareket etme ilkesine aykırı davranışlar yaptığı oluşturuyor.

5-Kulüp ayrıca başvurunun hakem hataları veya kendilerine yapılan haksızlıklara karşı gerçekleşmediğini, federasyonun mevcut sisteminin FIFA Etik Kod 19'uncu maddeye aykırı olması nedeniyle, kökten değişmesi gerektiği ve FIFA standartlarına uygun hale getirilmesi için bu şekilde hareket edildiği vurguladı. TFF'nin FIFA'ya üye olmasına rağmen FIFA kriterlerine ve talimatlarına aykırı hareket ettiğinin de madde madde örnekleriyle vurgulandığı dosya oldukça geniş kapsamlı.

6-Türkiye'deki futbol sisteminden sadece Trabzonspor'un değil birçok kulübün şikayetçi olduğu ve son dönemde birçok takımın da duruma tepki gösterir şekilde açıklamalar yaptığı da özellikle vurgulandı.

(Fotomac)

.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (29)
Kemal Saka 2 ay önce
Bu saatten sonra Futbol Mafyası iyice TS'u hedef tahtasına koyacaktır. Hep öyle yaptılar, ancak malesef içhukuk işlemediği ve karanlık ilişkiler açığa çıkarılmadığı için hem kamu vicdanı yaralı hemde devamlı olarak incitilmeye ve hukuk ve düdük istismarına uğramaya devam edildik. Sonuçta bu mafyatik yapının uluslararası rekabette ülke futbolunu nerelere indirdiği ortada. Aslında ben değil yabancı hakem, yabancı bir federasyon teşekkülünün ülke futboluna en azından bir dönem tek çare kaldığını düşünüyorum. Malesef İstanbul kulüpleri federasyonu tepe tepe kullandılar ve bağımsız ve özerklik altında hukuk dışı bir alan yarattılar... Bedelini en ağır TS ödedi bakmayın siz at izini it izine karıştırmalarına, olan en çok Türk Futboluna oldu malesef. Seyirci kalanlar utansın.
Kenan 2 ay önce
Geçen yıl kumar oynarken rakip kağıt çalarak bizim parayı aldı. Şahitte var acaba fifaya gitsek şikeyetçi olsak işe yararmı.
çözüm bence bu 2 ay önce
9 puan önde devre arasına giren takım yerine lig ikincisi takımı başbakanlık makamına çağırıp aman ha şampiyonluğa zeval gelmesin diyen zat iç hukuk mu dinler. onun lafını kanun sanan biatçılar adil mi olur. sahaya yansımayan şikeyi icat etti bu sistem. dijitürk boykot yedi onlarda bu kartı gördü ve seyircisiz maçlar da gösterdi ki seyirci umurumuzda değil dediler. şimdi asıl onları kanatacak boykot zamanı. tüm bahis ve şans oyunlarını boykot etme zamanı. kitlesel olarak bunlara tokat vurmak gerek.
yorumcu 2 ay önce
Reis gibi hem ADALET TİMSALİ hemde sporun icinden gelmis bir cumhurbaskanimiz varken kalkmisiz adaleti disarida ariyoruz olacak is degil.Baskanin yaptigi CHP'nin hukumeti avrupaya sikayet etmesine benzemiyor mu? Baskan FİFA'ya gidip "Benim ulkemde adalet yok , lutfen adaleti siz saglayin" demis olmuyor mu? Gonul verdigi futbol kuluplerine futbolcu transferinde AKTİF rol alan yuce reisimiz Futbolun icine dusuruldugu bu rezil duruma neden seyirci kaliyor?Bir acayip adami rektor yapacagim diye gunlerdir direten reisimiz su TFF'yi niye bir yoluna koymuyor? Spor bakani ne is yapiyor? Muteahhitlere stadyum ya da tesis ihalesi vermekmidir butun is? Olay apacik ortadadir.Turkiyede olmayan , Turk milletine layik gorulmeyen ve insanligin en temel ilkesi olan ADALETİ disaridan dilenir durumdayiz.Suphesiz Bunda DUSUNEBİLENLER icin ibretler vardir.
Uyuz Tanju 2 ay önce
Harika bir ironi olmuş yazı dili güzel içerisinde katılmadığım yer rektör olayı.üstadım rektör boş biri değil orda yanılıyorsun.biz Kemal alemdarları da gördük.1 oyla gelenleri de gördük.nokta.
M.Cakıral 2 ay önce
Yorumcu arkadaş :))
Sali 2 ay önce
Sayın ts başkanı. Dünyanın çivisi çıktı. Sen ve senin gibi aklı başında koca koca adamlar kalkmış uşakların eğlencesi olan bir oyunu mesele ettiniz. Yazık.
liderler futboldan anlamaz 2 ay önce
berlusconi de futbola gönül vermiş liderdi. hatta kulüp başkanlığı bile yapmıştı. onun çıkardığı yasalar ile her yıl milandan intere interden milana 3. sınıf topçular transfer olup duruyordu. çünkü transfere devlet katkısı çıkmıştı.
ironi mi yaptın? 2 ay önce
9 puan önde devre arasına giren takımı değil de lig ikinci fb yi başbakanlık makamına çağırıp aman ha şampiyonluğa zeval gelmesin demek bana pek adil gelmedi gardaş.
Misafir 2 ay önce
Zaten bütün bunlar reisin keyfi atamalarından geliyor başımıza. Bundan önce kim vardı tüp kafa kim atadı? Şimdiki ni kim ata dı kulüpler kendi seçse inanınki bukadar şaybe olmaz.
Mantıklı 2 ay önce
Sen, RTE’yi savunarak ya ironi yapıyorsun yada Ampüllerle dolaşıyorsun !! Ne Özerkliği ??Siyaseti, Sporun bağrısağına kadar sokan kendisi !! Fanatik Fenerli olanda kendisi. Şikeyi ve Şikecileri aklayan da kendisi !! Hangi Adelet’den bahsediyorsun?
Cengiz61 2 ay önce
Iste şimdi TS tam akp nin hedefi olmuştur geçmiş olsun.Bu ülkede ADALET olsaydı bunları konuşmazdınız.Keşke bu adaleti 19 yıldır dile getireydiniz yılan büyüdü çok geç.Bu harekatın bedelini hükümet TS ödettirecektir.
Salpazarli 2 ay önce
Helallllll ne güzel yazı.Ülkede olmayan ADALETI,LIYAKATI,HAKKANIYETI bizi kiskananlarda aramak.Yahu adamın lise diplomasi yok VAKIFBANKI sömürüyor.TS de FB nin bir gecede çıkan yasa ile küme düşmesini engelleyen reyizin ADALETINE sığınmış. Ahhhhhhh AZIZ NESIN mekânın cennet olsun.
Ercan 2 ay önce
Şike süreci ile ilgili onca kanıt varken Fifa tabiri caizse FeNereasyon un Sahaya Yansımadı gibi telkinlerine inanıp bizi geri çeviren Fifa ise bu dosyanın da iade edileceği gün gibi ortada. Avukatlık ofislerine para yedirmek ve masraftan başka işe yaramaz. Gidin Rus ya da Gürcü Ligine başvurup orada oynayın daha iyi tepki olur.
Güc bela 2 ay önce
Hic birsey cikmaz. Kendi ülkemizde adalet yok, avrupadan ne kadar adalet bekliyorsunuz?
Sistem 2 ay önce
Sistemin Adimi ,korkundan hala Imamoglunu ziyaret edemedin!kimi oyalıyorsunuz yahu!
Avrupa Insanhaklari Mahkemesinin kararına uymayanlar UEFA yi ciddiye alimi?
Hukuk ! O mezarda rahat rahat uyuyor.
Yunus 2 ay önce
Bu düzenin en büyük destekçileri de Karadeniz şehirleri değil mi. Kedi misali hem........ hem bağırıyorsunuz
Ts6161 2 ay önce
Boş bir dava ulkemizde bike kanun yokken futbokumuzda neden olsunki?
Cifte standart ukkemizde var, neden ligimizde olmasinki? Ulkemizde bile başa gelecekleri cumurbaskaniniz belirlerken ligimizdeki sampiyonu neden tff belirlemsinki? Okadar doayayi bosuna hazirlamislar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
parçalı bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Real Sociedad 31 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Athletic Bilbao 30 37
11. Celta de Vigo 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 30 35
14. Valencia 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 31 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@