Trabzonspor CAS kararı açıklaması: "İllegal faaliyetleri legal hale getirmiştir"

Trabzonspor CAS kararı ile ilgili resmi siteden açıklama yaptı.

Trabzonspor 31.07.2019, 16:53 31.07.2019, 17:07
Trabzonspor CAS kararı açıklaması: "İllegal faaliyetleri legal hale getirmiştir"

Haber61 - Spor Servisi - Trabzonspor, CAS'ın verdiği ret kararı ile ilgili açıklama geldi.

Bordo Mavili Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 2010 – 2011 sezonunda yaşanan şike faaliyetleri ile ilgili kulübümüz FIFA’ya başvuruda bulunarak adalet arayışını sürdürmüştür. Ancak FIFA Disiplin Komitesi Başkanı, yetkisi olmamasına rağmen ‘dosyanın kapağını dahi açmadan’ başvurumuzu reddetmiştir. Kulübümüz bunun üzerine Spor Tahkim Mahkemesi CAS’a yeni bir başvuruda bulunmuş ve ilgili karara itiraz etmiştir.

Başkanımız Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte hukukçularımızın İsviçre’nin Lozan kentinde katıldığı duruşmanın ardından CAS nihai kararını açıklamıştır.

CAS kararında, Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda maç satın alma, şike ve teşvik gibi eylemleri gerçekleştirdiğini, şike suçundan kişilere cezaların verildiğini; ancak kurumlarla ilişkilendirilmediği için ilgili kulübe ceza verilmediğini belirtmiştir. CAS, kararının devamında ‘komik’ bir bahaneye sığınarak, kulübümüzün 2010-2011 sezonu şampiyonu ilan edilebilmesi için FIFA veya TFF’de herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığını ifade etmiştir.

CAS ayrıca, kulübümüzün şike – teşvik nedeniyle yaşadığı mağduriyeti kabul etmiş; ancak FIFA tarafından Fenerbahçe’ye yaptırım uygulanması için talimat verilse veya TFF doğrudan Fenerbahçe’ye yaptırım uygulasa bile “bu durumun kulübümüzü etkilemeyeceği” gibi hukukla izah edilemeyecek bir kararın altına imza atmıştır!

Özetle Spor Tahkim Mahkemesi CAS, bu kararıyla, şikeden mağdur olan takımların haklarının kendilerine iade edilemeyeceği şeklindeki hiçbir hukuki altyapısı olmayan kararıyla bu tür illegal faaliyetleri legal hale getirmiştir. Bu karardan sonra dünyanın herhangi bir liginde şampiyonluğu şikeyle çalınan takımlar, artık haklarını alamayacaklardır!

Avrupa futbolunu yönetme iddiasındaki UEFA, dünya futbolunu yönetme iddiasındaki FIFA ve yaşanan adaletsizlikleri ortadan kaldırma iddiasındaki Spor Tahkim Mahkemesi CAS, tarihin en belirgin emek hırsızlığı karşısında tarihi bir sorumluluk üstlenmek yerine asla unutulmayacak bir garabetin öznesi haline gelmişlerdir!

Bir kez daha belirtmek isteriz ki…

Bizim için en değerli tescil; gururla giydiğimiz formamıza bulaşmamış leke ve ülkemizin her bir köşesindeki insanların zihnindeki tertemiz Trabzonspor’dur!

Resmi veya gayri resmi organlar üzerinden yürütülen manipülasyonların, “Şampiyonluğumuz bir kez daha tescillendi” gibi yalanların ya da algı yönlendirmelerinin 3 Temmuz 2011’de gün yüzüne çıkan şike – teşvik eylemlerini gizlemesi, gölgelemesi veya yenmesi mümkün değildir. Kulübümüz; 2010-2011 sezonunun tertemiz ve yegane şampiyonudur!

Sonuç olarak; yasal süreçlerin kulübümüz tarafından takip edileceğini, alın terimizin karşılığı olan şampiyonluk unvanımızın tarafımıza verilmesi için hukuki mücadelenin sürdürüleceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yorumlar (19)
nuray uzun 1 yıl önce
casla cusla uğraşma oyunu akp ye veriyosan kupanıda akp den istiycen duyrulur.
ALPASLAN PEKİN 1 yıl önce
BUİŞİN CAS LA MASLA ALAKASI YOK ADAMLAR DİYORKİ BİZ GÖREVİMİZİ YAPTIK ŞAMPİYONLUK KUPASI BİZDE DEĞİLKİ SİZE VERELİM YADA BİZ FENERBAHÇEYE VERMEDİKKİ SİZEDE VERELİM
100 yil gecse de mucadelemiz bitmemeli 1 yıl önce
1 gun bu ulkeye adalet gelecekse onu trabzonlular getirecektir(%70 oy verenler degil tabi). Trabzonu bu ulkeden de atsalar trabzonsporlulari vatandasliktan da cikarsalar o kupayi saraydan alip gelecegiz inshAllah. Cocuklarimiza 2010-11 sampitonlugumuzu caldilar ama biz soke soke aldik demeliyiz
Özgür 1 yıl önce
CAS kararında, Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda maç satın alma, şike ve teşvik gibi eylemleri gerçekleştirdiğini, şike suçundan kişilere cezaların verildiğini; ancak kurumlarla ilişkilendirilmediği için ilgili kulübe ceza verilmediğini belirtmiştir.

Resmen şike var ama sahaya yansımadı'nın İngilizcesini söylemişler.
Bu kulübün hakkını her kimler peşkeş çekti ise, bu taraftarın hayaller ile her kim oynadı ise Yüce Allah bunu onların yedi sülalesinden çıkarsın inşAllah. Aşağılık kokuşmuş pislikler!!
Muzaffer Hoca 1 yıl önce
Aminnnnnnnn
Şevket 61 1 yıl önce
Adalet olmayan yerde adalet aramak imkansız
Mantıklı 1 yıl önce
UEFA’ya şike yılının akabinde, kıyaklık olsun diye, 10 milyon Euro’luk sahibi olduğu malum Banka’nın reklamı yapan şuan ‚Şikebahçenin’ mevcut başkanıdır. Ee ne demişler? “ Körlerle sağırlar birbirini ağırlar”.
Mantıklı 1 yıl önce
Bu karar, kokuşmuş düzenin sadece ülkemizde olmadığının göstergesidir. “Şike sahaya yansımadı” ile birilerini aklayanlar, yine bu kokuşmuş düzenin en üst tabakasında yer almaktadırlar.
Güven 1 yıl önce
Baskan al arkana milyonlarca taraftari sokaklara baska care kalmali sarayin kapisina dayanmali artik
Rizeli61 1 yıl önce
Başkanım eğer Yusuf'u satarsanoz wwblecki alın deeim, satmazsaniz gerek yok, iki santrafor alırsak Muhammet ile kotayı nasıl kazanacağız, ikiside pırlanta, hele Salih varki gelecekte milli takiimin bankosu bence
Ts61 1 yıl önce
Ne yapılabilir bu adı karardan sonra? İnşAllah en kısa zamanda açıklık getirilir!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@