7m

7m

hyundai

Ahmet Ağaoğlu: "Trabzonspor'un dönüm noktasıydı"

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu canlı yayına çıktı.

Trabzonspor 16.11.2019, 18:30 16.11.2019, 22:41
Ahmet Ağaoğlu: "Trabzonspor'un dönüm noktasıydı"

Haber61 - Spor Servisi - Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu kulübün ekonomik tablosu ve takımın sportif gidişatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu şunları söyledi;

“TRABZONSPOR’UN DÖNÜM NOKTASIYDI”

“Geldiğimizde idari, Mali ve sportif disiplinin ortadan kalktığı, taraftar olarak baktığımızda umudun kaybolduğu ve Trabzon için her şey olan bir yapı ile taraftarın arasının kopması iyi değildi. Taraftarla bir olduğumuzda altından kalkamayacağımız bir durum yok. Sıkıntılı bir süreçte göreve geldik. 1.5 yıl benim hayatımda n az bir 15 seneyi ifade ediyor. Sabah kalktığınız andan itibaren sorunlar yağıyor ve stres atamadığınız ve sizi boğan sorunlarla başetmeye çalıştığınız süreçlerden geçtik. 6 lig maçından sonra transfer dönemi geldi. En sıkıntılı dönemlerden biriydi. UEFA’da alacak dosyaları İcra davaları, 6-7 aydır ödenmeyen alacaklar, 8-10 oyuncunun kulübe çektiği ihtarlar. 6-7 Ayda toparlanma başladı. Ben bunu yeni umut olarak nitelendirdim. Malatya maçından sonra yaşadığımız süreç sportif disiplin anlamında Trabzonspor’un dönüm noktasıydı.

"TRABZONSPOR’UN İLKELERİ DOĞRULTUSUNDA MÜCADELE EDEN BİR KADRO OLUŞTURDUK"

O süreç sonrasında 40 Milyon Euro olan kadro maliyetini 16’ya ve sonrası da 13 Milyon Euro’ya çektik. Uğurcan, Hüseyin, Yusuf, Abdülkadir, sakatlık sürecinde Abdülkadir parmak ve şartlarında bizi zorladığı kendi altyapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncuların Trabzonspor’un ilkeleri doğrultusunda mücadele eden bir kadro oluşturduk. Bu Trabzonspor tarihinde çok nadir rastlanan sahnelerden biridir. 4-2 kaybettiğimiz Başakşehir maçı sonrasında taraftar mağlubiyetin neden kaynaklandığının farkına vardı ve destek verdi. Sezon sonuna kadar da desteğini devem ettirdi. Bu destekle işleri biraz daha kolaylaştırdık. Bu arada ağır borç yükünden kurtulmanın hesaplarını yapıyorduk. Verdiğimiz uğraş sonucunda gelen başarılı süreç ve UEFA’da guruplara kalmak büyük bir sevinç yarattı.

“YAPILANDIRMADA ELİ EN RAHAT KULÜP BİZDİK”

Yeniden yapılandırmanın şartlarını yönetime geldiğimizden beri oluşturmaya çalışıyorduk. Yıllık gelirimizin 5.5 katı borcumuz vardı. Faiz yükü, kur farkı bunların üzerine geldi. Gelir gider dengesini ödenebilir bir programa oturtabilmek için yoğun çaba sarfettik. Bankalar Birliği ve TFF’nin uygulayacağı planı 6 ay önce uygulamaya başlamıştık. Onun için eli en rahat kulüptük. Sponsorluk gelirlerinde büyük artış oldu. Trabzonspor’un iyi futbol oynaması ve Trabzonspor’un kazandığı sempati bunda çok etkili oldu. Kazanılan sempati ve futbolcun göze hoş gelmesi, genç oyunculara duyulan güven toplumda giderek artan sempati oluşmasını sağladı. Ekonomik olarak baktığımızda gelirlerini en fazla artıran kulüp Trabzonspor şampiyonlar ligi hariç. Türkiye’de seyirci sayısı yüzde 9 artarken Trabzon’da yüzde 20 arttı. Ticari ürün satışında yüze 300’ün üzerinde artış söz konusu. Bayan taraftarların en fazla ilgi gösterdiği 2 yada 3. Takımız. 1 milyar üstü borçtan 850 milyon TL bir rakama çekmiş durumdayız. Sadece Yusuf Yazıcı'nın transferinden 17 milyon euro gibi bir gelir elde ettik. Yanılmıyorsam 2010 yılından bu yana da ilk defa borsada 106 milyon lira kâr açıkladık. Bir anda sportif tarafı kâr eden bir kulüp haline geldik. UEFA ile imzalanan FFP anlaşmasında 5 milyon Euro zarar taahhüt edilmişti ancak biz göreve geldiğimizde bu 55 milyon Euro'ya çıkmıştı.

EN AZ LİMİTTEN GİRDİK

UEFA’da çok ciddi bir duruşmada çok iyi bir savunma yaptık. Yeniden yapılandırma ve altyapıya verdiğimiz değeri çok iyi anlattık. Yeniden yapılandırmanın çıkması için gereken lisans talimatının verilmesi için en çok mücadele eden Trabzonspor’dur. Gelir borç dengenize göre bir limit belirleniyor. Gelirlerinin sadece yüzde 30’unu harcayabiliyorsunuz. Biz en alt limitten girdik. Gelir ve gideriniz denkse yüz liralık oyuncu satarsanız yüz liralık harcama yapabilirsiniz. Bizim bire 5 olunca en az limitten girmek zorunda kaldık. Bu sene gider tablomuz 250-260 Milyon olarak görünüyor, gelirimiz ise 330 Milyon TL olarak görülüyor. Bu Trabzonspor’un kimseye ihtiyaç duymayacağının gösteriyor.

“TRABZONSPOR’UN GÜNAHI NE”

Biz limitlerin içinde kaldık. Bazı kulüpler bunu kırdı. Şimdi yaptırımların bunun ertelenmesini konuşuyorlar. Bu durum TFF’yi UEFA’ya karşı zora sokar. Bu yaptırımların ocak ayı geldiğinde ertelenmesi Trabzonspor ve bu limitlerin içinde kalan kulüplerin günahı ve. Bunlar Trabzonspor kulübünün takibinde olan konular. Lisans talimatı ocak ayı itibari ile uygulanmaya konulması gereken konular.

“TRABZONSPOR KULÜBÜNDE HİÇBİR KARARI BAŞKAN TEK BAŞINA ALMIYOR”

Şirketin Ceo’su olan şahıs aynı zamanda Kulübü de yönetiyor. Böyle yönetilen kulüpler var. Dener statüsünde olan kulüp böyle yönetilebilir mi? İyi düşünmek lazım. Biz geldiğimizde çok acil tüzük değişikliğine gittik. Trabzonspor Başkanı kulübü istediği gibi yönetemez artık. Sonrasında taahhütname imzaladık. Kulübün fazla harcamalarından doğan borcu kabul ediyorum diye imza attık. Bu bir anlamda delegelerin ve kulüp yönetiminin elinde. İlla şirket olarak yönetmeniz gerekmiyor. Trabzonspor Kulübünde hiçbir kararı Başkan tek başına almıyor. Başkan nihai kararı verir. Kurumlar gerekli çalışmayı yapar başkana gelir her şey yerli yerindeyse onayı verir.

TFF'NİN GÖREVLERİ NELERDİR?

TFF'nin görevleri nelerdir? Ülkede futbolu yönetmek, futbolun kitlelere yayılmasını sağlamak, uluslararası organizasyonlarda mücadele edecek takımlarımızın seçimi, kaba hatlarıyla... E şimdi sizi, biz seçiyoruz. Gelirimizin %92'sini de biz ödüyoruz. Geçen sene futbol topları için kulüpler olarak "2 Milyon 250 bin TL" civarında ödeme yaptık. Yapılan yeni yatırımlar, tesisler, yerleşim yerleri vs. gibi yerlerin %98'ini de biz ödüyoruz. VAR sistemi geldi. Sistemin kurulması için 22 Milyon Türk Lirası da bizden kesiliyor. Kulüpler seçecek, kulüpler göreve getirecek. Peki kulüpler olarak biz bunu yapamaz mıyız? Kulüpler Birliği var, karışmayalım diyoruz. Siz futbolu yönetin diyoruz, idare edin demiyoruz. İdare, farklı bir kavram. Kulüpler Birliği, vakıf olmanın ötesine gidemedi. Siz geliyorsunuz, bana bir ürün pazarlıyorsunuz, avantajlarından bahsediyorsunuz. Biz bu ürünü alıyoruz. VAR'dan bahsediyorum. Birinci yıl avantajlarından faydalanırken, ikinci yıl kuralların neredeyse %50'sini değiştiriyorsunuz.

TRABZONSPOR ANTİPATİK GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILDI

Kulüpler Birliği’nde bir takım sıkıntılar oldu. Bir bildiri yayınlandı. 17 kulübün imzası ile yayınlandığı söylendi. Buna ilk karşı çıkan Trabzonspor oldu. Bizim bu bildiride imzamız olmadı. Bugün başkanlar düzeyinde sıkıntılı olduğumuz hiçbir kulüp yok. Bütün deplasmanlara gittim. Hiç birinde sıkıntı yaşamadım. En sıkıntılı olacağı söylenenlerde bile. Biz kendi işimize odaklandığımız için oldu. Temsil ettiğimiz camiayı bildiğimiz için. Milyonlarca insan bu kulübü layıkıyla yönetin, borçtan uzak tutun, Sportif başarı yakalayın diye getirdi. Masaya yumruk vurmakla olmaz. Bu sporun ruhuna aykırı davranışlardır. Ben A kulübü ile sıkıntı yaşayabilirim ama bunu sahaya yansıtmamalıyım. Son yıllarda Trabzonspor’un zarar görmesini sağlayacak böyle eylemler yapıldı. Trabzonspor antipatik gösterilmeye çalışıldı. Nasıl oldu da bu antipatik kulüp buraya geldi. Bazı aktörleri çıkarınca durum böyle oldu.

ŞAMPİYONLUK AÇIKLAMASI

Benim taraftar Ahmet Ağaoğlu’nun aklında olan Trabzonspor her sene şampiyon olur, kupalar alır Avrupa’da şampiyon olur ve böyle gidiyorum. Ama bazı gerçekler var. Sürdürülebilir bir başarı için Trabzonspor 4-5 seneye ihtiyacı var. Bunun savaşını verirken Trabzonspor zirve yarışının içinde olacaktır. Allah’a şükür geçtiğimiz sene zirve yarışının içinde olduk. İstikrarlı bir yönetim ve teknik kadro var. Ünal Hoca göreve geldiğinden beri kaç hoca değişti. Biz istikrarı devam ettiriyoruz. Kulüpler arasında en yaşı başkan benim. En fazla tecrübe birikimine sahip olanlardan biriyim. İstikrar olmadan hedeflenen yere ulaşmanız kolay olmaz. Sizinle birlikte aynı bakış açısındaki insanlarla çalışma zorunluluğunuz var. Trabzonspor şuanda da zirve yarışının içinde. Trabzonspor şampiyon olacak desem diğerleri ne düşünür. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz.

SAKATLIKLAR BU İŞİN İÇİNDE VAR

Novak milli takım antrenmanında çok ciddi bir darbe aldı. Sosa, Mikel, Daniel, ve diğerleri herkes çok önemli. Sakatlıklarda bu oyunun bir parçası. Üst düzey bir mücadele verirseniz mi daha çok sakatlık yaşarsınız yoksa vasat futbolda mı? Herkes kapasitesinin üzerinde oynadı. Bir arkadaşınızın eksiğini diğeri doldurmaya başladığında bazı sakatlılar gelebilir. Trabzonspor kulübünde yedek diye bir kavram yok. Uğurcan kart cezalısı, Erce geçecek, Erce olmazsa Arda geçecek. Arda olmazsa Kaan geçecek. Bu oyuncuları yedek diye nitelendirmek yanlış. U21’i kaldırılırken çok mücadele verdim. Bunu kaldırıyorsunuz rezerv ligi kurun dedim. Bir kulübün transfer yasağı olduğunda buradan yararlanacak. Biz hala 20-21 yaşındaki oyuncuya genç diyoruz. Krasnodar karşısına çıkan kadro bana göre hoca çok isabetli bir karar verdi. O takımın tek eksiği tecrübeydi. Bunları Türkiye görecek. Trabzonspor takımı her sene 10-20 milyon Euro aralığında bir yada iki oyuncuyu geliştirip satması lazım. UEFA’ya üye ligler içerisinde en yaşlı oyuncu oynatan kulüplerden 4’ü Süper Lig’de. Altyapısından gelen oyunculara en fazla şans veren takım Türkiye’de Trabzonspor, UEFA sıralamasında 22. Sırada. Bizim bu gençlere güvenmemiz lazım. Aynı felsefeyi taşıyan hoca ve yönetimlerle bu olur.

SOSA KONUSU

Ay sonu itibari ile anlaşma bitecek. Trabzonspor’un şartları belli. Sosa’nın değeri belli. Sosa’nın üstlendiği olduğu sorumluluk belli. Sosa bizim çok önemli değerlerimizden biri. Kalma olasılığı Yüzde 99 herhalde. Sosa, kaldı da sözleşmedeki bir takım detaylar görüşülüyor. Sosa futbolu noktaladığında kulüp içerisinde görmek istediğim bir oyuncu. Bu benim düşüncem.

VAR KONUSU

Bu iş bu kadar kolay değil. Bütün her şeyin parasını biz veriyoruz. Hakemlerin ya eğitimlerinde yada yeteneklerinde sıkıntı var. Bunun karşılığını vermek bu kadar zor olmamalı. 18 kulübün başkanının 18’ininde ortak görüşü maçlar adil yönetilsin, hakemler hataları en aza indirilsin, VAR hakem hatalarını en aza indirsin. Kale arkasındaki kameraların kaldırılması istenmiş. Neden araştıracağım. Parasını kulüpler veriyor, ne gizlenmeye çalışılıyor. Bu durumlar futbolun marka değerini aşağıya çekiyor. Bunu sadece kulüpler sağlayamaz. TFF’ye de çok iş düşüyor. Yayıncı kuruluşun ödemiş olduğu paranın kur farkıdır değer artışı. Aslında çok ciddi değer kaybediyoruz.

“BİR İŞE AŞKINIZI VERMEDİĞİNİZ SÜRECE BAŞARILI OLMAYI BEKLEMEYİN”

Bizim sosyal medya ekibi ünü dünyayı tutan bir ekip. Bir benzin parasına mal olan bir çalışma oldu forma tanıtımı. Bunu profesyonel bir ekibe yaptırabilirsiniz. Bunun fiyatı birkaç Milyon Euro olabilir. Bu arkadaşlarımız her hafta bunları üretiyorlar. Bir işe aşkınızı vermediğiniz sürece başarılı olmayı beklemeyin. Kulübün başarılı olması için başkan ne gerekiyorsa yapar. Trabzonspor Başkanının her birimin içinde olma zorunluluğu var.

BATI MODELLERİ BİZE UYMAYABİLİR

Biz bir kent takımıyız ve bu kentin gerçekleri var. Bizim gerçeklerimiz biraz farklı. Trabzonspor bu kent için sadece bir futbol takımı değil. Trabzonspor galip geldiğinde en rahat eden birimlerin başında Trabzon Emniyet Müdürlüğü geliyor. Diğer kulüplerin yönetilme modelleri bize uymayabilir. Ben tribünden gelen ve başkanlıktan sonra gideceğimiz sonrası orası. Bizim için batı modelleri geçerli olmayabilir. Bu kulüp her sene zirve mücadelesi verir yeter ki kulübün kaynakları doğru değerlendirilsin.

“ÜNAL HOCA BİZİMLE BERABER SAVAŞACAK…”

Bizim gerçeklerimizi ve sıkıntılarımızı, kayıplarımızı bilen bizimle beraber savaşacak bir hocaya ve ekibe ihtiyacımız vardı. Buna uyan da birkaç isimden biri Ünal Karaman’dı. Trabzonspor’a olan bağlılığı gerçekleri doğrultusunda en doğru kararları verebilecek bir teknik adamdı Ünal Hoca Fatih terim ile görevine devam eden tek hoca. İstikrar her zaman başarıyı getirir. Yeter ki o inanç içinde olan insanlarla çalışın. Bu sadece hoca ile sınırlı değil, malzemecisinden, aşçısından güvenlik görevlisine kadar.

STURRİDGE AÇIKLAMASI

Sturridge’nin ilk defe İngiltere dışına çıkacağı için tereddütleri vardı. Kolay olmadı. Sürecin uzaması bizim de kendisinin de aleyhine oldu. 3-4. Maçtan sonra geldi. Bir sene önce izleme komitesinin izlediği ve takıma uygun olduğu düşünülen Sörloth’un ismi gündeme geldi. Sörloth benim daha çok işime geldi, ismin konuşulması işleri sıkıntıya sokabiliyor. Sturridge çok konuşulmadı. İsmi speküle edilmeden alınan bir isim. Sturridge çok duygusal bir oyuncu. Bu kadar ayrı kalması ve geç başlaması ciddi handikap oldu. Oyuncu hazırlık kampını takımla birlikte geçirecek. Taşların yerine oturması uzun bir zaman alıyor. Bu sıkıntıları yaşıyoruz ama oynadığında yaptıkları da ortada.

MİLLİ TAKIMIN BAŞARISI BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMADI

Fransa’ya bir Yusuf verdik bir Yusuf aldık. Bizim gönderdiğimiz Fransızcayı öğrendi bizimki hala pointlerden gidiyor. Merih, Cengiz ve diğer oyuncular. Bunlar neredeydi. Ona onun yerini doldurabilmelisin dedik. 2000 yılında bir hoca bu ülkenin milli takımını Dünya 3. Yapıyor. Saçma nedenlerle saf dışı bırakılıyor. Koca milli takımın 10-15 senesini yedik. Gençler yatırım yapmazsan başarı elde edebilirsin ama tesadüf olur. Merih Demiral’ı yurt dışından transfer ediyorsak şapkayı önümüze koyup düşünmemiz lazım. Senin oyuncunu götürüyor, parlatıyor sonra sana satıyor. Bu oyuncularla ilgili bugün telaffuz edilen rakamlar bizim görmemiz mümkün değil. Ben Milli takımın EURO 2020’ye gideceğini Fransa’yı da geçebileceğimizi söylemiştim. O nedenle benim için sürpriz olmadı.


Yorumlar (9)
Duzceli 3 yıl önce
başkanım size güveniyoruz arkanızdayız..size laf söyleyenler aynaya baksınlar..Bu kadar olumsuzluklara rağmen bizlere heyacan kattığınız için teşekkür ederim
Cem 3 yıl önce
Baskanim stadimiz sadece maclarda parliyor etrafi yeni moderen isiklarla donatilmali artik sadece mac günü degil her aksam lambalar yanmali cevresine bordomavi eglence salonlari yapilmali belediye bu isi yapamicak bunu anladik bordomavi eglence yerleri trabzonsporun kasasina iyi para getirir gencler is sahibi olur futbolcular istanbula gezmeye gitmez parasini trabzonda harcar eglenir birde stadin arkasina plaj olsaydi varya tadindan gecilmez bu konuda trabzonun bir numarasi haber61 yardimci olmali böyle projeleri baskana anlatmali
karadeniz hams 3 yıl önce
Allah razı olsun başkanım. Allah yardımcınız olsun. Trabzon gibi genelde yapılanların gavura vurur gibi eleştirildiği birbirinin yemekten hoşlananların olduğu bir yerde iyi dayanıyorsunuz.
Taka61 3 yıl önce
Başkan'ın konuşması şunu gösteriyor Trabzon şehri eğer takıma sahip çıkarsa takım bu gelirlerle yarışmacı bir takım olur bizim rakipimiz devasa gelirleri olan istanbul takımları biz gürbettekiler olarak takım ürünleri alarak katkı sağlamalıyız Allahdan kulupün başına spor ekonomisini cok iyi bilen bir başkan geldi takım hedeflerine ulaşması icin agaoglu başkanımızın takımınbaşında uzun yıllar kalmalı iş bilenin kılıc kuşananındır başkanımıza Allah uzun ömür sağlıklı yaşam dilerim
Ferşad 3 yıl önce
Iyi de başkanım yusuftan gelen para ne oldu 17 futbolcu aldık shorlot hariç hicbirinin katkısı yok bize oynayan futbolcu lazim o ki yatacak mikel ve sturidge alındı rodelega niye yollandı nerde aldigimiz futbolcular geçen senenin kadrosu gene bu puanları topladık mali yönden harika yönetiyorsunuz ama sportif futbolcu secimlerinde tam bir fiyasko ciktinuz
BLUEB 3 yıl önce
Başkanım yaptıklarınız tartışılmaz Allah razı olsun sizden ama bu kadar yaptığınız iyi şeylerin üzerine takıma mikel ,Daniel i kurtarıcı alan defansa takviyeden campi fernandesi anlayan advijaj a bel bağlayan andusic transfer eden anlayış ne oluyor anlayamıyoruz
Şalpazarı 3 yıl önce
Ha bizim de demek istediğimiz bu Merih gibi topcuları kaybetmek bu adam alanya da çok ucuzdu böyle topcuları alın campi ivonulda gibi çöpleri deyil bak uyandıran Sivas da Hakan pas parayı al 3 4 topcu alacağına 1 al tam al
takım taraftarı 3 yıl önce
Başkan bu millete masal anlatma. Başkan olalı aynı şeyleri söyleyip duruyorsun. Maç kaybedildi mi etrafda yoksun bir maç kazanıldı mı hemen ekrandasın. Bir bakalım senin yönetimin bu takıma ne verdi kadro olarak hiçbirşey çünkü takımı sırtlayan futbolcular hep senden öncekiler. Senin bu kadroya kattığın geçen yıl Newakeme ve Ekuban bu yılda yerli ve yabancı dahil yalnızca Schorlott oda kiralık ve 6 milyon euro yu veremezsin. Sturridge elinizde patlayan vede hiçbir plan araştırma yapılmadan alınan bir futbolcu senede 15 maç oynarsa sevin buna. Yok efendim Krasnodar kadrosu tecrübesiz sen bunlarla ancak kendini kandırırsın onların hiçbirinden birşey olmaz asla futbolcu olmaz senin sezon başı aldığın futbolcuların hepsinden Cafer ve Kerem çok daha iyi ama Ünal da oynatacak cesaret yok. Gelelim eldeki gençlere bunların sizinle alakası yok Yusuf ve Abdülkadir siz gelmeden de oynuyordu Hüseyin zaten bundan bir santim ileri gidemez kariyerini bitirdi. Uğurcan kaldı onuda mecburiyetten oynattiniz. Siz bu takımın kaptanına şikeci maç sattı tamkasi vurdunuz. Burak i beşiktaşa peş keş çektiniz daha para ödüyoruz. Kucka gitti para ödüyoruz nasıl satış ise. Gelelim maddi konulara borcu ödemek için siz yönetiminiz ne yaptı hiçbirşey tek borç var deyip durdunuz. Macron markası ile önce ki yönetim anlaşmış idi. Forma reklamını bulan Berat Albayrak Bankalarla borçları erteleyen yine Berat Albayrak 52 milyon tl sponsoru bulan Berat Albayrak sahi siz ne yaptınız. Siz 5 veya 6futbolcu alacağız burası futbolcu tarlası dediğiniz 1461 küme düşürdünüz bitirdiniz. Haluk Şahın futbolu en iyi bileniniz idi ama 1461 bitirdi. Bu taraftar ki tarihte görülmemiş desteği size verdi kombine de formada rekor kırdı ve size bu takıma 6 numara lazım denildiğinde siz çıkıp alay ettiniz 8 den 2 yi çıkar olur 6 dediniz. Kimseye hava atmayın sezon başı aldığın futbolcuların hepsi elinizde kalacak. Gidip boşa o kadar adamalacağına adam gibi üç dört dane alsaydınız siz onuda beceremezdiniz. Gidip Gampi gibi bir kazmayı iki buçuk ayda alan bir yönetimden daha iyisi beklenemez. Birte sdat 'ın durumuna bakalım sdat güzel ama anlayış sıfır siz avrupada hiç mi maçlara gitmiyorsunuz adam VIP den bilet alıyor ama plâstik parmakta çay içiyor tadelle biskuvit alıyor. Stadın içine neden güzel restorant cafe yapılmıyor hem para kazanır hem güzel görünür. Stadın etrafı aynı berbat oralara neden güzel oturup yemek içmek zaman geçirmek yerleri yapılmıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@