7m


7m

hyundai

Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş açıklama: Yabancı sınırlaması realiteyle bağdaşmıyor

Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği toplantısı sonrası konuştu.

Trabzonspor 03.06.2021, 17:21 03.06.2021, 18:10

Kulüpler Birliği ile Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, yabancı sınırı ve ligdeki takım sayısıyla ilgili TFF ile Riva'da yaptıkları görüşmenin ardından basının karşısına çıktı.Kendilerine danışmadan kararların alındığını vurgulayan Çebi, "Türk futbolunda tüm tartışmaların olduğu yer TFF. Maalesef bizim teyidimizin alınmadığı bir açıklama var. Yabancı adedinin 8+6 şeklinde. Bir de ligden düşme, çıkma sayısının açıklandığı bir açıklama gördük dün. Bu toplantı o yüzden yapıldı. Yabancı sınırı konusunda, biz bütün kulüplerimizin fikirlerinin alındığı bir toplantı talep ettik. Sonuçları beraber göreceğiz. Bu bir pazarlık değildi. Bizimle beraber mütalaa etmeden bu kararın alınması bizi tedirgin etti. Küme düşme ve yabancı kararı bizimle hemfikir olunarak alınmış kararlar değil. Biz buna itiraz ettik. Tekrar konuşalım dediler. İstediğimiz gibi mi olacak, bilemeyiz. Bunu konuşacağız." dedi.

Harcama limitlerinin genişletilmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Nur Çebi, "2 seneden beri verilen limitler var. Yüzde 30-15 esneme dönemini geçtik. Esneme olmayan bir döneme giriyoruz. Israrcı olduğumuz konular var. Avrupa'da yarışan takımların ülke puanlarını artırmak için başarılı olması gerekiyor. Limitler konusunda önümüzün açılmasını ve rahatlamayı istedik. Kurul bizi dinledi. Kurul da haklı. Bankalardan kredi aldık, almayanlar da zor durumda. Bankaların da vermiş olduğu limitler var. Ancak o sene bu sene değil. Bu sene garip bir sene. Bu sene ülke puanı, pandemi ve 3-5 yıllık kontratlardan çıkamadığımız bir süreç var. Beşiktaş'ta bu çoktur, kendi adıma söylüyorum. Limitlerimizin gevşetilmesi, yabancı sayısı, küme düşmeyle ilgili konu var." ifadelerini kullandı.

Ödemeleri istediklerini söyleyen başkan, "Kulüpler Birliği başkan vekilleri olarak huzurlu çalışıyoruz. Hepsi başarılı konuları getiriyor. Huzur içinde çalışıyoruz. Yayıncı kuruluşla ilgili bitmeyen sıkıntılarımız var. Bize yapılacak ödemelerde indirim talepleri bizi zor durumda bırakıyor. Bunu yapamayacağımızı dün toplantıda ilettik. Bugün TFF'ye de ilettik." diye konuştu.


"SÜRE ALMAMIŞ OYUNCUYU OYNATMAM MÜMKÜN MÜ?"

Ahmet Ağaoğlu ise yabancı sınırıyla ilgili, "Burada konuşulan, tartışılan konuların hepsi birbiriyle bağlantılı. Yabancı sınırındaki amaç daha fazla Türk oyuncunun süre alması. Yetiştiremediğiniz, geliştiremediğiniz bir oyuncuyu, FIFA listesine gelen bir oyuncum var Hakan Yeşil 18-19 yaşında, A takımda 10 dakikadan fazla süre almamış bir oyuncuyu Süper Lig mücadelesinde sahaya sürmem mümkün mü? Belki işler yaver gider ama ihtimal yüzde 10'dur, oyuncuyu kaybederim.Önce rezerv lig kurulsun. Bu oyuncuların daha fazla süre alacağı ortam kurmadan, sınırlama getirmenin realiteyle bağdaşır tarafı yok." mesajını verdi.

Harcama limitleriyle ilgili de konuşan Ağaoğlu, "Limitler, bire bir gelirler ile bağlantılı. Limit tahsis ederken, siz naklen yayın gelirlerinde 4'te 1 oranında inme var. 3 sene önce galibiyet primi 600 bin euro'ydu, bugün 180 bin euro. Gelirler düşüyor, giderler sabit. Limit tahsis edilirken, ilk başta anlaştığınızda 550 milyon dolar civarında olan bir naklen yayın geliri bugün itibarıyla 220 milyon dolara düşmüş durumda. Nereden bakarsak bakalım, yüzde 60'ı eridi. Büyük sıkıntı yaratıyor. Anadolu kulüplerinin yüzde 80-90 geliri olan naklen yayın gelirindeki ciddi düşüşün kabul edilmesi mümkün değil. Bu 1 numaralı sorun. İvedilikle çözmek zorundayız. TFF ile görüş alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki hafta içerisinde karar vereceğiz umarım. Şu isteniyor sürekli olarak kulüplerden, Avrupa kupası maçlarında başarılı olalım ve ülkemize puanlar kazandıralım. İyi de gelirlerimizin 3'te 2'sinin yok olduğu bir ortamda hangi bütçeyle nasıl başaracağımızı söylerlerse rahatlayacağız. Çünkü biz bu işin içinden çıkamadık. 3 sene önceki gelirin 3'te 1'iyle mücadele ediyoruz." dedi.


Yorumlar (9)
Haktan Şaşmaz 1 yıl önce
Ya neye şaşırıyorsunuz. İyi kadro kurduğunuzu gördüler, şimdiden tekere çomak sokuyorlar. Senmisin UEFA ya şikayet eden. Bunlardan kurtulamayacağız.Allah alsın onlarıda kurtulalım yoksa işimiz yine hüsran
halil bilgin 1 yıl önce
Başkan kendinle çelişme... 10 dakika süre alamamış bir futbolcuya süre vermezsen nasıl süre alacak???
Erdem 1 yıl önce
Sayın başkan ne yap et bu takıma 2 kaliteli forvet bul getir. Araya sol bekle birlikte birde iki taraflı oynayan yedek bir bek oyuncu katarsan sen sana düşeni fazlasıyla yapmış olursun. Tek eksik kadroyu korumak kalır. Uğurcan hariç kimseyi gönderme, adam gibi bir kadromuz olsun ezip geçelim rakipleri. Zaten bu takım ligi iyi yerde bitirsin bütün adamlar şimdiki değerini katlar hem kupa hem de daha fazla para kazanmış oluruz. Ömürü ederinde satmadın diyenler yeterki bu takım şampiyon olsun Ömür 20 milyon € ya seneye yine gider, bize para değil müzeye ŞAMPİYONLUK KUPASI lazım.
Kocaeli Spor 1 yıl önce
Adamlara son 5 dakika bile şans vermediniz, bu nasıl bakış açısı
Marlon çokmu tecrübeliydi 40 maç oynattınız güveniniz, daha sonra bize yaramaz dediniz.
Mantıklı 1 yıl önce
Türkiye Dizel pardon “Süper” Liginde 220 Milyon Dollar bile fazla !! 220 Milyon = 220 bin tane 1000 Dollar eder !!! Oturup sayın bakalım, saymayı ne zamanda bitiriyorsunuz !! Millet Soğan alamıyor, Siz 220 Milyonu beğenmiyorsunuz !!!
şair. 1 yıl önce
sanki birileri devreye girdi.Trabzonsporun şampiyonluk seslerini kesmeye çalışacaklar gibi.
Şota 1 yıl önce
Ne kadar çelişkili konuşuyorsun sayın Başkan, gelir giderden bahsederken yerli topçuyu verdiğin 300 bin lira mı sorun oluyor da yabancıya milyon dolar verirken gelir gider konuşulmuyor. Kaç lira verdin sezon başı, diabate,afobe,flavyo, beker, bakesetas, insan biraz düşünür de öyle konuşur. Bu aldığın topçulardan Trabzon sokaklarında onlarca var. Abdulkadır parmağı kesip elin yunanlısını mı oynatmak kulup idare etmek oluyor. Abdulkadır iki gömlek daha fazla belki anlarsın getirdiğin hocanın oyununu
yilpo34 1 yıl önce
Yabancı konusunda saçmalıyorsunuz. 11 kişilik kadroya 3 tane yerli futbolcu bulup koyamıyorsanız adına Türk futbolu demeyin zaten. Ayrıca 3-4 yıldır yabancı sayısı zaten böyle planlanıyordu. biline seydi. Pandemi sezonunda 1 sene askıya alındı o kadar. Ayrıca Başkan geldiği ilk yıl Ugurcan ysuf ömür parmak husyin vs bol bol anlatıyordu. yerli oyuncu savunurken şimdi resmen % 00 tersini konuşuyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@