Trabzon’da küllerinden doğmak

Okuyacaklarınız spor (futbol) “fikri takip” yazısıdır.                                                                                                 

Türkiye’de ilklerin yaşandığı Trabzon, futbolda da küllerinden yeniden doğmanın şafağındadır.

Her alanda olduğu gibi sporda da rekabetçi olmanın ilk koşulu “bilimi (aklı) egemen kılmak ve akıl çapımızı geliştirmek”, bu bütün saydıklarımız ve sayacaklarımızın üstündedir.

Sözü uzatmadan konuya gireyim.

Trabzon’un gelecek tasavvuru içinde futbol da (spor da) var.

Defalarca yazdım, direk TİAB ve BNU’un Çalıştay raporunda da okuyabilirsiniz. (örnek yazılarım için; Yazı 1, Yazı 2)

Alın size bir ilk daha: TS ARGE merkezi Türkiye’de bir ilk

KTÜ – Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile Trabzonspor arasında ARGE protokolü imzalandı; yani TS ARGE Merkezi Kuruldu. Bu Merkezi yeni kurulan Trabzon Üniversitemizin (TÜ) “Spor Bilimleri Fakültesi” de destekliyor.

Bu umut değil de nedir?

İşte bu fakültenin desteklediği protokol ile fakültenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hamit Cihan TS altyapısının başında, Hoca ARGE protokolünü işletmeye başladı bile…

Çoğunuz Trabzon umutsuz vaka diyebilirsiniz ama,

TÜ Spor Bilimleri Fakültesi bırakın Trabzon’u Türkiye’de spor adına, adını ilk defa duyacağımız bölümleri açmaya hazırlanıyor.

(Bizim aceleci ve kişiler üzerinden çözüm aradığımız bir dönemde ARGE bize uzak diyenlerin burnuna takmayacağı konular…)

Futbolda tükeniş ve Cumhurbaşkanının yüz günlük eylem planında on il arasında Trabzon’da var

Akyazı TS için yapıldı. Amma… Gençlik Spor Müdürlüğünün kullandığı idari bina dışında kalan binalar iki yıldır boş kaldı.

İşte Akyazı’daki bu boş binalar, Trabzon için kafa yoranların gözünü açtı “Sporcu Performans Labaratuvarı”nın tabelalarını bile astılar.

Ülkemizde futbolda tükenişin önüne geçebilmek için; Trabzon’un bir futbol (spor) üssü olması için “performans laboratuvarı” binaları ile hazır bekliyorlar.

Neyi?

Merkezin oyuncaklarını.

Futbol altyapısının bölgenin, hatta komşu ülkelerin hizmetine bu merkez ile sunulacak. Futbol için tükenişin önüne, Trabzon’dan bir önemli adım atılmaya hazır.

Spor yüz yıldır Üniversitelerin ilgi alanında.

Gelişen teknoloji sporcuların saha ve performans kayıtlarını (datalarını) kaydediyor. Bu ölçüm kayıtları ile antrenman reçetelerini antrenman bilimciler yazıyor.  Bu gelişmeleri takip artık kaçınılmazdır.

Trabzon Spor çalıştayı ve sonrası

Yaşadığımız özetle; Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, ASKF, Gazeteciler Cemiyeti, TTSO ve TBB ile bir dizi ön toplantılar yapılmıştır.  Bu toplantılar sonucunda Trabzon’da sporun paydaşları olarak, Milli eğitime bağlı tüm beden eğitimi öğretmenleri, Trabzon amatör futbol antrenörleri, amatör spor antrenörleri, amatör spor kulübü yöneticileri ve faal spor yapan bireylerin velileriyle tarama toplantıları yapıldı.

Sonuçlar:

Yapılan toplantılar sonrasında ortaya çıkan sonuçlar bilimsel bir içerikle analiz edildi:

Trabzon spor çalıştayından,  sporun geleceği için bir ‘’YETENEK SECİMİ VE PERFORMANS LABARATUVARI’’ kurulması en önemli iki konu sonuç olarak çıktı.

Bu sonuçlar Spor bakanlığı yetkilileriyle de paylaşıldı.

Bakanlık yetkilileri YETENEK SECİMİ VE PERFORMANS LABARATUVARI’ nın kurulması kararını vermişlerdir.  

Artık bu karar Cumhurbaşkanının 100 günlük eylem planında da var; Sporun yaygınlaştırılması amacıyla on (10) alt yapı merkezi faaliyete geçirilecektir.

Trabzon şehri ve Samsun’dan Bakü’ye kadar bir alana hizmet edecek olan YETENEK SECİMİ VE PERFORMANS LABARATUVARI’nın yeniden siyasi iradeye hatırlatmak kaldı.  

Gündeminde spor turizmi olan TTSO ve diğer STK’ların lobi için elleri çok daha güçlü.

(Şehirden) Alan değil (Şehre) veren spor madenine artık kazmayı vurmanın zamanıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 2 hafta Önce

Bizi sanayileşmek kurtaracak trabzonun her dağında üretim olmalı yoksa sadece spor ile olmaz bu işler

Binnaz Tekelioglu
Binnaz Tekelioglu - 2 hafta Önce

Kiymetli dostum..Kutlarim...

İntizam Seyda D.
İntizam Seyda D. - 2 hafta Önce

Recep Hocam, bu konudaki gayretleriniz takdiri hak etmektedir. Derler ki bir kibrit bir ormanı yakar. Hiçbir çaba sonuçsuz kalmaz. Çok haklısınız önemli olan takip ve lobiciliktir.

Recep Ergenç
Recep Ergenç - 2 hafta Önce

Mümtaz Aslan'dan aldığım bu mesajı paylaşmak istedim: Harika işler. Tıpkı Alman milli takımının, dünya şampiyonu olmadan evvel Alman üniversiteleri ile yaptığı bilimsel işbirliği gibi çalışmalar. Alman üniversiteleri dünya şampiyonasına katılan tüm takımların teknik ve sosyal yapılarını ortaklaşa hazırladıkları bir rapor ile Alman Futbol Federasyonuna sunmuştu. Kutlarım sizleri hocam.

Zeliha Altındal
Zeliha Altındal - 2 hafta Önce

Yazınızı çok dikkatle okudum .Mutlu oldum.Uzun yıllar amatör sporcunun (Aletli Cimnastik) velisi olarak aynı konuları futbol dışında diğer alanlarda ve yetiştirici antörönürlerinde bu alanda uygun olup olmadığını araştıran merkezinde olması 5 haftalık kurslarla çocukları çalıştırmamalarını dilimin döndüğü kadar anlattım.Saygılar

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441