7m


7m

hyundai

Trabzon’da raylı sistem projesinin detayları belli oldu

Trabzon’da yapılması planlanan hafif raylı sistem için açıklama geldi.

Trabzon 09.02.2022, 10:45 09.02.2022, 12:53

Trabzon’da Ulaşım Master Planı toplantısı yapıldı.

Toplantıda yapılması planlanan hafif raylı sistemin güzergahı ve ayrıntıları paylaşıldı.

Trabzon’da raylı sistem projesinin detayları belli oldu

Güzerhahı nasıl olacak?

TULAŞ başkanı Fatih bayraktar tarafından yapılan sunumda “Raylı sistem alternatif önerimiz; tramvay hattımız Akçaabat’tan Yomra’ya kadar uzanıyor. Doğu batı aksındaki raylı sisteme alternatif önerimiz iki teleferik. 3 duraktan oluşan, kabin istasyona giriş süresi 15 saniye olan tek yönde 2400 yolcu taşıyan 10 kabinli bir proje. Ayasofya – köşk teleferik hattı ve Meydan – Boztepe-Çukurçayır teleferik hattı önerimiz.” İfadeleri kullanıldı.

Aktarma merkezleri nereleri olacak?

Ayrıca Bayraktar aktarma merkezleri konusunda da bilgiler verdi “Raylı sistemleriyle birlikte 7 aktarma merkezi ortaya çıktı. Sahilden, Maraş Caddesi’nden ve Tanjanttan geçen alternatiflerimiz var. Sahilden olan alternatifimizde en yüksek yolcu kapasitesine bakıldığında 4 bin 153 olduğunu ve kriteri sağlamadığını görüyoruz. Tanjant’ta 5 bin 271 olan yolcu sayısı da kriteri sağlamıyor. Maraş caddesi ise 9 bin 998 ve kriteri sağlamış oluyor.” Şeklinde oldu.

Duraklar nereleri olacak?

Bayraktar 57 durak olacağını belirterek "57 adet durak var. Burada aşağıya inebilirsiniz ancak yukarıya çıkamazsınız bu durakların belirlenmesi gerekiyor. Bizim seçtiğimiz hatlarda güzergah 31 km, durak sayısı 57, saatlik yolcu sayısı 21 bin 607, günlük yolcu sayısı 180 bin, kesitteki en yüksek yolcu sayısı yaklaşık 10 bin kişi, geçtiği bölge sayısı 36, özel araç saptırma oranı yüzde 2.5 , toplu taşıma yolculuğu artırma oranı yüzde 3, sefer başına ortalama yolcu 250 kişi." dedi.

Yolculuk süresi...

Bayraktar yolculuk süresiyle alakalı da "Tramvay hattında ortalama hız 40 km/saat olduğunda güzergah 31 km olduğunda seyahat süresi yaklaşık 46 dakika 30 saniyede tamamlanması bekleniyor. Normal zirve saatinde özel araçla yaklaşık 80 dakikada bu süre tamamlanıyor. Yaklaşık 30 dakika iyileşme görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Etap 1

Son olarak  yapılması planlanan 1. etap için bilgi veren Bayraktar "Etap 1;  Şehir hastanesi, stadyumdan devam edip Meydana kadar uzanan hat.  Ortalama hız 40 km/s, maksimum eğim yüzde 6 eğimi geçmeyecek şekilde planlayacağız. Seyahat süresi 13 dakika, güzergah uzunluğu 8.7 km, durak sayısı 18, saatte 6 bin 865 yolcu, günde 57 bin yolcu, geçtiği bölge sayısı da 11" şeklinde konuştu.


Yorumlar (11)
yomrali 4 ay önce
şu şehirde raylı sistem görmeden ölmeyiz inşAllah.
birisi 4 ay önce
geçen yakındır yapılacak dediğimde burdakiler gülüyordu :)))) yaparsa yine ak parti yapar.. siz ağlamaya devam edin biz çalışıyoruz ::))))))))))))))))
Halit Kalafat 4 ay önce
Bu hat uzuluğu yeterli değil.Besikdüzünden Of'a kadar olmalı.
Ahmet SEVİM 4 ay önce
Hadi inşAllah. Bir an önce kazma vurulsun. Hastanenin açılışına yetişsin.
desteptul.... 4 ay önce
bence caykaraya kadar uzansin .
haşim 4 ay önce
paralar dolmuşculara gitmeyecek oooh.
Fikret ÇOLAKOĞLU 4 ay önce
HAFİF RAYLI SİSTEMİ anlladık. İNŞALLAH GÜNEY ÇEVRE YOLUnunda yapılacağı müşdesinide yakında alırız.
doğan yıldız 4 ay önce
20 yıldır neden yapmadınız? seçimden biraz önce temel atılır. bizde koşar oy veririz.
insan 4 ay önce
haklısın kim heykel vaad ederse ben ona vericem
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@