7m

Çapkınoğlu

Trabzon'da doktora saldırı davasında yeni gelişme! Cezası belli oldu

Trabzon'da doktora oksijen tüpüyle saldırıya 5 yıl hapis cezası verildi.

Trabzon 31.03.2021, 12:26 31.03.2021, 12:39
Trabzon'da doktora saldırı davasında yeni gelişme! Cezası belli oldu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde doktor Esra Ersöz Genç ile hemşire ve güvenlik görevlisine saldırıp, oksijen tüpüyle kovaladığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanan İhsan Aydın (35), 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen yıl 26 Nisan günü, Kalkınma Mahallesi'ndeki KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde yaşandı. Akciğer kanseri nedeniyle tedaviye alınan ve solunum güçlüğü çeken 65 yaşındaki T.D., doktorların müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti. Ölüm haberini alan yakınları ise acil serviste görevliler ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine hasta yakınlarından bazıları camları kırıp, oksijen tüpüyle acil serviste görevli doktor Esra Ersöz Genç, hemşire Merve Aydın ve güvenlik görevlisi Gökhan Bezan'a saldırdı. Saldırganlar, özel güvenlik görevlileri ile polis ekiplerince dışarı çıkarıldı.


Saldırıdan sonra gözaltına alınan ve sevk edildiği adliyeden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan İhsan Aydın hakkında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Yapılan yargılama sonunda tutuksuz sanık İhsan Aydın, 'silahla yaralamaya teşebbüs' suçundan beraat ettirilirken, 'kamu malına zarar verme' suçundan 5 ay, 'görevi yaptırmamak için direnme' suçundan 5 ay,  'silahla tehdit' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ve 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçundan 1 yıl 15 gün olmak üzere 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye Acil Tıp Derneği vekili Avukat Gonca Karakaptan, "Sağlık çalışanlarına karşı bu düşmanca tavırları görmek, duymak gerçekten çok üzücü. Sanık hakkında adil ve caydırıcı bir karar verildiğine inanıyorum. Derneğimiz dava süreci boyunca Esra hanımı yalnız bırakmamak için elinden geleni yaptı. Bu süreçte yanımızda olan KTÜ Acil Tıp Anabilim Dalı ve Dernek Başkanı Sayın Prof. Dr. Süleyman Türedi ile KTÜ Farabi Hastanesi’ne de teşekkür ediyorum" dedi.


Yorumlar (4)
Hasan 1 yıl önce
Bu ceza HGB olmamalı ve uygulanmalı. Hükmü geriye bırakma olursa ceza almamış sayılacak. Doktora saldıran bir doktorun yetişmesi için aileye ve devlete maliyetini biliyor mu? Üstelik doktor olmak için belli bir zeka seviyesi ve hayrette şart. Sağlıkçılar da insan hata yapabiliyorlar unutmayalım.
Kemal 1 yıl önce
Trabzonda eskiden saygı vardı, sevgi vardı. Bu tip katil ruhlular çok türedi. Hapse girecek olması beni çok mutlu etti
Çiko 1 yıl önce
Reis 5 sene aldıysa ceza evine girmicekki.
Süper 1 yıl önce
Süper, hükmü geriye bırakma olmasın yeter ki...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@