Trabzon'da denizde kaybolan lise öğrencileri ile ilgili acı detay

Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geçen gün, sahil kenarında fotoğraf çekimi yapmak isteyen iki lise öğrencisinin trajik kaybolma hikayesi gün yüzüne çıktı.

Trabzon'da denizde kaybolan lise öğrencileri ile ilgili acı detay

Trabzon'un Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi öğrencileri Emir Berke Aşık (16) ve Uğurcan Korkmaz (16), fırtınalı hava nedeniyle dev dalgalara kapılarak denizde kayboldular. Olayın ardından, öğrencileri gören bir vatandaşın hemen 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak durumu bildirdiği, ancak polis ekiplerine ulaşmak üzere mendireğe doğru ilerlerken dalgalara kapıldıkları ortaya çıktı. Bu acı olaya tanıklık eden bir üniversite öğrencisinin ise hemen denize atlayarak lise öğrencilerini kurtarmaya çalıştığı belirlendi.

besikduzu.webp

Beşikdüzü ilçesi Liman mevkisinde gerçekleşen olay sonrasında, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığı'na bağlı DEGAK Özel Timi-02 Komutanlığı, deniz polisi, AFAD ve itfaiye ekipleri tarafından başlatılan arama çalışmaları, zorlu hava koşulları ve denizdeki akıntılar nedeniyle büyük bir çaba gerektiriyordu. Üçüncü gününde devam eden arama çalışmaları, çevre illerden gelen ekiplerin de katılımıyla genişletildi. AFAD ekipleri, denizde yapay zeka tabanlı insan tespit sonarı kullanarak tarama çalışmaları yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığı helikopteri bölgeye gelerek havadan arama faaliyetlerini desteklerken, dalgıçlar da bölgede gençleri bulmak için yoğun çaba sarf ettiler. Ancak, şu ana kadar gençlere dair herhangi bir iz bulunabilmiş değil.

besikduzu2.webp

Mendirekten çıkmak istedikleri sırada dalgalara kapıldıkları ortaya çıktı
Beşikdüzü İMKB Fen Lisesi’nde öğrenim gören ve yatılı olarak kaldıkları okuldan öğle arasında çıktıkları belirtilen Emir Berke Aşık ve Uğurcan Korkmaz’ın ailelerinin hüzünlü bekleyişi ise sürüyor. Liman mevkiindeki arama çalışmalarını takip eden Aşık ve Korkmaz aileleri için Vali Aziz Yıldırım'ın talimatıyla bir çadır kurulurken, ailelerin güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Uğurcan Korkmaz’ın Gümüşhane’nin Torul ilçesi, Emir Berke Aşık’ın ise Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilirken, lise öğrencileri ile ilgili acı detay ortaya çıktı. Şiddetli rüzgar ve fırtınanın yaşandığı 26 Kasım tarihinde Liman mevkiine gelerek mendirekte dev dalgalara karşı fotoğraf çekilmek isteyen lise öğrencilerini gören bir vatandaşın 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak ihbarda bulunduğu öğrenildi. İhbar üzerine polis ekiplerinin bölgeye geldiği ve öğrencilerin mendirekten çıkarak emniyet güçlerinin yanına gitmek istediği sırada dalgalara kapıldığı öğrenildi.

Denize düşen lise öğrencilerini gören üniversite öğrencisi denize atlamış
Trabzon Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi Berk Büyükakca'nın (21) yolda yürüdüğü esnada Liman mevkiinde fırtınada oluşan dev dalgalara karşı fotoğraf çekilen lise öğrencilerini görünce bir süre onları izlediği ve öğrencilerin denize düştüğü anlara şahit olduğu öğrenildi. Lise öğrencilerini kurtarmak için Büyükakca'nın kıyafetlerini çıkartıp denize atladığı, ancak akıntı nedeniyle yüzmekte güçlük yaşayarak sahile sürüklendiği de öğrenildi. Bir süre sonra lise öğrencilerinin gözden kaybolduğu anlara da tanıklık eden Büyükakca'nın bölgeye gelen arama kurtarma ekiplerine öğrencilerin denize düştüğü yeri gösterdiği ve ekipler tarafından o bölgede çalışmalara ağırlık verildiği belirtildi.

Üniversite öğrencisi o anları anlattı
Yolda yürüdüğü esnada lise öğrencilerini gördüğünü belirten Berk Büyükakca, “Ben yolda yürüyordum. Liman mevkiindeki fenerin orada iki tane çocuk gördüm. Polis ekipleri de oradaydı. Çocuklar polislerin yanına gitmeye çalışıyordu. O sırada dalga vurunca denize düştüler. Ben küçük fenerin oradan yardım etmek için yanlarına doğru koştum. Öğrencilerden beyaz kıyafetliyi gördüğümde başını vurmuştu sanırım baygındı, hareket etmiyordu. Siyah kıyafetli diğer arkadaşı biraz hareket ediyordu. Kıyının diğer tarafından suya girdim. Yaklaşmaya çalıştım, akıntı fazla olduğu için yanına yaklaşamadım. Geri çıkmak zorunda kaldım. Öğrencilerden biri hareket ediyordu ama en son gördüğümde o da hareket etmiyordu. Birisi sahilde çocuk var diye polisi aramış galiba, onların yanına gitmeye çalışıyorlardı. Bir anda denize girdim. Benim denize girdiğim tarafta fazla dalga yoktu, deniz düz duruyordu ancak akıntı vardı. Ben de akıntıdan bir şey olmaz diye düşünerek denize girdim. Deniz beni kıyıya doğru itiyordu. Akıntıya güvenerek denize girdim. Kıyafetlerimi beni derine çekeceğini düşünerek çıkartarak denize atladım. Karakola giderek ifade verdim. Arama çalışmalarında AFAD ekiplerine olayın nerede gerçekleştiğini anlattım” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler