Trabzon'un yeni cenneti; Sera Gölü

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera gölü gözde turizm bölgesi olma yolunda ilerliyor.

Trabzon'un yeni cenneti; Sera Gölü

Advertisement Advertisement

Uzungöl, Sümela Manastırı  ve Trabzon yaylaları başta Arap turistlerin ilgi odağı olurken, dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Trabzon'da Uzungöl gibi doğal güzelliklerin yanında yeni yerler de keşfediliyor. Akçaabat'taki Sera Gölü bu yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan Sera Gölü muhteşem manzarası ile büyülüyor.

Trabzon, turizmde gün geçtikçe daha da tanınan, tercih edilen illerin başında geliyor. Trabzon'a her sene yüz binlerce yabancı turist gelirken hedef bu rakamları en kısa sürede milyonlara çıkarmak. 1 buçuk milyonu geçen yerli turist sayısının da 2 milyon seviyesine getirilmesi amaçlanıyor. Bunun için Trabzon Valiliği,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bir takım çalışmalar yürütüyor.

TRABZON NASIL TANITILIYOR?

Müdürlük Trabzon'a gelen turistlerin memnun ayrılması için 444 15 61 Nolu Alo Turizm Çağrı hattını kurdu. Valilik Trabzon’a gelen turistlerin cep telefonlarına 'Hoş geldiniz' kısa mesajı gönderiyor. Turizm Müdürlüğü'nün geliştirdiği 'Visit Trabzon Application' uygulaması ile turistlere Trabzon tanıtılıyor. Valilik dünyadaki birçok fuar ve festivale katılarak, yarışmalar düzenleyerek Trabzon’u tanıtıyor.

YENİ CENNET

Trabzon'da Uzungöl, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Memişağa Konağı gibi gezilip görülecek yerlerin arasına son zamanlarda Akçaabat'taki Sera Gölü de eklendi. Şehir merkezine 10, Akçaabat sahile ise sadece 3 kilometre mesafedeki muhteşem manzaraya sahip göl ve etrafı için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalarla birlikte yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihleri arasında yer almaya başladı.

SERA GÖLÜ NASIL OLUŞTU?

Sera Gölü, aşırı yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluştu. Heyelan nedeniyle yaklaşık 67 yıl önce oluşan göl şimdi Trabzon için en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

'GÖL, DENİZ VE YEMYEŞİL DAĞ MANZARALI'

Akçaabat Belediyesi ile birlikte bakanlığın yaptığı düzenlemeler Sera Gölü'nün cazibesini arttırırken, bölgedeki Sera Lake Resort otelinin sahibi Yahya Özad, "Sera Gölü deniz ve yemyeşil dağ manzaralı, Uzungöl, yaylalar ve Sümela Manastırı'ndan sonra göle olan rağbetten memnunuz. Misafirlerimizin Trabzon'dan memnun ayrılmaları için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Ramazan ayında turist artışı oluyor" dedi.

TURİSTLER KUYMAĞA BAYILIYOR

Hotelin Genel Müdürü Tuncay Karakaş ise, turist sayısının her sezon arttığını ifade ederek bugüne kadar 37 bin misafir ağırladıklarını, gelen misafirlerin kayganası, kuymağı ve sahanda köy yumurtası ile doğal yiyeceklere, özellikle kuymağa bayıldıklarını söyledi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
temizlik
temizlik - 4 ay Önce

göl halen daha pis balçık kaplı ordaki hes nedeniyle su seviyesi düşük

Bayramali
Bayramali - 4 ay Önce

MasAllah...

Ömer SİVRİKAYA
Ömer SİVRİKAYA - 4 ay Önce

Toki tarafında daha güzel projeler yapılarak manzara değerlendirilebilir. Başka ilde olsaydı çoktan akıl almaz projeler geliştirilirdi. Maalesef yeterince değerlendirilmiyor. Ama önce yolunu ve çevre temizliğini yapmak gerek.

Necla
Necla - 4 ay Önce

Araplar bi burasını yoklamadi şimdi dolar hepsi

Misafir
Misafir - 4 ay Önce

Burayı da tanıtın burası da yitsin gitsin uzungöl gibi

Yeşil
Yeşil - 4 ay Önce

İnsan eli değmemiş doğal hali güzeldi. Şimdi baraj göletine benzedi. Yol genişletildi cökme olmasın düşüncesiyle duvar set yapıldı göl kenarlarına kil toprak döküldü yağmur yağınca su balık camurdan görünmez oldu ben bir balık göremedim önceden kıyıda terkedilmiş sakin köşeyi. Birde şu tepedeki toki evleri olmasa fetağraf ceki ine güzellik katıyor. Birde şu gölün yanındaki cakırlar mermer cimonta şantiyesi olmasa ses toz toprak birde şu bakarken doyamadığım dağı kırıp yokedip cimento yaptınız sera gölünü cekerken o acıdan cektinizmi gerekleri cekin gerekleri görelim ben gidip baktık a sıkılıyorum

banner426

banner204