banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon Erzincan Demiryolu için önemli açıklama: "Hiç bir engel yok"

Trabzon Erzincan Demiryolu ile yaşanan gelişmeler heyecan yaratıyor.

Trabzon 21.02.2018, 13:10 21.02.2018, 22:18
Trabzon Erzincan Demiryolu için önemli açıklama: "Hiç bir engel yok"

Haber61- Haber Servisi - Trabzon - Erzincan Demiryolu projesinin Ulaştırma Bakanlığı'nın yatırım programı envanterine girmesi bölgede heyecan yaratırken Ortahisar Kent Konseyi Dündar Ayyıldız konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.


Dündar Ayyıldız Demiryolu Hakkında açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı;

"Trabzon – Erzincan Demiryolu’ nun inşa edilecek olması ve bu yöndeki beklenti, hepimizi heyecanlandırmıştır. Bu demiryolunun en önemli özelliğini hiç şüphesiz GümüşhaneMaçka arasındaki tünel oluşturacaktır.  Kısa bir süre önce Avusturya ve İtalya’yı birbirine bağlayan Brenner Tünelin inşaatını yerinde inceleyerek bu ve benzer uygulamaların Trabzon Erzincan tünel inşaatı için önemli bir öngörü oluşturacağını gözlemledim. Brenner Tüneli, Avusturya Innsbruck'tan başlayan ve İtalya’nın Fortezza kentine kadar uzanan 55km uzunluğundaki demiryolu tünelidir.

İlimiz adına önemli ve sevindirici bir gelişme de Erzincan – Kelkit – Gümüşhane – Maçka – Trabzon demiryolu güzergahının yapılacak oluşudur. Bu bölgede özellikle Gümüşhane Trabzon bölümünde uzun tünellerin avantajlarından yararlanmak gerekmektedir. Demiryolu tünellerinin karayolu tünellerine göre kesit küçüklüğünden dolayı daha uzun yapılabileceği koşullar söz konusudur. Ayrıca tüneller söz konusu olduğunda, kamulaştırma giderlerinden de önemli kazanımlar olmaktadır. Bölgenin turizm potansiyeli değerlendirildiğinde, uzun tüneller ile arızalı arazi oluşumunun da büyük oranda önüne geçileceği ve güzergah kısalmaları oluşturacağı ayrı gerçeklerdir. Bölge için son derece önemli olan turizm konusunun belirlenen hedeflere ulaşmasında, demiryolu yatırımları ile bu sayede arazi yapısı da korunmuş olacaktır. Uzun karayolu tünelleri ile bakım ve onarım işletme giderleri azaltılmaktadır. Ayrıca, azalan eğimler ile mesafeler kısalmakta ayrıca önemli oranda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Uzun tüneller kentler arasındaki mesafeyi oldukça kısaltmaktadır. Bu nedenle  hem yakıt tasarrufu sağlanacaktır hem de araçlardan çıkacak olan zararlı gazların miktarı ciddi şekilde azalacaktır. Uzun tünellerle beraber yolculuk konforu artacaktır.

Türkiye; uzun tünel inşaatları bakımından çok önemli hamleler yapmıştır. 10km üzerinde çok sayıda tünel inşa edilmiştir. Ülkemizin şuandaki durumu göz önüne alındığında 50 km’ye yakın tüneller yapmasının önünde hiçbir teknolojik engel yoktur. Ülkemizde, bir yaklaşım olarak 400-500 km uzaklıklardan sonra demiryolu taşımacılığının ekonomik taşıma sınırları içerisinde kalacağını belirtmek mümkün olmaktadır. Bu işletme maliyet yaklaşımı bağlamında bakıldığında Erzincan Trabzon demiryolunun, hinterlantından gelecek olan yük taşımacılığı noktasında önemli oranda gelir getirici özelliği söz konusu olacaktır. Trabzon limanlarının önemi çok daha artacak olup, bu bağlamda planlanan Arsin yatırım adasının da hayati bir rol üstleneceğini belirtmek doğru olacaktır. "

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Takım taraftarı 3 yıl önce
Bizde bu vekiller bu belediye başkanı olduktan sonra biz daha çok bekleriz bu tren da trabzona belkide 2061 senesinde gelir bunlar bunu en az on seçim malzeme olarak kullanıyor aynı havalimanı aynı şehir hastanesi gibi aynı kentsel dönüşüm sanayi sitesinin kalkması otogar terminal çimento fabrikasının kalkası ikinci üniversite disneyland gibi bir sürü var yok efendi bakanlığın envanter programındaymış taman bitmiş sayın ne zaman başlanacak daha belli deyil hatta yapılıp yapılmayacağı bile belli deyil karadenizlilere böyle bir vaad ver yüz sene bekler sen git yatırımı doğu ya yıksınlar yıne yap herşeyi kaçak kullansınlar birşey deme aman kızmasınlar parayı vururuz ötekilerin üzerine bugün van hakkari ve diğer havalimanları trabzon hava limanından çok daha iyi güzel daha donanımlı boş lafa karnımız tok bizim
61 3 yıl önce
15 yıldan beri aynı yalanlar ve ne kadar tanidigim varsa inanmiyor daha
, 3 yıl önce
yiyim yalanlarınızı... her secim öncesi aynı palavra ,
sungur 3 yıl önce
daha şehrin içine 5 km tramvay yolu yapamamışız, şehrin doğru dürüst yolu yok, çıkmışsınız 200 km uzunluğundaki demiryolundan bahsediyorsunuz.
araklıhasan 3 yıl önce
istanbuldan artvine kadar yüksek hızlı tren hattı kurulmalı böylece istanbul trabzon arası 5 saate iner asrın projesi bu olur.
ŞEHZADE 3 yıl önce
Ben görmem de Belki siz görürsünüz arkadaşlar.Hayırlı olsun.Proğrama alnmış.Buda bir ilerleme sayılır.:)
gazeteci 3 yıl önce
2008-2010 yılında gazetecilik yaptığım zamanlarda da bu haberler vardı. ısıtıp ısıtıp vatandaşın önüne koyuyorsunuz. ama suç sizde değil. ısıtıp ısıtıp koyduklarınızı yiyen vatandaşta. saygılar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@