banner556

>

Trabzon'dan bir demiryolu açıklaması daha: İhale tarihini bekliyoruz

 Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Kara: Bölge ekonomisi için Erzincan-Gümüşhane-Trabzon hattı faaliyete geçmelidir

Trabzon 09.09.2020, 13:47
Trabzon'dan bir demiryolu açıklaması daha: İhale tarihini bekliyoruz

 Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi’nin yapım ihalesi tarihinin açıklanmasını beklediklerini ifade ederek, “Bu tür projelere bölgeye ve ülkeye sağlayacağı yarar bakımından bakmak gerekir. Bu anlamda Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı bölgemiz ve ülke ekonomisine değer katacak bir projedir” dedi.

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’in zenginliklerinin dünya ile buluşmasının Trabzon Limanı üzerinden gerçekleşmesini öngören projenin geçmişinin 100 yıl önceye gittiğini belirten TESOB Başkanı Metin Kara, şunları söyledi:

“Bu tür projelere, bölgeye ve ülkeye sağlayacağı yarar ve üreteceği katma değer bakımından bakmak gerekir. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı öncelikli olarak Gümüşhane bölgesindeki çok zengin metal maden yataklarının işletilmesi ve dünyaya pazarlanması açısından önemlidir. Demiryolu, üretim maliyetlerini düşürecek ve dünya ile daha rahat rekabet imkânı sağlayacaktır. Bu durum aynı zamanda bölgemizin sosyo – ekonomik gelişmişliğine de katkıda bulunacaktır. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı aynı zamanda tarihi misyonu gereği Demir İpekyolu olacaktır. Tarihi İpekyolu’nun denize açılan kapısı olan Trabzon’dan bu hat sayesinde Doğu ve Güneydoğu’da üretilen mallar dünyaya daha rahat ihraç edilebilecektir. Ayrıca tersine bir hareketle, ticaretimizin her geçen gün geliştiği Rusya pazarından alınan ürünler, Türkiye’nin birçok bölgesine düşük maliyetli şekilde dağıtılabilecektir. Trabzon, bu hat sayesinde Pekin – Londra arasında inşa edilen ve Marmaray’la boğaz geçişi tamamlanan büyük demiryolu hattına dâhil olacak ve dünya ticaretinin bu en önemli hattının denize açılan kapılarından birisi haline gelecektir. Yatırım Adası Endüstri Bölgesi ve lojistik merkez de dünya ticaret hattına bağlanacaktır.”

Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattıyla Trabzon’un iç kesimlerle ilişkilerinin ve ticaretinin gelişeceğine de dikkat çeken Başkan Kara, “Demiryolu gittiği yerin ekonomisine mutlaka katkı yapmaktadır. Trabzon esnaf ve sanatkârının da bu sosyo – ekonomik gelişmişlikten faydalanması gerekir” dedi.

“YAPIM İHALESİ TARİHİ BEKLİYORUZ”

Başkan Kara, “2018 yılında ihalesi yapılan Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu’nun projesi tamamlanmış ve idareye teslim edilmiştir. Şimdi bölge olarak beklentimiz, demiryolunun 2021 Yatırım Programına alınması ve yapım ihalesi tarihinin açıklanmasıdır. Bu konuda en büyük güvencemiz de Sayın

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve son başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın bölgemizde yaptıkları konuşmalarda verdikleri sözlerdir” diye konuştu.

Yorumlar (12)
dördüncücemre 5 ay önce
Kara TREN gecikir belki de hiç gelmez yada ne bileyim bekledim de gelmedin veya Tren gelir hoş gelir ley ley lim lim ley
mehmet 5 ay önce
kıskanma.ak parti ile trabzon çağ atladı.türkiyenin en yaşanılır kentlerinden biri.
Sağır sultan 5 ay önce
Siyasilerin de bu konudaki düşüncelerini merakla bekliyoruz..
Lazz 5 ay önce
Cok bekleriz belki 2023 de
RZ 5 ay önce
İYİKİ DEDİLER RİZEYE DEMİRYOLU YAPILACAK DİYE HERKES KALKTI AYAĞA
xaa 5 ay önce
umut satıyorlar
Wolfg 5 ay önce
Bu kadar aç gözlü olmanın anlamı yok en uygunu harsit vadisinden geçmesidir
yakun 5 ay önce
Ne faaliyete geçecek? Akepe bu yolu yaptı diye üç defa seçim kazandı. İnsanlar bu tür yatırımları oy kullanırken düşünmesi gerekir.
Trabzonlu Genç 5 ay önce
He he bekleyin gelir ????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@