alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzon'da Tabakhane kentsel dönüşümüne tek başına direniyor: TOKİ konutlarını kimlere verdiniz?

Trabzon'da Tabakahane’de tek yıkılamayan evin sahibi Mustafa Öztürk adalet savaşını sürdürüyor

Trabzon 20.10.2020, 16:04 20.10.2020, 19:18

Levent Ustabaşı Özel Haber - Görüntü - Düzenleme Okan Çıtlak - Haber61/Haber Servisi

Trabzon’da Tabakhane’de yapılan Kentsel Dönüşüm bir çok mağdur yarattı. Ev verilmeden evinden çıkarılanlar kiraya çıktı. Ama bir tek Mustafa Öztürk direndi. Hukuk savaşını yıllardır sürdürüyor. Haber61 TV Öztürk'ün bu hukuk savaşını ekrana taşıdı.

Sizi şimdi biriyle tanıştırmak istiyorum.

Aslen Sürmeneli.

2 kez beyin ameliyatı geçirdi.

Toplamda 7 ameliyat.

En son korona virisünden yırttı.

Kendi gibi devlet memuru eşi ve çocuklarıyla Tabakhane Vadisi’nde yaşıyor.

Verdiği adalet mücadelesi hukuk fakültelerinde ders niyetine okutur cinsten!

Verdiği insanlık mücadelesini ben söylemeyeyim okuyun sonra siz adını koyun..

Bundan ders alması gerekenleri ve utanması gerekenleri de yazının sonuna ekleriz!

Trabzon'da Tabakhane kentsel dönüşümüne tek başına direniyor: TOKİ konutlarını kimlere verdiniz?
 

İNSANLARI ÇIKARDILAR YERLERİNE KİMLERİ ALDILAR?

Yıl 2009.

Seçim vaatleri arasında yer alan Kentsel Dönüşüm Projelerinden Trabzon da nasibini aldı. Kentin içinde surların dibindeki Tabakhane Vadisi’nde 700’e yakın konutun yıkılması planlara işledi.

2-3 yıl hiç birşey yapılmadı. O arada vatandaşların hiçbiri evlerine bir çivi çakamadı, satamadı.

Mağduriyet o günlerde başladı!

Bıkkınlıklar.

“Kamulaştırsalar da gitsek” isyanına kadar tık yoktu yetkililerde.

Belkide bu isyan bekleniyordu!

Belkide bu isyana sürüklendi hepsi..

Kamulaştırmaya razı gelenlerin çoğu üç kuruşa gönderildiler.

Gözler yaşlıydı.

3-4 katkı binasını 80-90 bin liraya devlet aldı!

Yerine bir ev parası bile verilmeden.

Bu utançtı..

Kentsel Dönüşümleri o dönem yazdığımda şöyle demiştim; “Evet dönüşümler olmalıdır. Kent harabelerden, kötü binalardan kurtulmalıdır. Lakin Kentsel Dönüşümler tek bir gözyaşı bile arkada bırakıyorsa o amacına uygun yapılmamıştır. Kentsel dönüşümler halk için yapılır, zenginlere yer açmak için değil.”

Maalesef bu uyarı işe yaramadı.

Parası olan geldi kamulaştırılan garibin hakkını aldı ve oturdu.

Trabzon'da Tabakhane kentsel dönüşümüne tek başına direniyor: TOKİ konutlarını kimlere verdiniz?
 

PARA PUL İSTEMİYORUM DAİRE İSTİYORUM

İşte bunların içinde bu güçlü sisteme tek başına mücadele eden Mustafa Öksüz benim gözümde bir kahramandır.

Halen daha onlarca dava geçirdi direniyor.

Öksüz diyor ki, “Ben kardeşlerimle 5 haneyim. Bana 5 daire vermeden paranızı istemiyorum. Ne para ne pul. Ben şehrin merkezinde benden aldığınız değerde ev istiyorum. Verin dairemi alın binamı.”

Bu adalet mücadelesinin son kertesi dün gerçekleşti.

Bakanlık nezdinde verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı.

O yine davasını savundu, lehine karar çıktı.

Yine kazandı.

Tıpkı şehrin göbeğinde yıkık dökük duran binası gibi dimdik ayakta!

Mustafa Öksüz 60 yaşında.

Kendi gibi kamu görevi yapan eşi Nuran Öksüz 51 yaşında.

2 oğlu var.

Biri Salih Öksüz 19 yaşında.

Diğeri Ahmet Kerim Öksüz 15 yaşında.

Kardeşi Ali Öksüz 53 yaşına bekar.

Kardeşi İlyas Öksüz 48 yaşında.

Hepsi aynı binada duruyorlar.

Hepsi devletin çık demesine rağmen adalet mücadelesi için siper hane savundukları Tabakhane’nin tam ortasında duran binada kalıyorlar.

Trabzon'da Tabakhane kentsel dönüşümüne tek başına direniyor: TOKİ konutlarını kimlere verdiniz?
 

ÇIKIP SÖYLESİNLER

Mustafa Öksüz, “Bakanımızla da 2-3 kez görüştüm. Bana söz verdiler. Ben binamın karşılığında ev istiyorum. Dairemi istiyorum. Bana ‘TOKİ konutlarından sana daire vereceğiz’ dediler. Vermediler. Ama başkalarına burada yaşamayanlara bile daire verdiler. Atıptır günahtır. Bize ev vermeden daire bile vermeden siz nasıl başkalarına o daireleri verisiniz? Kimler oturuyor o dairelerde çıkıp söylesinler” diyor.

Mustafa Öksüz’e Bahçecik TOKİ konutlarından daire verilmesi için söz verilmiş ama o konutlardan da kendisine daire verilmediğinden kapı kapı dolaşmış. Her gittiği kapı suratına kapanmış! Şimdi haklı olarak soruyor “Bahçecik’te kimler oturuyor? Kimler hak sahibi oldu?”

Mustafa Öksüz, vidanları sızlatan bir örnek verdi.

“82 yaşındaki bir nene. 3 katlı evini 60 bin liraya aldılar. Kadın ne hak bilir ne hukuk. Bir yere gidemez. Hakkını arayamaz. Ev istedi vermediler. Kadına üç kuruş para verip dışarı attılar. Kadıncağızın eşyalarını Bahçecik yolunda tuttuğu bodrum katına ben getirdim. Bu kadının hakkını yiyenler, bu kadının arazisinde oturanlar, fırsatçılık yapıp ev alanlar nasıl rahat uyuyorlar?”

Mustafa Öksüz bu soruyu sormakta sonuna kadar haklı.

Bu soruya en çok da Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bir önceki dönemki tüm yöneticileri cevap vermelidir. En büyük vebal onların üstünedir.

Trabzon'da Tabakhane kentsel dönüşümüne tek başına direniyor: TOKİ konutlarını kimlere verdiniz?

Avukatı Burak Burma: Vazgeçmeyeceğiz

Avukatı Burak Burma süreç tam Aziz Nesin’lik diyor. “Mustafa Bey çok yıpratıldı. Maddi manevi çöktü ama vazgeçmiyor, vazgeçmeyeceğiz. Tabakhane’den geçerken tüm binaların yıkıldığını ama Mustafa Bey’in binasının adeta bir abide gibi orada ıssızlığın içerisinde bırakıldığını tüm Trabzon görüyor. 2014 yılında Belediye, müvekkille uzlaşma yoluna gitmeden kamulaştırma davası açıyor, hukuka aykırı olduğundan dava reddediliyor. Aradan 6 sene geçiyor ve aynı dava yine açılıyor. Bugün arsaya ilişkin kamulaştırma davasının duruşması vardı. Belediye’nin evrakları eksik olduğundan bu dava yine usulden reddedildi. Binaya ilişkin kamulaştırma davası ise devam ediyor. Belediyenin bu davaları geçmişte de bugün de usuli eksikliklerle açtığı görülüyor. Mustafa Bey Aziz Nesin kahramanı gibi, bir yandan Yaşar bir yandan Yaşamaz. Müvekkile bir yandan hakkı olduğu üzere indirimli şekilde Toki’den daire verileceği Toki ve Belediye tarafından söyleniyor, bu konuda resmi yazışmalar da mevcut, diğer yandan ise kamulaştırma davaları açılarak müvekkile belki de bir daire almaya bile yetmeyecek bir para verilerek konu kapatılmaya çalışılıyor. Bugün itibarı ile Belediye’ye karşı davalardan birini kazandık, diğerinden de olumlu sonuç almayı bekliyoruz.”


Yorumlar (41)
Pessac 1 yıl önce
Bu veballeri taşıyanlar,sizin yatacak yeriniz yok 80 yaşındaki nenenin hakkini yiyorsanız siz adamda değilsiniz,insanda
Davut 1 yıl önce
Özal ve Demirel gecekondu affı çıkartmasaydı bunevler gecekondu olarak kalacaktı. Şu anda tapusu vs olması bunun zamanında gecekondu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Keşke haberde buna da yer verseydiniz
Davut 1 yıl önce
Peki bu gecekondular oraya nasıl yapıldı? Bana devlet ev vermiyor ama devletin arazisini yani milletin arazisini zamanında gasp edenler şimdi ev istiyor. Bu hak mı
Trabzonlu 1 yıl önce
Yeni Cuma toki evlerinin bulunduğu alan mal sahiplerinden çok ucuz fiyatlara kapatıldı ev sahipleri yapılacak evlerden ev istediğinde verdikleri paranın üç katını istediler. Binalar bittikten sonra kimleremi verildi evler mesela belediye başkanın şoförü iki imar md üç AKP üst düzey idareciler bölüştüler. Köpeksiz köyde deyneksiz gezenler bir gün bunun hesabını verirsiniz inşAllah
serdar 1 yıl önce
seni ak patiye hakaretten utanamadın mı.. o gaar hizmedi gim yabdı. yol yapdık.
Erkan 1 yıl önce
Tabakhanede yeni yapılan kaymaklı belediye binasının oldugu yerde yesil alan yapılacaktı fakat görünüyorki belediye binasının arkasında yeni binalar yapılıyor hani yesil alan yapılacaktı al fakir fukaranın yerini sonra yap bina sat milyonlara
ali 1 yıl önce
yabarsa akbarti yabar... başaramayacaksiniz... planlariniz dutmayacak... avrıba biz gısganıyyy... bizim garizmamızı buzamazsınız
Hüseyin Silahtar 1 yıl önce
5 tane daire mi vereceklerdi ? Hem de harabe eve karşılık. Ne vatandaş mağdur edilsin ne de kamunun hakkı vatandaşa geçsin.
sadık 1 yıl önce
ev önemli değil arsa önemli. sen ne anlarsında yorum yapıyorsun istimlak müdürü sen misin ? git köyüne koyun bak.
onur alemdar 1 yıl önce
adamın 5 dairesini alıyosan 5 daire vereceksin kardesım sen devletsin ? 5 dairemi vereceklerdi derken? tam olarak neyi kasdetiniz
Önder 1 yıl önce
Kul hakkı yiyende buna göz yamanda sürdüğünüz son model arabalarınıza oturduğunuz lüx dairelerinize güvenmeyin en sonunda her canlı gibi ölümü tadacaksınız ve Allah a hesap vereceksiniz unutmayın. Tabi bu söylediklerim Allah a inancı olanlar için anlam taşır.
Kemal SAKA 1 yıl önce
Gerçek bir gazetecilik başarısı, bir mesleğin halka hizmet esaslı yapılması kadar saygıdeğer başka ne olabilir. Kutluyorum, bu hikayeye mikrofon tutan elleriniz dert görmesin. Konu özelinde kanaatim odur ki, bu görüntüler bir bütün olarak "kentsel dönüşüm mağduriyeti"
başlığı altında incelenemez daha gercekçi ifadesi "kentsel çöküntü mağduriyeti" dir. Şöyleki biz burada aslında "dönüşememiş bir kent" ve ameliyat esnasında 12 yıl boyunca hastanın midesinde bırakılan paslanmış bir makas görüyoruz. Bu makas bu şehrin silüetini bozmakla ve görüntü kirliliği yaratmakla kalmıyor ne kadar ilginç ki bundan şehrin yöneticileri değilde sadece makasın sahibi müzdarip hissediyor.

Burada gerçek sorun neydi?
-Gerçek sorun projeye konu hissedarların %100'ü ile anlaşma yapılmaksızın aplikasyon krokisi üzerinde ortaya böyle bir ucube kent görüntüsü çıkabileceğini gayet net görerek bu işe başlamamak gerekirdi. Bana göre mağdur 5 daire istiyorsa gayet makul. Onunla zamanında orda ilk kazma vurulmadan anlaşılması gerekirdi.
-Sorunu besleyen zihniyet kalıpları:
-Kervan yolunda dizilir düşüncesinin burada doğru bir düşünce olmaması.
-Sonradan mecbur kalır, pazarlık şansı giderek zayıflar, pes eder mantığı ile vatandaşı köşeye sıkıştıran "kentsel dönüştürememe bürokrasi" düşünce sistemi.
-Kentsel dönüşümün hissedarları arasında "%100 kentsel barış ve rıza" içermeksizin asla başarılı bir proje olarak görülemeyeceğinin fikriyet kazanamaması.
-Süreç yönetimini sadece vatandaşın mağduriyeti üzerinden izleyebilen ve hissedebilen kamu otoritesi zihin dünyası(nasıl proaktif olunur?).

Bu saatten sonra ne yapılabilir?
12 yıl bu bina cesedi ve görüntüsünü şehir insanına seyrettiren, "yarım kalmış ve içinde makas unutulan hastanın yetkililere karşı düşündürücü olabilmesi için yapılması kereken, viyadükten okunabilecek puntoda binanın tam cephesini kaplayacak büyüklükte, KENTSEL DÖNÜŞÜM SONRASI KONUT
yazısının asılması bütün kabahati anlaşmıyor bahanesi altına yazıp işten sıyrılmaya çalışanlara hitaf etmek, diğer sessiz ve meçhulde bırakılan hemşerilerimin sesi-sözü olmakla kalmayacak aynı zamanda bizatihi Trabzon şehrinin dile gelen sözü olacaktır.
Saygılarımla,
Rantiye 1 yıl önce
Hüseyin silahtar bence o yapılan evlerden ucuz fiyata iki üç ev kapatmış olabilir:))
Murat 1 yıl önce
Dayicigim.sen haklisin ama trabzonda mustakil evlere sacma sapan fiyatlar cekiyorlar adamlar evin yasina yilina bakıyor trabzonda 700 bin olan mustakil ev diger sehirlerde 300 bin tl trabzonda 1milyon.olan villa samsunda 450 bin tl burdaki fais fiyatlar gercegini görünce şok oluyorlar tabi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@