7m


7m

hyundai

Trabzon'da su masaya yatırıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında su sempozyumu düzenlendi

Trabzon 22.03.2022, 16:38
Trabzon'da su masaya yatırıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında su sempozyumu düzenlendi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, suyun insan hayatı için önemine dikkat çekti. Tekataş, “22 Mart Dünya Su Günü kapsamında yaklaşık 1 aydır okullarda su bilincini aşılayan tiyatro gösterimlerine devam ediyoruz. Su tasarrufu konulu kısa film yarışması düzenledik. Bu sempozyumda etkinliğimizin bir parçası” dedi. 

GEREKEN ÖNEMİ VERİYORUZ
Suyun iktisatlı şekilde kullanılmasının gelecek adına hayati olduğunu belirten Tekataş, “Dünyada yaklaşık 1 milyar insan temiz ve sağlıklı içme suyundan, 2 buçuk milyar insan ise günlük temel ihtiyacını karşılayacak sudan yoksun. Bazı tahminler,
2025 yılından itibaren 3 milyardan fazla insanın su kıtlığı ile yüz yüze geleceğini göstermektedir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak suyumuzun değerini iyi biliyoruz ve suya gereken önemi veriyoruz” diye konuştu.

TEK BİR DAMLASI BİLE ÖNEMLİ 
Türkiye gibi Trabzon’un da su zengini olarak bilinmesine rağmen gerçeğin hiç de öyle olmadığını ifade eden TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, “Her bir damlasını en iktisatlı şekilde kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Yaptığımız projelerle suyun tek bir damlasının bile heba edilmemesini sağlayıp ve halkımıza daha sağlıklı içme suyu sağlamak gayretindeyiz. Göreve geldiğimiz günden beri bu minvalde çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı. 

TRABZON’DA İLK KEZ DÜZENLENDİ
Trabzon’da ilk kez düzenlenen su sempozyumunun moderatörlüğünü KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz yaptı. Sempozyumda, KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi ve TEMA Vakfı Trabzon İl Temsilcisi Prof. Dr. Zafer Yücesan, Ziraat Mühendisi Ali Çankaya, Trabzon Sosyal Bilimleri Lisesi Can Suyumuz Projesi Ekip Lideri Fuat Alp Yılmaz ve TİSKİ Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanı Ömer Şahin deneyimlerini aktardı. Sempozyuma pek çok okuldan lise düzeyinde öğrenciler de yoğun katılım sağlandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@