kebir reklamı

Trabzon'da mühendisler Milletvekillerine seslendi

Ziraat mühendisleri bakan ve milletvekillerine seslendi

Trabzon'da mühendisler Milletvekillerine seslendi

banner197
Haber61 – Haber Servisi - TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesince yapılan basın açıklamasında 2600 civarında ziraat mühendisi, veteriner hekim ve tekniker Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Tebliğinde yaptığı değişiklikten dolayı işsiz kalacağı yönünde açıklana yaptı.
 
Şube lokalinde gerçekleşen basın toplantısında  Şube Başkanı Cemil Pehlevan, Şube II. Başkanı Avni Aydın ve işlerine son verilecek teknik elemanlar yaptıkları açıklamada ilimizdeki yetkilileri siyasileri bu soruna duyarlı olmaya davet ettiler.
 
AÇIKLAMADA ŞU BİLGİLERE YER VERİLDİ
 
Hükümetin, 2016 Tarımsal Destekleme Kararnamesi, tarımda istihdam edilen nitelikli personel için “işsizlik kararnamesine” dönüştü. Kararname’deki düzenlemelerle binlerce ziraat mühendisi, veteriner hekim ve teknikerin işsiz kalması gündemde. Yıllar önce çiftçi bilgi ile buluşamıyor, ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, ziraat teknikerleri ile çiftçi bir araya getirilemiyor diye şikayet edilirdi. Bu sorunu çözmek için değişik modeller üzerinde çalışmalar yapıldı. Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin özel sektöre açılması, “her köye 1 mühendis”, “Tarım Danışmanlığı” gibi projeler geliştirildi. Kısıtlı olanaklarla da olsa tarım sektörü mühendis, veteriner hekim ve ziraat teknikerleri ile buluşturuldu. Bu buluşmanın sonucunda önemli başarılar elde edildi. Yine yıllardan beri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının binlerce personelinin masa başında çalıştığı ve sahaya inmediği iddia edilir. Faruk Çelik, bakanlık görevine başladıktan sonra bir çok kez bakanlık personelinin sahaya ineceğini çiftçiye yol göstereceğini, hizmet vereceğini söyledi. Bu konuda henüz somut bir adım atılmazken, tarımda çalışan nitelikli personelin, çiftçiyle buluşan mühendislerin, tarım danışmanlarının işsiz kalmasına neden olacak bazı adımlar atıldı.
 
Nedir o adımlar? Birincisi tarım danışmanlarına yönelik desteklerde ciddi bir daralmaya gidilerek danışmanlık yapılamaz hale getirildi. 5 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2016 Tarımsal Desteklemeler Kararnamesi ile tarım danışmanlığına verilen destek düşürüldü, danışman istihdam oranı azaltıldı.
 
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti 2006 yılında özelleştirildi. Devlet destekli tarım danışmanlığı modeline geçildi. Bu model kapsamında yeni bir yapılanmaya gidildi. Tarım danışmanlığı hizmeti verecek özel şirketler kuruldu. Ziraat odaları, üretici birliklerinin tarım danışmanı istihdam etmeleri desteklendi. Serbest olarak çalışacak tarım danışmanlarına yine devlet desteği sağlandı. Mevcut uygulamada, ziraat odaları, birlikler, hizmet verdikleri çiftçi sayısı, yapılan tarım ve hayvancılığın niteliğine göre 8 danışmana kadar istihdam edebiliyorlardı. Devlet her danışman için yıllık 36 bin lira destek veriyordu. Bu kapsamda 170 ziraat odasında binden fazla tarım danışmanı istihdam ediliyor. Tarım danışmanlığı şirketlerinde ise 1500 civarında danışman görev yapıyor. Ayrıca bağımsız, serbest çalışan danışmanlar var. Devletin ödediği destekle, tarım danışmanları aylık ortalama 1500 ile 2 bin lira maaş alıyor. Tarım danışmanları, bitkisel üretimde çiftçilere gübre, ilaç başta olmak üzere girdilerin bilinçli kullanımı, verimliliğin artırılması gibi bir çok konuda yönlendiriyor, bilgilendiriyor. Hayvancılıkta hayvan sağlığından ,doğru beslemeye, doğumdan pazarlamaya kadar bir çok konuda destek oluyorlardı.
 
TARIM DANIŞMANLIĞINA SON VERİLİYOR
 
Yeni kararnamede yapılan düzenleme ile tarım danışmanlarının istihdamı ziraat odaları ve üretici birlikleri ile sınırlandırıldı. Oda ve birliklerin 8 danışman istihdam hakkı 2’ye indirildi. Ayrıca danışman başına 36 bin lira olan devlet desteği 20 bin liraya düşürüldü. Danışmanlık şirketleri ve bireysel danışmanlık yapanlar destekleme kapsamından çıkarıldı. Bu yeni uygulama ile bir tarım danışmanının aylık net geliri en iyi koşullarda 1000 lira olacak. Bu asgari ücretinde altında ücretle danışmanın görev yapması olanaksız. Kaldı ki ziraat odaları ve birlikler de bu destekle bu hizmetin verilemeyeceğini beyan ediyorlar.
 
Son 10 yılda tarım danışmanı olmak umudu ile eğitim alan ve danışmanlık sertifikası olan yaklaşık 15 bin kişi vardır. Bunlardan 2 bin 600’ü aktif olarak çalışıyor. .
 
Yapılan yeni düzenleme, çalışan 2 bin 600 tarım danışmanının işsiz kalmasına neden olacak. Ayrıca danışman olma umudu ile sertifika alan ve sınava girip kazananların umudu da bitecek.
 
İlimizde başta Fiskobirlik olmak üzere Ziraat Odalarında 27 Ziraat Mühendisi Veteriner hekim ve tekniker görev yapmaktadır.
 
Yetkililere sesleniyoruz milyonlarca TL destekleme ödemesi yapılırken ve her yıl destek oranları artırılırken Tarım Danışmanlığı Desteği niçin daraltılıyor ve teknik elemanlar niçin işsizliğin pençesine bırakılıyor.
 
Teknik elemanları tarlaya bahçeye çiftçinin ayağına göndereceğim diyen sayın Bakan ÇELİK 2600 teknik elemanı neden üretimden alıkoyup işsizliğe mahkum ediyor.
 
Sayın Bakan Faruk ÇELİK’e, Sayın Bakan Süleyman SOYLU’ya ilimizin Milletvekileri Ayşe SULA’ya Salih CORA’ya Adnan GÜNNAR’a , Muhammet BALTA’ya ve Haluk PEKŞEN’e sesleniyoruz.
 
Yol yakınken uygulama tebliği çıkmamışken yeni dönem için sözleşmeler imzalanmadan bu yanlışdan vazgeçilip 2016 Tarımsal Desteklemeler Kararnamesi yeniden gözden geçirilerek ilimizde 27 Türkiyede 2600 teknik eleman bayrama işsiz girmesin.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
merak - 1 yıl önce
Sayın arkadaşlar. Şu yazdıklarımda hiç art niyet aramadan cevap verirseniz davanızın başarısı için duacınız olacağım. Tarımsal Yayın Danışmanlık Hizmeti nerden çıktığını biliyor musunuz? İş ve Meslek Danışmanı gibi kadro ve istihdam kaynağı oluşturmak yönteminin benzeri olarak çıktı. Onlar özlük haklarında abad oldu siz ler zarar gördünüz bu doğru. Çünkü onların arkasında her dönemin adamı Faruk Çelik vardı. Aynı Faruk Çelik ne şanstır ki şimdi siz lerin bakanınız. Ama siz ler farklısınız. O zaman paralel kadrolaşma vardı Çalışma Bakanlığının en küçük odasına kadar. Onları o atamıştı. Siz leri ise Mehdi Eker. Bu birinci şansızlığınız
Avatar
merak - 1 yıl önce
Bölgemize gelelim. Fiskobirlik battı iki kurum kral oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi bir de sizlerin daire başkanlığınız. Yani birilerini ağlattılar birilerini güldürdüler. Fiskobirlik ten 400 civarında personel ayrıldı. Boşalan kooperatiflerde iş yaptıracak adam bulamadılar. Ne yapalım tarım danışmanı alalım nasılsa devlet destek veriyor maliyeti az hem de daire işlerini yaptıralım dediler Fiskobirlik in halen görevde bulunan müflis yöneticileri. Buna itirazınız var mı
Avatar
merak - 1 yıl önce
Sanırım 10 dönüm yeri olan 50 üreticiye bir danışman mı düşüyordu değil mi hatam varsa özür dilerim. Siz leri tenzih ederek şu soruları sormak istiyorum. Fiskobirlik te çalışan tarımsal danışmanların asil işleri dışında iş yapmadıklarına yemin eder misiniz. ? bazı meslektaşlarınızın yüzlerini görmedikleri fındık üreticilerini danışanı yaparak istihdam olmaya çalıştıklarını kabul eder misininiz? Tarım danışmanını tanımayan fındık üreticilerinin oranının kayıtlı danışanların % 70 oranında olduğunu kabul eder misiniz. Fiskobirlik e bağlı kooperatiflerdeki meslektaşlarınız, danışanlarının bahçelerini incelemeye, onlara bilgi vermeye, vb hizmetleri yapmaya hangi araçlarla hangi zaman aralıklarında gidiyorlar? Yani fiilen yerinde hizmet verme oranları yüzde kaçtır.
Avatar
merak - 1 yıl önce
Siz ler etkin ve verimli olarak istihdam edildiğinizi ve aldığınız ücreti hak ettiğinizi düşünüyor musunuz. Siz leri kadrolu olarak mı işe aldılar da şimdi kadro istiyor sunuz. Siz lerin normal işçiden bir farkınız mı vardı da şimdi iş güvencesi istiyorsunuz. Siz in kadro almanız hakkınızdır ona hiçbir şey demem. Taşerona kadro varsa siz e neden olmasın. Ama az önce seslendiğiniz siyasiler bilsinler ki 2010 yılından beri kapılarında yatıp şimdi sağda solda savrulmuş Fiskobirlik emekçileri, siz e kadro verildiği anda aynı hakkı alana kadar o siyasileri sokaklarda dolaştırmayacaklardır. Bunun adı şu. Anayasal eşitlik vatandaşlık. Sosyal eşitlik. Çalışma hakkı. Bu kavramlarla hareket edin derim. selamlar
Avatar
Osman Karaduman - 1 yıl önce
heim naum Doktrini bu ne sandiniz borca esir birak...issiz birak...sanayi tarim ciftcilik olmasin disa bagimli köle düzeni...sonra yumusak lokma sonra israile vilayet ol....