Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçış

Trabzon’da kısıtlama öncesi mahalle ve yayladaki evlerine gidiyorlar.

Trabzon 22.04.2021, 16:31 22.04.2021, 16:36
Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçış

Trabzon’da 3 günlük kısıtlama öncesi bazı kişiler, kırsal mahalle ve yaylalardaki evlerine gitmeye başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Maalesef bu tür yerlerde kuralara titizlikle uyulmuyor” dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararının ardından Trabzon’da kentten kırsala çıkışlar başladı. Kırsal mahallelerde ve yaylalarda evleri olanlar, buralara gidiyor. Bu kişiler, sosyal izolasyon kuralını ihlal etmemeleri yönünde uyarılıyor.

Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçış

Koronavirüs bulaş riskinin kırsal alanlarda kurallara uyulmadığı için riskli olduğuna dikkat çeken KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Köy gibi kırsal alanlara kaçışın bu dönemde çok fazla olduğunu gördük. Kent genelinde yaşayan birçok insanın kırsalda manzaralı, doğa içerisinde lüks evleri var. Bu evleri okullarda kapalı iken hafta sonları genellikle tercih ediyorlar. Kimi insanlarda kırsalda bulunan evlerine tamamen yerleştiler. Ama maalesef bu tür yerlerde kuralara titizlikle uyulmuyor. Ve ciddi bulaş o alanlarda olabiliyor, dikkatli olunmalı” dedi.

Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçış

‘HERKES KÖYLERE KAÇMAYA ÇALIŞIYOR’

Kent merkezinden kırsala göç ettiğini anlatan Necip Fazıl Günaydın, “Uzun yıllar boyunca köyler kente hep göç verdi. Genellikle insanlarda kent merkezinden ev alıp yerleşme isteği vardı. Ama salgın hastalığın ortaya çıkmasının ardından artık herkes köylerdeki evlerine kaçmaya çalışıyor. Hatta daha önce köydeki yerlerini satıp şehirden ev alanların pişman olduklarını da görebiliyoruz. Ben daha önce şehir merkezinde yaşıyordum. Oradan taşınıp daha sakin merkezden uzak yere taşındım. Çocuğum var. Onu burada bahçelerde gezdirip toprakla ilgilenmesini sağlıyorum” diye konuştu.

Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçış

‘HASTALIĞI DA BURALARA KADAR GETİRDİLER’

Kent merkezinden gelenlerin kırsala virüs taşıdığını belirten Hacer Mersinli ise, “Herkes köydeki evlerine geliyor. Genellikle şehirde evi olanlar hafta sonu sokağa çıkma yasağı var diye köylere kaçıyorlar. Burası kalabalıktan uzak. Burada evi olup da gelenler kapısında oturuyor, bahçeye, tarlaya çıkıyor, hava alıyor. Ama şehirde dört duvar arasında sıkışanlar da var. Allah onların da yardımcısı olsun. Ama buralara da gele gele hastalığı da buralara kadar getirdiler” diye konuştu. 

Trabzon'da kısıtlama öncesi köylere ve yaylalara kaçışTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
alex 6 ay önce
halkı bırakın rahat devleti kollayın
Erkan 6 ay önce
Kapatın bu milleti içeri akıllanmaz çünkü insanoglu
Ercan 6 ay önce
Kongreler tek neden canım !!
hakan 6 ay önce
millet evde dursun kafayı yesin diyorsun porof dr
Erman 6 ay önce
Mantığa prof olmuş köyden şehre taşımışlar virüsü diyor ama deniz kenarlarında 5 yıldızlı otel ve restorantlarda bulaşöıyor bırakında millet bari köyünde huzurlu kalsın köyde metre kare başına düşen insan sayısını ve şehirdekini hesaplada kırsal kesime laf at
Köy 6 ay önce
Sahilde kimseye bulasmiyor sahil tıklım tıklım duruyor köyde bulaşır zaten kapanma diyor herkes dışarı siz köyleri Bi birakinda şehir merkezini kontrol altına alin
fatih 6 ay önce
illAllah getirdi millet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@