Trabzon'da Atatürk Köşkü ilgi görüyor

Kentin önemli tarihi ve turistik mekanlarından Atatürk Köşkü'nü yılın iki ayında 10 bin 362 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Trabzon'da Atatürk Köşkü ilgi görüyor

Trabzon'un önemli tarihi ve turistik mekanlarından Atatürk Köşkü, 2018'in ocak-şubat döneminde 10 bin 362 yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı.


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, geçen yıl 274 bin 780 kişiye ev sahipliği yapan Soğuksu Mahallesi'ndeki Atatürk Köşkü'nün 2018'de de ilgi görmeye devam ettiğini söyledi.

Ocak ve şubat aylarının turizmde en az hareketlilik yaşanan dönemler olduğunu dile getiren Gümrükçüoğlu, "Ocak ve şubat ayları olmasına rağmen ziyaretçi sayımız oldukça güzel gitti. 2018'in iki aylık döneminde Atatürk Köşkü'müzü 9 bin 700 yerli, 662 yabancı olmak üzere 10 bin 362 turist ziyaret etti. Müzeye olan ilgi bizleri sevindiriyor." dedi.

Trabzon'da Atatürk Köşkü ilgi görüyor

Gümrükçüoğlu, Atatürk Köşkü'ne ilginin giderek arttığına da dikkati çekerek şöyle devam etti:

"İlkbaharla turizmden aldığımız payın daha da artacağına inanıyoruz. O nedenle yeni turizm sezonundan beklentimiz yüksek. Atatürk Köşkü de turistlerimizin şehir merkezinde en çok ziyaret ettikleri mekanların başında geliyor. O nedenle inşallah bu sezon önceki yıllara oranla çok daha iyi geçer. Belediye olarak turizme dönük her türlü çalışmaya destek vermek için çabalıyoruz. Hedefimiz turizmin parlayan yıldızı olmaya devam etmektir."

ATATÜRK KÖŞKÜ

Mustafa Kemal Atatürk'ün kente ilk geldiği 15 Eylül 1924'te konakladığı Soğuksu Mahallesi'ndeki çam ormanları içerisinde yer alan köşkte, 19. ve 20. yüzyıla ait mobilyalar, porselenler, halılar ve Büyük Önder'e ait tablolardan oluşan çeşitli etnografik eserler sergileniyor.

Trabzon'da Atatürk Köşkü ilgi görüyor

Atatürk, köşke üçüncü ve son ziyaretini yaptığı 10 Haziran 1937'de tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almış, mal varlığının bir listesini hazırlayarak gereğinin yapılması için Başbakanlığa talimat vermişti.

Köşkte yer alan "Vasiyet Odası" isimli bölümde de Atatürk'ün mal varlığını armağan etmesiyle ilgili olarak "Hayatımın hatırlayabildiğim en mutlu dakikalarını yaşıyorum. Yıllarca önce düşündüğüm bu işi Trabzon'da tamamlamak mukaddermiş." sözünün yer aldığı bir tabela bulunuyor. 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 21:30


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Berk Aydın
Berk Aydın - 10 ay Önce

ŞAŞIRMADIM ! Ne de olsa toplumun ortalama zeka ve bilgi seviyesi giderek düşüyor. Kahraman denilene sorgulamadan kahraman demek bu toplumun alametifarikası. Bu yüzden Türkiye hala bir 3. dünya ülkesi, toplumu da tam bir DOĞU toplumu. Atatürk'ü Afrikalı yerlilerin totemlerini gördükleri gibi görüyorlar. Asla bir eleştiri sürecine tabi tutmuyor hatta tapınıyorlar. Üstelik islami ve materyalist bazda bir değerlendirmeye alındığında hatalarla dolu bir siyasi kariyeri olduğu zeki ve bilgili, müslüman ya da ateistler tarafından anlaşılabilecekken. Bir hukukçu olarak manzarayı iç açıcı görmüyorum.

ŞEHZADE
ŞEHZADE - 10 ay Önce

Binanın mimarisi çok güzel.Göze hitabediyor.

fazlı
fazlı - 10 ay Önce

giriş ücretini çok yükseltmişler. 7,50 TL yüksek bir fiyat birçok kişi özellikle kalabalık aileler maalesef kapıdan geri dönüyor. Belediye çok fazla zam yapmış yazık

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441