TOKİ başkanı Trabzon’da açıkladı! Millet Bahçesi ve Çömlekçi projeleri ne zaman bitecek?

TOKİ Başkanı Ömer Bulut Trabzon’a geldi. Başkan Bulut Millet Bahçesi'nde incelemelerde bulundu.

Trabzon 16.12.2020, 10:25 16.12.2020, 12:13

Trabzon’da yapımı devam eden Millet Bahçesi ve Çömlekçi projelerini yerinde inceleyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu basın toplantısı düzenlediler.

Çömlekçi kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi veren Bulut “Süratle ihaleye çıkarak burada çok örnek ve güzel proje ortaya çıkartalım dedik. Bugün alanı gezdik esas geliş amaçlarımızdan biri hem alanı gezmek hem de belediye başkanımızın işaret ettiği otopark sorunu ile alakalı sorunu yerinde incelemek ve çözüm üretmekti. Bugün sahada bugün sahada bunu gördük. Yaptığımız revizyonlarla beraber 132 tane konut inşaat, 20 dükkan ve 1 tane de otel inşa ediyoruz. Ama sıradan değil marka bir oteli buraya yapıyoruz. Oradaki ilave otopark alanını da ilave edip 500 gün gibi bir sürede bu projeyi tamamlamak istiyoruz. Duracak mıyız? Durmayacağız. Burası 3 hektarlık bir alan. İkinci etap var. İkinci etap daha çok tescilli yapıların bulunduğu, bu kadar yapılaşmanın olmayacağı ama ortaya güzelliklerin çıkacağı bir proje olacak. Bunun da çalışmalarına başladık. Türkiye’nin en iyi mimarları ile bu projeyi şekillendirelim dedik. Bu manada da projemiz taslak hale geldi. Önümüzdeki süreçte hem kamulaştırma hem de belediyemizin yıkım çalışmalarının devam etmesiyle ve tamamlanmasıyla beraber de ikinci etaba geçeceğiz. Yine gündemimizde olan Mehmet Akif Ersoy camisinin etrafında daha önceden başlamış olduğumuz, etrafındaki yapıların büyük bir kısmını yıkmıştık. Kamulaştırma çalışmalarımız da bitmek üzere. Yine orada da çok güzel bir tasarımla oradaki çalışmalara 3 ay içerisinde başlayacağız. “ ifadelerini kullandı.

Avni Aker Stadyumu’nun yerine yapılan Millet Bahçesi hakkında da bilgi veren Bulut, "Hastanesinden stadyumuna sosyal konutundan millet bahçelerine kadar Trabzon’a yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’deki 19 Stadyum finansmanı sağlamak için bize devredilmişti. Nihayetinde sayın Cumhurbaşkanımızın 81 ile 81 millet bahçesi talimatından yola çıkarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda ve Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katkılarıyla merkezdeki bütün stadyumları millet bahçelerine çevirdik. Avni Aker’de nasıl olsun diye tartıştığımız alanlardan biriydi. Sayın Zorluoğlu’nun aday olduğu dönemde yaptığımız toplantıda buranın millet bahçesi olmasına karar verdik. Burası 54 bin metrekarelik ilk etaptaki bir millet bahçesi. Süratle burada insanların ihtiyaçlarını karşılayacak, millet bahçesinin olmazsa olmazı kütüphanesi, kafeteryası, yürüyüş yolları, göletleri gibi bütün üniteler yer aldı.” şeklinde konuştu.

Trabzon’daki Millet Bahçesi’nin farkı olduğunu belirten Bulut “Tabi ki buranın bir farklılığı var. Trabzonspor’u var. O farkındalığı yaşatacak, o şampiyonluk coşkularının yaşandığı tribünü anıt tribün olarak inşa ederek. Trabzonspor’un mazisini de zaman tüneli ile birleştirerek bir proje ortaya koyduk. Bu projeyi 4 bin metrekare olarak değerlendiriyoruz. Çünkü sağ tarafında Orman Bölge Müdürlüğü’nün lojmanları var. Onların kaldırılması gerekiyor. Orman Bölge Müdürlüğü de kendilerine yer gösterilmesi sonrasında burayı verebileceklerini söylediler. Biz de kendilerine gösterdikleri yer de inşa ederek bu alanı millet bahçesine dahil ettik. Daha sonra bu millet bahçesini denizle buluştururuz dedik. 72 binanın kamulaştırmasını yaptık ve çalışmalara başladık. Sayın Başkanımız Murat Zorluoğlu da bu alan içerisine bir buz pisti, yaklaşık 400 metrekarelik bir alan yapıyorlar. Burası tamamlandığı zaman bütün vatandaşlarımız gelip burayı kullanacaklar. Bizim istediğimiz bir şey var, o da bu tribünlerin bir gün hakkını vermek ve inşallah şampiyonlukları görmek.” dedi.

Bulut “Millet bahçesinin 1. Etabını 2 ay içerisinde bitirir ve hizmete açarız." sözlerini de konuşmasına ekledi.

Yorumlar (2)
UĞUR MACİT 1 ay önce
Amatörün ve şehrimizin futbol çimentosu olan yavuz selimi mahfettiniz gurur duyun...
Ercan 1 ay önce
Yavuz selimi istiyoruz başkan

Gelişmelerden Haberdar Olun

@