THY'den şaşırtan açıklama: Trabzon'a otobüs fiyatına uçuyoruz!

Türkiye'nin en pahalı havayolu hatlarından biri olan Trabzon için Türk Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Yaycı'dan şaşırtan açıklama geldi.

THY'den şaşırtan açıklama: Trabzon'a otobüs fiyatına uçuyoruz!

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker yAycı, 2013’te 309 lira olan tavan bilet fiyatının 352 liraya çıktığını belirterek ”Havayolu şirketleri için bugünkü fiyattan minimum yüzde 20 daha pahalı olması gerektiğini anlarız. Biz olması gerekenin yüzde 20 ucuzuna uçuruyoruz” dedi.

Mexico City ve Cancun’a başlattığı sefere katılan Aycı, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette şirketin hedefleri, yeni dönem beklentileri ve pazardaki rekabet hakkında konuştu.

“LAS VEGAS VE SEATTLE’A DA UÇABİLİRİZ”

Güney Amerika’nın zor bir pazar olduğunu ancak uzun zamandır radarlarında olduğunu belirterek söze başlayan Aycı, “Hedefimiz haftada 1800, yılda 100 bin yolcu taşımak. Sadece Mexico City ve Cancun’la kalmayıp gelişmelere göre Cabo San Lucas’ı da uçuş noktalarımıza ekleyebiliriz. Meksika’da da şu anda haftada 3 seferle başlamamız iyi bir başlangıç olacak. Pazarın büyüme potansiyelini görürsek bunu 4-5 frekansa çıkarabiliriz” dedi.
Aycı Kuzey Amerika’da da yeni pazarları araştırdıklarını anlatırken, Seatle, Orlando ve Las Vegas’ı çalıştıklarını, Kuzey Amerika’da da büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

AYCI: BOEİNG MAĞDURİYETİMİZ İÇİN ADIM ATMALI

24 adet Boeing 737 Max uçaklarının yerde olduğunu hatırlatan Aycı, “Yüzde 8-9 kapasite kesmek durumunda kaldık. Bu kesintinin yüzde 40’ı iç hat, yüzde 60’ı dış hatlardan oldu. Uçakların 12’si İstanbul’da 12’si Seattle’da fabrikada. 24 uçak eksik uçuyoruz. Boeing bize bu uçakları veremedi. Bu bir dünya krizidir. Ne zaman çözüleceği de belli değil. Bize verdikleri tarih Ekim. Ancak biz planlarımızı bunu yok sayarak yapıyoruz. Bir daha hiçbir şekilde bunu yaşamak istemiyoruz. Yolcularımıza da bu zorluğu yaşatmak istemiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda Boeing’in adım atması gerekiyor.” İlker Aycı tüm bunlara karşılık Sun Express üzerinden yarım milyon, THY üzerinden de 1 milyon yolcuyla bu yıl turizm merkezlerine 1.5 milyon ilave yolcu taşıdıklarını söyledi.

“İÇ PİYASADA KENDİMİZİ YALNIZ HİSSEDİYORUZ”

İlker Aycı, eksik 24 uçak ve piyasa koşullarının işlere etkisi noktasında şöyle konuştu: “Biz 7-8 kapasite keserken iç hatlarda bizim dışımızdaki taşıyacaların kestiği rakamlar THY’den çok çok fazla. İçeride 50 noktaya uçuyoruz. Bu şehirlerin bazılarında kendimizi göklerde yalnız hissediyoruz. Diğer arkadaşlarımızı da yanımızda görmek isteriz. Özellikle yüzde 25-30’un üzerinde kapasite kesenlere söylüyorum bunu. Bunu da halkımızın takdirine bırakıyorum. Biz ne kadar risk alıyorsak, biz ne kadar yükü paylaşıyorsak gönlüm arzu eder ki onların da güçleri nispetinde bu yükü paylaşmaları. İşin nimetlerini paylaşıp işin külfetlerinden kaçarak, sonra da bakın bizim bilançomuz ne mükemmel, bakın onlar aşağı mı gidiyor, biz nasıl büyüdük diyerek kimseye rüzgar yapmasınlar. Günün sonunda bu ülkeye hizmet ediyoruz. Çıplak fiyatla uçanları bizim verdiğimiz hizmetleri aynı anda uçtuğunda kimin fiyatı daha fazla geliyor. Bunları kamuoyunda paylaşmaya istiyorlarsa tartışmaya da hazırım. Halep ordaysa, arşın burada. Hiçkimsenin ticari kazancında gözümüz yok. Hepsi bizim arkadaşımız, kardeşimiz. Ama lütfen THY’nin üzerine yük atılmasın.”

VAN’A TRABZON’A OTOBÜS FİYATINA UÇUYORUZ

Bilet fiyatlarına değinen Aycı, 2013’te 309 lira olan tavan bilet fiyatının 352 liraya çıktığını belirtirken, “İstanbul’dan Trabzon’a uçak bileti 352 lira, otobüs ise 210 lira; Van uçak bileti 250 lira iken otobüs için de bu fiyat isteniyor. Otobüs ve tren fiyatlarının o günden bu zamana kadar nereye geldiğine bakarsak, havayolu şirketleri için bugünkü fiyattan minimum yüzde 20 daha pahalı olması gerektiğini anlarız. Biz olması gerekenin yüzde 20 ucuzuna uçuruyoruz” dedi.

TAKSİ SÜRESİ ORTALAMA 10 DAKİKA AZALDI

İstanbul Havalimanı taşınmasının önemine değinen Aycı, “Dünyada havalimanı taşıması yapıp batan şirketler var. Dünyaya örnek bir iş yaptık. 5-6 nisanda taşındık. 7 hafta sonra bayram operasyonuyla 2.5 milyon yolcuyu taşıdık. 4. Ayda Kurban Bayramında 2.5 milyon yolcuyu daha taşıdık. 2 bayramda 5 milyon yolcuyu getirdik, götürdük. Taksi süresini ortalamada 28 dakikadan 18 dakikaya indirdik. Her geçen gün verimlilik artıyor. Bir kış ve bir yaz geçirmeden İstanbul Havalimanı’nın Atatürk Havalimanı gibi kompakt ve verimli olması beklenemez” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 12:34

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Malkoç
Malkoç - 6 ay Önce

Boş konuşma THY

ayhan61
ayhan61 - 6 ay Önce

Trabzon uçuşlarında daha büyük uçaklara yer verirseniz, daha çok yolcu daha uygun fiyata uçak kullanır. Yoksa kara yoluna talim..

DÜNDAR ALİKILIÇ
DÜNDAR ALİKILIÇ - 6 ay Önce

RİV RİV RİV BAŞKA BİŞE YOK PAHALI BİLETLERİN SEBEBİ CHP DESEYDİ DAHA İNANDIRICI OLURDU

Kemal Acar
Kemal Acar - 6 ay Önce

yurtdisi hatlari tam bir soygunculuk ,izin tatil gunleri fiyatlari artirin , soyun gurbetciyi,izin bitince dusur fiyatlari,soyleyizde boyleyizde,soyguncusunuz vesselam

mehmet baycan
mehmet baycan - 6 ay Önce

peki o zaman sayın THY müdürü tavan fiyat 350 tl ise geçen ay biz neden bir bilete 850 tl verdik. bizimle alaymı ediyorsunuz yoksa siz hırsızmısınız.

Metin
Metin - 6 ay Önce

Umarim si yanlis konusmalarinizi üstleriniz okuyordur.Yurtdisindaki Türkler olmasa nah karninizi doyurursunuz.Haram helal tanimayandan korkacaksin.

Nazmi karadirek
Nazmi karadirek - 6 ay Önce

Sen hangi parabirimine göre konuşuyor midirrr boş konusma

HAKAN DURMUŞ
HAKAN DURMUŞ - 6 ay Önce

Bunların ya kendi fiyatlarından haberi yok yada otobüs fiyatlarından... ????????


SIRADAKİ HABER

banner441