Sümela'ya yapılacak teleferik için son aşamaya gelindi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Karadağ'ın eteğindeki sarp ve kayalık alana kurulu tarihi Sümela Manastırı'na kolay ulaşım sağlanması için kurulacak teleferik projesinde son aşamaya gelindi.

Sümela'ya yapılacak teleferik için son aşamaya gelindi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Sümela Manastırı'na ulaşım, 2 bin 500 metrelik teleferik projesiyle kolaylaşacak.

Trabzon'un Maçka ilçesinde, Karadağ'ın eteklerindeki sarp kayalık alanda bulunan, Türkiye'nin ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden tarihi Sümela Manastırı'na 3 istasyondan oluşan 2 bin 500 metrelik teleferik kurulacak.

Manastırın bulunduğu yamacın alt kısmındaki vadiden Sümela'ya ulaşması öngörülen teleferiğin yapım projesinde son aşamaya gelindi.

İhalesi de yakın bir zamanda gerçekleştirilecek teleferik ile hem yörenin trafik sorununun çözülmesi hem de turistlere rahat bir gezinti imkanı sunulması planlanıyor.

Bu kapsamda ziyaretçiler, çam ağaçlarıyla kaplı alandan her mevsim muhteşem doğayı izleyerek manastırı ziyaret edebilecek.

Manastırın restorasyonu, çevre düzenlemesi, yöreye gelecek turistler için yapılacak alternatif seçenekler, tesis ve restoranın yenilenmesinin yanı sıra ulaşımın sağlandığı yolun genişletilmesine ilişkin çalışmalar sürüyor.

"SÜMELA'DA TELEFERİK İÇİN SON AŞAMAYA GELİNDİ"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dünyaca ünlü Sümela Manastırı'nın, her mevsim çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığını söyledi.

Belediye olarak turizmden daha fazla pay almak için çalıştıklarını aktaran Zorluoğlu, bu kapsamda Sümela Manastırı'nda yapılacak teleferik projesini önemsediklerini ifade etti.

Zorluoğlu, Sümela'da teleferik için son aşamaya gelindiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Proje ihalesini yakında yapacağımız 2 bin 500 metrelik teleferikle Sümela Manastırı hem havadan çok rahat izlenebilecek hem de ulaşım ve zaman kaybının önüne geçerek marka değerine değer katacak. Proje ile, Sümela Manastırı bambaşka noktaya taşınacak. Ayrıca bölgedeki çevre düzenlemesi, kafe ve restoran gibi çalışmalarımız da devam ediyor."

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar
Serdar - 1 ay Önce

Kadersim son asama nedir bi aciklayin artik. bir is yapilirken once fikir ortaya atilir, sonra fizibilite yaptiririlir, ardindan proje sartnamesi hairlanilir, proje ihalesine cikilir, sonra insaat ihalesi ve insaat yapilir.

Sen son asamaya gelindi diye milleti kandiriyorsun, daha proje ihalesi asamasindasin. Buda demek oluyorki bu is 2-3 sene daha surecek. milleti kandirmayin yeter artik

Osman Barut
Osman Barut @Serdar - 1 ay Önce

Millet kandırılmaya alışık zaten!!!

Cubukcu Hasan
Cubukcu Hasan - 1 ay Önce

Proje yanlis , teleferigin ne isi var orda , beyin olmadimi taklit edersin herkesi , vizyon olmadimi malesef böyle oluyor

Trabzonlu
Trabzonlu - 1 ay Önce

Son aşama bizim bildiğimiz kullanıma açılmadır. Ama biz bırak kullanıma açılmayı ufak bi çalışma bile göremiyoruz..

SIRADAKİ HABER

banner513