alexa metrics

banner536

Sümela Manastırı'nda ayin yapıldı! Trabzonsporlu futbolcu da katıldı

Fener Rum Patriği Bartholomeos: “Her yıl 15 Ağustos’ta Sümela’ya heyecanla gelmeyi, ayin düzenlemeyi ve dua etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz”

Trabzon 15.08.2021, 13:35 15.08.2021, 13:40
Sümela Manastırı'nda ayin yapıldı! Trabzonsporlu futbolcu da katıldı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan tarihi Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca 'Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü' olarak kutsal kabul edilen ayini yönetti.

Ayin sonrası bir konuşma yapan Patrik Bartholomeos, “Din adamlığımızın 60., Patrikliğimizin 30. senesini idrak ettiğimiz bu günlerde şükran duasına geldik. Bu manastırın kurulmasında ve muhafaza edilmesinde asırlarca emek verenlerin ruhlarına rahmet dilemeye geldik. Bu yıl yüzleştiğimiz çevre felâketlerinin, sellerin, yangınların ve pandeminin neden olduğu acıların ve kayıpların bir daha yaşanmaması adına merhamet dilemeye geldik. Toplumlar arasında barış ve huzurun, sevgi ve bolluğun tesisi için dua etmeye geldik” dedi.88 yıl aradan sonra ilk kez 15 Ağustos 2010’dan itibaren yılda bir kez bir günlüğüne Hristiyan Ortodokslar’ın Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına izin verilmesinin ardından kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve restorasyona alınan Sümela Manastırı’nda 2015 yılından sonra beri ilk ayin geçen yıl pandeminin gölgesinde az sayıda katılımla yapılmıştı. Fener Rum Patriği Bartholomeos, pandemi kuralları kapsamında geçtiğimiz yıl ki ayine katılamazken, bu yıl ki ayini yönetmek üzere geceyi geçirdiği şehir merkezindeki Zorlu Grand Otel'den sabah saatlerinde Sümela Manastırı'na geldi.

Ayin nedeniyle saat 08.00'dan sonra Maçka’dan manastır yoluna araç geçişlerine izin verilmezken, Sümela’ya da ayine geleceklerin dışında ziyaretçi kabul edilmedi. Bu yılki ayine Patrik Bartholomeos'un yanı sıra Kadıköy Metropoliti Halkidonos, Rusya, Yunanistan ve Gürcistan'dan gelen 42 Ortodoks din adamı katıldı. Katılımın önceki yıllara göre az olduğu gözlenirken, Patrik Bartholomeos, ayin sonrası katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.“6 yıl aradan sonra bu kutsal mekânda bu özel günde sizlerle yeniden buluştuk”
“Şükürler olsun ki, altı yıl aradan sonra bu kutsal mekânda bu özel günde sizlerle yeniden buluştuk” diyen Patrik Bartholomeos “Meryem namızın Maçka’daki evinde dualarımızı ve niyazlarımızı arz ettik. Ülkemizi, bölgemizi, toplumlarımızı her türlü tehlikeden azat etmesi için ona haykırdık, pandemiden, sel ve yangınlardan zarar görenlerin iyileşmesi için şifa diledik. Onlara büyük geçmiş olsun deriz. Asırlardan beri bu sarp kayalıkta dimdik duran Sümela Meryem Ana Manastırı yalnız tarihi ve turistik bir ziyaret yeri değil, tüm bunların da ötesinde hepimizi birleştiren önemli kutsal bir mekândır. Biz Hristiyanlar için Meryem Ananın kutsiyeti tartışılmaz mahiyettedir ve onun adını taşıyan bu müstesna manastır özellikle Rum, Gürcü ve Rus Ortodoks toplumları için manevi bir sembol teşkil eder” ifadelerini kullandı.


Dini inançları gereği 15 Ağustos tarihinin Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü olarak kabul edildiğini belirten Patrik Bartholomeos “Bundan dolayıdır ki her yıl 15 Ağustos’ta Sümela’ya heyecanla gelmeyi, ayin düzenlemeyi ve dua etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. 90 yıllık bir kopukluktan sonra, bizlere bu imkânı ilk kez 2010 yılında sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar teşekkürlerimizi ifade ederken, son 6 yıl boyunca ciddi bir restorasyona tabi tutularak bu tarihi Manastırın daha nice asırlar var olmasını garanti eden; bilinmeyen bazı bölümlerini tespit ederek freskleri restore eden; kayma tehlikesi gösteren büyük kayaları zor şartlar altında sabitleştiren ve yaz kış demeden yoğun bir şekilde çalışan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, ilgili müdürlüklere, burada çalışan uzman bilim insanları ve ustalara Ortodoks Dünyası ve Patrikhanemiz adına şükranlarımızı ifade ederiz. Ayrıca bu hafta Çanakkale Truva Müzesinde 14 yıl önce çalınan 12 adet ikonanın Rum Kiliselerine iadesine ön ayak olan, bu Manastırın restorasyonuna özel ilgi gösteren Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a müteşekkiriz” diye konuştu.


Din adamlığının 60., Patrikliğinin ise 30. yılına girdiğini belirten Patrik “Bu manastırın kurulmasında ve muhafaza edilmesinde asırlarca emek verenlerin ruhlarına rahmet dilemeye geldik. Bu yıl yüzleştiğimiz çevre felâketlerinin, sellerin, yangınların ve pandeminin neden olduğu acıların ve kayıpların bir daha yaşanmaması adına merhamet dilemeye geldik. Toplumlar arasında barış ve huzurun, sevgi ve bolluğun tesisi için dua etmeye geldik. Temenni ederiz ki, tüm dualarımız kabul görsün ve Meryem Anamızın bereketi ve inayeti ile seneye tekrar hep birlikte daha büyük bir dayanışma ve coşku ile yine burada yüce Allah buluşmamızı nasip etsin. Hepinizi hayır dualarımızla selâmlıyor ve misafirperverliğiniz için teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan Trabzonspor'un Yunanistan uyruklu futbolcusu Bakasetas da ayine katılanlar arasında yer aldı.


Yorumlar (11)
Özgür Ustaoğlu 6 ay önce
Herkes ibadetinde Özgürdür, Bakasetas bizim en değerli oyuncularımızdandır. Bende Avrupada yaşıyorum ve her cuma Camiiye gidiyorum ve sonra maçım varsa oraya gidiyorum kimse karışmıyor.
Kemal 6 ay önce
Anadolu Rumları suriyelilerden de afganlardan da daha yakındır bize
Tursun 6 ay önce
Kemal kardeş belki bir toplum bilincinin ama öyle genellemişsinki din birliğini unutmuşsun siyasetten dem vurmak amacıyla insanı insan ol.aktan çıkarıp kafa taşçı zihniyetle çıkarım yapmışsın genelleme kardeşim insanın iyisi kötüsü vardır ırkın değil yurt dışında her Türk OT kullanır kafası güzel imajı vardır senelerce gece yarısı esprisi diye bir film yüzünden neler çekti Almanya'daki yaşayan gurbetçiler
aykut 6 ay önce
nerden vardın bu yargıya.rumlarla türkler yanyana 1974 e kadar kıbrısta yanyana yaşadılar,sonları ne oldu sende biliyorsun.bırakın bu gavur hayranlığını......
Soraner 6 ay önce
Allah dualarınızı kabul etsin...
Kocaeli Spor 6 ay önce
Ne uyruğu adam öz be öz rum
King 6 ay önce
İnsanlar insanlarını özgürce yaşayacak hiç bir güç inancı sorgulayamaz.
ozgur ata 6 ay önce
bizce mahsuru yok, adamlar kendi ibadetlerini ozgurce yapabilirler, hatta sadece 15 agustos'ta degil, baska zamanlarda da izin verilmeli, bizim hosgorumuz engindir
Remzi bey 6 ay önce
Almanya hollanda belcika fransa bu gibi ülkelerde cami var ramazan ayinda ezan dahi okunuyor bu ülkelerde trabzonada bir papas gelmis diye yeri gögü ayaga kaldirdiniz biz ne zaman cagdas moderen düsünceli olcaz yanlis anlamayin bende müslümanim hiristiyanlar sabah aksam icki iciyorlar abdestsiz geziyorlar yinede son model arabalari var firma sahibiler futbolda sampionlar aile ortamlari birlik beraberlik herseyi paylasiyorlar birde bize bakin arazi icin iki kardesbirbirini vurur biride babasini yanlis anlamayin avrupa calisamayanlara aylik para veriyor bu yetmiyor birde cocuk parasi veriyor corona yüzünden de öylesine para verdiler.saygilar
Ali 6 ay önce
Ne sacma bir muhabbet Allah askina varin gidin isinize
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@