banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Murat Zorluoğlu'na Doğu Karadeniz'de önemli görev

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Başkanı seçildi.

Trabzon 24.06.2019, 15:56
Murat Zorluoğlu'na Doğu Karadeniz'de önemli görev

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrasında ilk kez toplanan Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Meclisi’nde birlik başkanlığına seçildi.

Trabzon'da bir otelde gerçekleştirilen birliğin 2019 Yılı Olağan 1. Meclis Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrası, kurumun yapısı ve faaliyetlerinin üyelere aktarıldığı tanıtım filminin izlenmesiyle başladı.

Meclis gündem maddeleri, oluşturulan geçici başkanlık divanınca görüşmeye açılırken, birlik başkanı seçimi aşamasında, başkan adaylığına meclis üyelerinin önergesiyle Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gösterildi. Üyelerin kullandığı 101 oyun 96’sını alan Zorluoğlu, Doğu Karadeniz Belediyelere Birliğinin yeni başkanı seçildi.

Başkan seçildikten sonra divandaki yerini alan Zorluoğlu, birlik meclisi 1. başkan vekilliği görevine Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, 2. başkan vekilliği görevine ise Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in seçilmesini takiben kâtip üyelerin ve encümen üyelerinin seçimi sonrasında meclise hitap etti.

Sözlerine; Araklı’da yaşanan afette hayatını kaybeden 8 vatandaşımıza Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Zorluoğlu, Türkiye’de 2004-2005 yıllarında uygulamaya geçen yeni yerel yönetimler mevzuatıyla birlikte, belediyeleri temsilen ulusal ölçekte Türkiye Belediyeler Birliğinin kurulduğunu söyledi.

Bölgesel düzeyde ise bölge belediye birliklerinin oluşturulduğunu kaydeden Başkan Zorluoğlu, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin de bu doğrultuda yeni bir kimlik kazandığını belirtti. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin, belediyeler için önemli faaliyetlere imza attığını aktaran Zorluoğlu şöyle devam etti:

“Birliğimiz, belediyelerimiz hakkında bilhassa eğitim ve proje desteği gibi önemli faaliyetlere imza attı. İnşallah bizim dönemimizde Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğine yeni bir ivme kazandırmayı arzu ediyoruz. Bu nedenle birliğimizin önce kurumsal kapasitesini beraberce bir gözden geçireceğiz ve bu kapasiteyi geliştirme yoluna gideceğiz. Gerek personel, gerek araç gereç, gerekse diğer konularda mutlaka eksik taraflarımız vardır. Onları tamamlayacağız ki; Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği üye belediyelerimize gerçek anlamda destek olabilsin. Bu anlamda proje desteği çok önemlidir ve proje hazırlama kapasitesinin geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum.”

Birliğin, ulusal ve uluslararası konularla alakalı olarak da kapasite oluşturmaya ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Zorluoğlu, “Önümüzdeki dönemde en önemli meselemiz kaynak temini olacak. O bakımdan sadece merkezî bütçeden gelen gelirlerin veya sadece öz gelirlerimizin, önemli yatırımlar için yeterli olamayabileceğini değerlendiriyorum. Ulusal ve uluslararası kaynaklardan hibe ya da uzun vadeli düşük faizli krediler noktasında, birliğimizin aktif bir rol oynaması ve belediyelerimizi bu konuda bilgilendirmesi, yönlendirilmesi ve yol göstermesi faydalı olacaktır” diye konuştu.

Belediyelerde kurumsal kapasite eksikliği ve eğitim ihtiyacı olduğuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Zorluoğlu, “Geçmişte çok sayıda, etkili ve faydalı eğitimler yapıldı. Önümüzdeki dönemde de yine belediyelerimizin ihtiyaçlarına göre tüm belediye personelimize yönelik eğitimler yapılmasında ciddi fayda görüyorum. İnşallah başkanlığımız döneminde siz değerli meclis üyelerimiz ve encümen üyelerimizle birlikte, Doğu Karadeniz Belediye Birliğinin yeni bir heyecanla ve yeni bir gayretle, tüm üye belediyelerimize daha etkin ve verimli hizmet vermesi için ben de elimden gelen gayreti göstereceğim” ifadelerini kullandı.

2019 Yılı Olağan 1. Meclis Toplantısı, plan ve bütçe komisyonu üyelerinin seçimi, denetim komisyonunun seçimi, 2018 yılı faaliyet raporu ve kesin hesabının görüşülmesi, yetki verilmesi, üyelikten ayrılma ve tüzük değişikliği gündem maddelerinin görüşülmesiyle sürdü.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi dışında, Rize, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Bayburt ve Ordu illerinden belediyelerin üyesi olduğu birliğin yeni yönetimin hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Murat Zorluoğlu, toplantı sonunda görüş ve önerilerini aktarmak isteyen meclis üyelerine söz verdi.

Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı bu şekilde tamamlanırken, verilen öğle arasının ardından Murat Zorluoğlu başkanlığında toplanan meclis encümeni de birliğin faaliyetlerini değerlendirmek ve sonraki encümen toplantısının tarihini belirlemek üzere bir toplantı gerçekleştirdi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Şehri Trabzon akparti den kurtulmalı 1 yıl önce
Trabzonu halletti ya,şimdi sıra diğer illerde,gülelim bari
Kuzeyli 1 yıl önce
Yahu baskan, ben bir yurtdisinda yasayan bir Turk olarak Trabzonlu olarak istegim sizden sadece şu. Biz eskiden sahilde kumda yururken deniz ayaklarimiza gelirdi, O denizimizi sahilimize bi duzeltsen, K.Maras caddesi ve eski ana sahil yolu bunlara bi bak bosver baska isleri. Fatih Sultan Mehmet Han feth ettigi zaman daha bakimliydi Trabzon. Birde şu Tramvay mevzusymu, bu dolmuslar artik bu yuzyilda pek olmuyo. Neyse cok sey var ama herhalde sen yaparsin dimi yoksa bak Istanbulu Trabzonlu oldugunu soyleyen biri kazandi dikkat Trabzonda gitmesin.
SADEVATANDAŞ 1 yıl önce
Umarım bir sonraki seçim de büyükşehir akpden kurtulur.Yıl 2019 hala içme suyunu vatandaşa ulaştıramıyorsunuz.Bu kadar aciz bir belediye daha görmedim.Boş muhabbetleri bırakında insanlara hizmet sağlayın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@