Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

Mera alanlarına verilen yapı kayıt belgeleri iptal ediliyor.

Trabzon 09.07.2019, 13:52
Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

Türkiye'de 'imar barışı' ile 31 Aralık 2017'den önceki kaçak yapılara af getirileceği belirtilen uygulama kapsamında, Karadeniz yaylalarındaki mera alanlarına inşa edilen kaçak yapılar için başvuruda bulunan ve yapı kayıt belgesi alanlarla ilgili yeni düzenlemeye gidildi. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca valiliklere gönderilen uyarıda, 'Mera Kanunu' kapsamındaki alanlara müdahaleleri çoğaltacak yapı kayıt belgelerinin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği duyuruldu. Mera alanlarında inşa edilen yapılar ve yeni kaçak yapılar eski gibi gösterilerek, alınan yapı kayıt belgeleri iptal edilmeye başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca valiliklere gönderilen uyarıda, 'imar barışı' düzenlemesiyle 'Mera Kanunu' kapsamında kalan alanlara müdahaleleri çoğaltacak yapı kayıt belgelerinin mülkiyete hak teşkil etmeyeceği duyuruldu. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce yapılan uyarıda, mera ve ormanlık alanlara her çeşit bina yapımını yasaklayan, 4342 sayılı 'Mera Kanunu'nun 4'üncü maddesi hatırlatılarak, buralara inşa edilen yapıların 'işgal' ve 'tecavüz' olarak değerlendirileceğine yer verildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de 'imar barışı' kapsamında, 31 Aralık 2017'den önceki yapılar için verilen yapı kayıt belgelerini incelemeye aldı. Mera alanlarında inşa edildiği tespit edilen yapılar ve yeni kaçak yapılar eski gibi gösterilerek, alınan yapı kayıt belgeleri iptal edilmeye başlandı. Trabzon'da, ilk tespitlere göre, yaklaşık 300 yapı kayıt belgesi iptal edildi. İncelemeler, sürdürülürken, iptal sayısının artması bekleniyor. 

Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

'KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ TAKİP VE MÜCADELE SÜRECİ BAŞLAYACAK'

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, kentte 156 bin bağımsız yapı için 'imar barışı' başvurusu yapıldığını belirterek, şartları sağlamadığı halde yapı kayıt belgesi alanlarla ilgili çalışma yürütüldüğünü söyledi. Korkmaz, "Yeni yapıları eski gibi gösterenler için verilen yapı kayıt belgelerini iptal ediyoruz. Şu an 300 civarında yapı kayıt belgesini iptal ettik. İşlemler sürüyor, iptal sayısı artacaktır. Yalan beyanda bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Yatırılan bedeller de hazine geliri olarak kaydediliyor. Bundan sonraki süreçte de bunlarla alakalı yıkım işlemi başlayacak. Bundan sonra ilimizde kaçak yapılarla ilgili ciddi bir takip ve mücadele süreci başlayacak. Özellikle vatandaşlarımızın meralarda, doğal sit alanlarında kaçak yapı yapmaması konusunda daha hassas olmasını bekliyoruz" dedi.

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz de mera alanları için verilen yapı kayıt belgelerinin iptal edilmesinin doğru karar olduğunu belirterek, "Kimsenin 'Ben bilmiyordum, haberim yoktu' demeye hakkı yok. Herkes her şeyin farkındaydı. 'Ya tutarsa' dendi ama bakanlık devreye girdi ve doğru olanı yaptı. Bundan sonra elde ne kaldıysa onu kollamak lazım. Doğamıza sahip çıkmak lazım" diye konuştu.

Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

'BURASI MİRASTAN KALAN HAKKIMIZ'

Mera alanında yapısı olan Ali Osman Bektaş, 100 yıldır araziyi kullandıklarını dile getirerek, "Ben bu mera alanını kullanıyorum. Devletin gelip de yıllar sonra bunu elimizden alma hakkı olmamalı. Bu alanlarımıza çeşitli vergilerin çıkarılması, bizden para talep edilmesi olmamalı. Burası bizim mirastan kalan hakkımız" dedi.

Bölge sakinlerinden Temel Arslan ise "Yapılan işlerde kurumlar birbirinden habersiz hareket ediyor gibi. Bir karar alındığı zaman bütün herkese danışılır, öyle alınır. Alınan karar da vatandaşın çıkarına olur. Bu kadar millet dünyalarca para yatırdı, imar affı için" diye konuştu.

Lokman Bektaş da "Bakanlık buraya 'Ev yapamazsınız' diyor. Dedelerimizden beri burası bizde. Biz yıllardır burada yaylacılık yapıyoruz. Devlet halkın yanında olmalı" dedi.

Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

Özkan Ragıp da "'İmar barışı'ndan yararlandım ve belirli kurumlara para yatırdım. Benim buradaki param ne olacak?  1850 TL para ödedim. 'İmar barışı' olmadığı zaman ben paramı geri istiyorum" diye konuştu. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki Ayder Yaylası için "Ayder'i kirlettik, rezil ettik" açıklamasıyla gündeme gelen, Doğu Karadeniz yaylalarındaki kaçak yapılar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak" demişti. Bu açıklamaların ardından bölgedeki illerin valiliklerince yapı yoğunluğu artan ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçildi ve kaçak yapıların yıkımına başlandı. Bölgede, 31 Aralık 2017'den sonra inşa edildiği için 'imar barışı' kapsamı dışında kalan kaçak yapıların da yıkımının sürdürüleceği belirtilmişti.

Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor

Mera Kanununda düzenleme - Belgeler iptal ediliyor


Yorumlar (6)
eskiya61 2 yıl önce
Öncelikle tüm çit ve telörgüler kaldırılmalı. Hayvancılık belgesi olanların ahır etraflarında, hayvan sayısına göre belirlenecek bir miktarda yeri tel veya çit ile çevirmeleri ne izin verilerek. Diğer tüm alanlar gerçek sahip olan halka bırakılmalı.
Ahmet şeker 2 yıl önce
Yaylalarda gerçek manada yaylacılık yapan insanlara dokunulmaması umuduyla .
Ahmet. 2 yıl önce
Resmen devleti yönetenler halkı dolandırdı. Yatan paralar iade edilmeyecek hazineye kalacak denildi. Devlete halkın boynu kıldan ince ama yaylaya bir defa çıkmamış adam orda hakkım var deyip edebiyat yapıyor sorsan yolunu bilmez ama tereyağını ekmeksiz yer. Adam evini yapmış sonra ahırını yapacak. Bazı salaklara göre önce ahırı yap hayvancılık yaptığını ispatla düşüncesinde. Bu işi beceremeyen masa başı kişiler (ama orjinal ayran tereyağ isterler) Bu ev yapanlara maddi destek olması gereken yerde garibana Aslan kesiliyorlar .gariban ne diyor devlete boynumuz kıldan ince ama yönetenlere değil diyor. Bir kozları var oda seçimden seçime gözü gibi baktıkları oy ları. Bence bazı şu anda o kadar tepki çekip halkla ciddi şekilde karşı karşıya kalınacağına(muhtemel hepsi borç para ile yaptırdı bu kırizde o paraların çöpe atılma acısı büyük olur halk için )bazı yaylarda örnekleri olduğu gibi 50,100 yıldır o toprakları işleyenlere tapu verilmek kaydı ile makul bir fiyata o topraklara sahip çıkanlara verilebilir. Böyle bir tapulaşma olduğu zaman zaten o bölge halkı meralara kaçak yapıya daha müsade etmez ve devlette bu konuda fitneliğe sebep veren engellere son noktayı koyar. Vede halkla yöneticiler arasında buğz kalmaz.
yasar 2 yıl önce
Meralara ve kadastro yolları üzerine yapı yapılıyor sonra yapı kayıt belgesi alıyorlar.
Can 2 yıl önce
Ulan belgeyi verirken 12700 tl harç aldılar şimdi iptal mi oluyor? Bu nasıl iş!
Ümit... 2 yıl önce
Kanunsuz, hakkı olmadan, yağmalayıp, minareyi çalarak kılıfını hazırlayan sözüm ona cin fikirlilerin iştahla ve alel acele hakkı olmayan yaylalarda korsan ev kurduktan sonra bu yaptıklarını savunmalarını, kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyenleri, devleti kendilerini kandırmakla suçlamalarını izledikçe şaşıp kalıyorum. Ne yüz kızarması, ne yeri geldikçe ağza sakız edilen hak-hukuk uyandırmıyor bu şaşı bakışı. Milli piyango biletine ikramiye çıkmayanlar kandırıldık deyip bilet parasını geri isteyerek kendilerini savunsalar bunlardan daha abes olmazlardı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@