Karadeniz'in en yüksek mescidi Trabzon'da

Manzarasıyla görenleri büyülüyor

Karadeniz'in en yüksek mescidi Trabzon'da

Trabzon ile Bayburt illeri arasında deniz seviyesinden 3 bin 200 metre yükseklikte bulanan Kırklar Dağı’nın zirvesinde bulunan mescid görenleri hayrete düşürüyor. Ne zaman yapıldığı bilinmeyen ve yıllar boyunca yenilenerek bugünlere gelen mescid muhteşem manzarası ile büyülüyor.

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Kırklar Dağı’nın en yüksek yamacına inşa edilen Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek rakımında bulunan mescid görenleri şaşırtıyor. Denizden 3 bin 200 metre yükseklikte bulunan mescid yöre halkı tarafından kutsal olarak kabul ediliyor. Yöre halkı tarafından özellikle yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilerek ibadet yapılan bir yer olan Kırklar Dağı ve Mescidi’nin ismini ise yöredeki 40 ermiş kişiden aldığı biliniyor. Ne zaman yapıldığı bilinmeyen yıllar boyunca restorasyonlarla ayakta tutulan ve etrafı taşlarla çevrili olan mescidi özellikle manevi yönlerini kuvvetlendirmek isteyen kişiler ziyaret ediyor. Muhteşem doğa manzarası ile ziyaret edenleri büyüleyen Kırklar Mescidi’nin 3 tarafı uçurumla çevrili olduğu gözlenirken, caminin turizminde bölgenin önemli merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Karadeniz'in en yüksek mescidi Trabzon'da

Öte yandan Trabzonlu bir gezgin olan İmdat Osmanoğlu tarafından drone ile görüntülenen Kırklar Mescidi’nin görüntüsü sosyal medyada büyük beğeni topluyor.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
SİNBABA
SİNBABA - 8 ay Önce

ALLAH AKIL FİKİR VERSİN MESCİD ADI ALTINDA KENDİNE BARINAK YAPMIŞ UYANIK

ali cengiz
ali cengiz - 8 ay Önce

resimde göründüğü kadarı ile bırakın Müslümanı insanın olmadığı, ancak dağcıların ulaşabildiği bir zirvede cami bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Zbtony
Zbtony - 8 ay Önce

Sadece gülüyorum

Babajoe
Babajoe - 8 ay Önce

Iman her yerde olur isteselerde havada olur buna hic kimse bir sey diyemez

Kanas
Kanas - 8 ay Önce

Cami ve mescit yapınca cennetten tapu alacaklarını sanıyorlar. Bizim köyde 8 tane cami var. 6 sının doğru düzgün cemaati yok. Ama imamı var maaş alıyorlar. Elektriğini, suyunu, imamın maaşını vatandaş vergileriyle ödüyor. 300.000 liraya camii yap, milleti 2 trilyon zarara uğrat.
Dinimizde caminin cemaati caminin, imamın ihtiyacını karşılar. 5 kişiye camii yapıp vatandaşın devletin parasını çalamazsınız. Bırakın bu şovları.

banner443