alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Hazırladıkları plan için destek istediler: Uzungöl’de imar sorununu gündemimizden tamamen çıkarmak…

Uzungöl platformu basın toplantısı düzenledi.

Trabzon 22.10.2021, 13:24
Hazırladıkları plan için destek istediler: Uzungöl’de imar sorununu gündemimizden tamamen çıkarmak…

Uzungöl Platformu, Trabzon gazeteciler cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanıp yürürlüğe girmesi için siyasetçilerden, bürokratlardan ve kamuoyundan destek istediler.

Platfor açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Uzungöl’ün değerlerini bir araya getiren “Platform” Uzungöl Muhtarlığı, Uzungöl Turizmciler Derneği, Uzungöl Birlik A.Ş., Uzungöl Turizm Yaşatma Derneği, Uzungöl Turizm Esnaf Derneği, Uzungöl Haber ve Kanaat Önderleri; Uzungöl Halkı adına Uzungöl İmar Planında gelinen son nokta ile ilgili olarak aşağıdaki Basın Açıklamasını yapmak durumunda kalmıştır.

gibi yaklaşık 25 yıldan buyana imar çalışması yapılıyor. Yapılan planlar, Uzungöl’ün ihtiyaçlarını ve sorunlarını karşılamadığı için her seferinde vatandaşların itirazları neticesinde hukuki olarak mahkemeler tarafından durdurulmuş ve iptallerle yürürlüğe girememiştir. Bu iptallerin nedenleri incelendiğinde; bu zamana kadar yapılmış olan planlar merkezden yapılarak, halktan kopuk, ekonomik, kültürel, tarihsel, coğrafik ve sosyal donatılardan uzak bir anlayışla yapıldığından uygulanabilir imar planları yürürlüğe girememiştir.

İlimizin, Bölgemizin ve Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Uzungöl’ümüzün bu güne kadar uygulanabilir bir imar planı olmamasından dolayı halkımızca, kendilerine ait tapulu arazileri üzerinde ve doğayı tahrip etmeden; yaşamlarını sürdürebilmek, şehre göçü önlemek, ekonomik ihtiyacı karşılamak ve bölgedeki turizm talebini karşılamak için yapılaşmaya gidilmiş ancak plan olmamasından dolayı göze hoş gelmeyen yapılaşmalar maalesef olmuştur. Yapılan hiçbir yapı kamu arazileri üstünde yapılmamıştır. Tapulu arazilerimiz içerisinde yapılan inşaatlar için hiçbir şekilde ağaç kesilmemiştir. Atalarımızdan kalan orman ve kamu alanları bu güne kadar korunmuş ve korunmaya devam edilecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında Uzungöl’de başlayan süreç ve akabinde hazırlanan Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı vatandaşlarımızın yukarıda bahsettiğimiz beklentilerini karşılamadığından dolayı, Uzungöl Platformu olarak Uzungöl’ün en büyük sorunlarından biri olan imar planının aynı şekilde iptaller ile anılmasını önlemek ve halkımızın taleplerini karşılayacak bir imar planının oluşabilmesi için çalışmalarımıza başlamıştık.

-Uzungöl Muhtarlığı

-Uzungöl Turizmciler Derneği

-Uzungöl Turizm Yaşatma Derneği

-Uzungöl Turizm Esnaf Derneği

-Uzungöl Birlik A.Ş

-İstanbul/Avrupa Uzungöl Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği

-İstanbul/Anadolu Uzungöl Çevre Kültür ve Eğitim Derneği

-Bursa Uzungöl ve Çevre Köyleri Kültür Yardımlaşma Derneği

-Almanya Uzungöllüler Derneği

-Uzungöl Haber

-Yüksek Şehir Plancısı Merve Özen

ve Uzungöl Kanaat Önderleri ile oluşturulan Uzungöl Platformumuzla beraber Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi TOK’uda imar sorunumuzu kökten çözüme kavuşturmak için çalışmalarımızı başlattık. Uzungöl’de uygulanmaya çalışılan imar planı ile ilgili eksikleri içeren bir rapor hazırladık. Uzungöl’ün tüm mahallelerinde vatandaşlarımızın taleplerini aldık değerlendirdik ve rapor haline getirdik.

Bu çalışmalarımızı, Uzungöl’e ziyarete gelen Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’a ilettik. Sayın Bakanımızın bürokratlarımıza verdiği talimatla hızlı bir şekilde Uzungöl’ün imar sorununu Uzungöl Platformu’nun taleplerini göz önünde bulundurarak çözümünü istemiştir. Platformumuz sahada ve Ankara’da bürokratlarımızla yaptığı çalışmadan sonra imarın ana omurgasını bozmadan küçük dokunuşlarla Koruma Amaçlı İmar Planı çalıştayı tamamlanarak şuan askıda olan plana revize öneri planı olarak Çaykara Belediyesi tarafından ilgili kuruma gönderilmiştir.

Gelinen bu noktada hazırlamış olduğumuz plan ile beraber Uzungöl’de imar sorununu gündemimizden tamamen çıkarmak ve Uzungöl markamızı daha doğal bir turizm destinasyon merkezi haline getirmek istiyoruz. Platform olarak bu sürecin tarafı olan bizler, hazırlanılmış olan Uzungöl Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanıp yürürlüğe girmesi için siyasetçilerimizin, bürokratlarımızın ve kamuoyunun desteklerini talep ediyor ve bekliyoruz.

Şuan burada bulunan ve bulunmayan basın mensuplarımızdan bu taleplerimizi kamuoyuyla paylaşmamıza vesile oldukları için kendilerine teşekkürlerimizi sunar kamuoyumuza saygıyla arz ederiz.


Yorumlar (5)
? 2 ay önce
gereken herşeyi devlet hazırlar siz yorulmayın........
Derindere 2 ay önce
Kanaat önderlerine bak.Uzungöl'ün içine ettiniz.Siz ne anlarsınız imardan.Anlasaydınız Uzungöl'ü çingene çadırlarına benzetmezdiniz.Ne adam gibi bir yol var ne nefes alabilecek bir alan.Nefes almak için dağ'ın zirvesine çıkmak lazım.İstanbul da bile böyle çarpık şehirleşme yok.Resmen katlettiniz Uzungöl'ü.Neden? tabii ki para hırsınız,aç gözlülüğünüz.
sinan a. 2 ay önce
yolları millet değil devlet yapar, imar planını da öyle. fakat ne yolu yapan bir devlet nede imar planı yapan bir devlet var ortada. 25 senedir turizm alanında gelişmekte olan bir bölgeye imar çıkarmayan devlete hesap soracağına millete mi hesap soruyorsunuz.
ahanda ranza 2 ay önce
Ahanda ranza!
Müslümanlarin Cennet diye rüşveti olmasa namaz kalmaz.
Akp lilerinde Rant diye sevgilisi olmazsa öpmez.Ahanda ranza.
sinan a. 2 ay önce
bölge halkını mağdur etmeden, çevrenin doğallığını bozmayan, insanlara yaşama ve geçinme hakkı sağlayan bir imar planı şart. insanları imarsız yapılaşmaya mecbur edip hem ceza kesen hem de olmayan imar kanununa muhalefetten suçlu gören devlet aklını kınıyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@